19 Nisan 2000 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
AİHM Başkanı ders verecek

24 Nisan'da Ankara'ya gelecek olan Wildhaber Anayasa Mahkemesi'nin 38. yıldönümü etkinliklerine katılıyor

ERSAN ATAR Ankara
Faks: 0 312 417 38 78


hab03.jpg        İnsan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye hakkında birçok olumsuz karar veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber önümüzdeki hafta Ankara'ya gelecek.
       Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 38. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliklere katılmak üzere 24 Nisan'da Ankara'ya gelecek olan Wildhaber, etkinlikler çerçevesinde düzenlenen sempozyumda bildiri sunacak.
       Wildhaber'in, bildiriyi Anayasa Mahkemesi yetkililerinin tartışmacılara dağıtılması için önceden istemesine, "Beraberimde getireceğim" karşılığını verdiği ifade edilirken, insan hakları konusunda kapsamlı bir bildiri sunmasının beklendiği vurgulandı.
       Wildhaber ile birlikte Ankara'ya gelecek olan AİHM'deki Türk Yargıç Rıza Türmen de sempozyumun ilk günkü toplantısına başkanlık yapacak. Bu oturumda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Sait Güran "Egemenlik Ulusundur, Üstünlük Anayasa'dadır" başlıklı bir bildiri sunacak.
       Aynı oturumda Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Şeref Ünal "AİHM Kararlarının İç Hukuka Etkileri"ni anlatacak. Polis Akademisi'nden Yard. Doç. Dr. Vahit Bıçak da "AİHM ve Kararlarının Türk Hukukunun Gelişimine Katkıları" konusunda bir konuşma yapacak. Sempozyum iki gün sürecek.

Sezer de hazırlandı

       Geçirdiği by - pass ameliyatı nedeniyle bir süre önce rapor alan Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in de raporunun süresi dün sona erdi. Geçen yıl Mahkeme'nin kuruluş yıldönümündeki konuşmasıyla tartışmalara neden olan Sezer'in bu yıl konuşmasını raporlu olduğu süre içinde hazırladığı belirtildi.
       Sezer'in konuşmasını, AİHM Başkanı Wildhaber'in sunacağı bildiriyle aynı gün yapması "İki başkan insan hakları konusunda ders verecek" yorumlarına neden oldu.


© 2000 Milliyet