19 Şubat 2000 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Hoca’nın müridi de çürük çıktı

       Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Bilim Araştırma Vakfı (BAV) Onursal Başkanı Adnan Oktar'ın, "paranoid şizofreni'' tanısıyla "askerliğe elverişli değildir" raporu aldığının ortaya çıkmasından sonra, Vakıf Başkanı Tarkan Yavaş'ın da çürük raporu alarak askerlik yapmadığı belirlendi. İstanbul DGM'ce hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Bahadır Güven'i sakladığı gerekçesiyle altı gün önce gözlem altına alındıktan sonra Bakırköy Adliyesi'nde tutuklanıp Metris Cezaevi'ne konulan ve 100 milyon lira kefalet ücretini ödeyerek tahliye olan Yavaş, polisteki işlemlerinin tamamlanmasından sonra askerlik şubesine teslim edildi.
       Yavaş'ın yedeksubay aday adayı statüsüyle sağlık muayenesinin yapıldığı Kasımpaşa Askeri Hastanesi'nden, 1998'de "Sol testis tümörü" tanısıyla, "askerliğe elverişli değildir" raporu aldığı ve çürüğe ayrıldığı ortaya çıktı.
       Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığı'nın emriyle, kontrol muayenesi amacıyla Gümüşşuyu Askeri Hastanesi'ne sevk edilen Yavaş'ın, yapılacak muayenelerde "askerliğe elverişli" olduğu sonucuna varılırsa, hem askerlik yapacak, hem de "askerlik görevinden kaçmak" suçundan askeri mahkemeye verilecek.

© 2000 Milliyet