8 Mart 2000 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Asrın transferi

Çalıştığı şirketle sorunu olan Serdar Ortaç'ın, Emre Plak'la 1.5 milyon dolara anlaştığı öne sürüldü. Emre Plak, Sibel Can'ı 750 bin dolara transfer etmişti

Ali Eyüboğlu


yas02.jpg        Müzik dünyası, şarkıları dillerden düşmeyen Serdar Ortaç'ın transfer haberiyle çalkalanıyor. "Asrın Hatası" adlı son çalışmasıyla müthiş çıkışını sürdüren Ortaç'ın, halen bağlı olduğu Universal'a çektiği protestonun ardından 1.5 milyon dolara (yaklaşık 862 milyar lira) Emre Plak'la anlaştığı konuşuluyor.

Sibel Can'a yarısı

       Sibel Can'ı, üç albüm için 750 bin dolara (yaklaşık 431 milyar lira) transfer eden Emre Plak'ın sahibi Hüseyin Emre, Ortaç ile prensip anlaşmasına vardıklarını, ancak resmi sözleşme yapmadıklarını söyledi.
       Emre, "Ortaç'ın Universal'la mukavelesi var, ancak şirketle de sorunları var. Bu yüzden ayrılmak istiyor. Benim dışımda başka şirketlerle de görüştü. Görüşmeler sonunda belli bir noktaya geldik ve el sıkıştık. Ortaç, Universal'la sorununu çözünce onu şirketimin bünyesine katmak istiyorum" dedi.

Şirketinden şikayetçi

       Ortaç'ın avukatı Özdemir Arkan ise gelişmelerle ilgili şunları söyledi:
       "Perşembe günü Universal'a ihtarname gönderdik. Sözleşme, tek taraflı. Sadece şirketin haklarını koruyor. Serdar Ortaç, şirketin, kendine karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmediğinden şikayetçi. Sözleşmede, kasetin satış oranında sanatçıya para ödemeyi emrediyor. Ortaç, hakkı olan parayı zamanında alamadığını belirtiyor. Ayrıca Universal, Ortaç'ın kliplerinin bazı müzik kanallarında yayınlanmasına yasak koymuş.
       Örneğin Ortaç'ın klipleri Kral TV'de yayınlanmıyor. Sanatçının kasetinin tanıtımına getirilen bu yasak, onun kazancını engelliyor. Şirket, kasetin satması için değil, satmaması için çaba sarf ediyor adeta. Bu nedenlerle, fesih hakkımızı saklı tutmak koşuluyla Universal'a ihtarname gönderdik. Adil bir sözleşme olmadığını, bu nedenle de tazminatsız feshedileceğini düşünüyorum."

Tazminat ödeyebilir

       Ortaç'la iki albümlük daha sözleşmeleri olduğunu söyleyen Universal'ın Genel Müdürü Neşe Demirkat ise şu görüşleri dile getirdi:
       "Buna rağmen başka şirketle anlaşma yaparsa, sözleşme yazan tazminatı öder. Sözleşmede sanatçının kuralları ihlal halinde ödeyeceği ceza belli. 1 milyon dolar tazminat ayrıca transfer olduğu şirket adına çıkan her kaset için de 2 mark ceza yazıyor sözleşmede.
       Ortaç'ın şirketimizle bizim bilgimiz dahilinde olan bir sorunu yok. Parasını alıyor. İstediği klibi çekiyoruz, ama nedense `Asrın Hatası' adlı son çalışması iyi satınca, diğer firmalarla görüşmelere başladı. Görüşme yaptığı şirketlere, bizim sözleşmeli sanatçımız olduğuna dair ihtarname çektik. Başta Emre Plak olmak üzere birçok müzik yapım şirketiyle görüşme yaptığını biliyoruz.
       Hüseyin Emre ile anlaşmaya imza attığına ilişkin henüz bize bir bilgi ve yazılı bir şey ulaşmadı. Bizimle sözleşmesine rağmen böyle bir mukaveleye imza atmışsa, daha önce imza attığı sözleşmenin gereğini de yapmak durumunda."


© 2000 Milliyet