2 Mayıs 2000 Salı 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Tuzla katliamına iki idam

12 Şubat 1994'te Tuzla Tren İstasyonu'na bomba koyarak beş yedek subay öğrencinin ölümene neden olan üç sanıktan ikisi yeniden idama, biri ise 12 yıl hapse mahkum oldu


       Tuzla Tren İstasyonu'nda 5 yedek subay öğrencinin ölümü, 36 yedek subay öğrencinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalama eylemine ilişkin yargılanan ve haklarında daha önce verilen hüküm, nüfus kayıtlarında eksiklik olduğu gerekçesiyle Yargıtay'ca bozulan üç sanıktan ikisi yeniden idam, biri de de 12 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.
       İstanbul 4 No'lu DGM'deki duruşmaya, tutuklu sanıklar Hediye Aybek, Cumali Karsu ve Enver Özer katılmadı.
       Davayı 2. kez sonuçlandıran mahkeme heyeti, daha önceki kararda olduğu gibi sanıklardan Enver Özer ve Cumali Karsu'yu, TCK'nın 125. maddesi uyarınca "Devletin hakimiyeti altındaki toprakların tamamını veya bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya kalkışmak" suçundan idam cezasına çarptırdı. Aybek de, "Yasadışı örgüt üyesi olmak" suçundan 12 yıl 6 ay ağır hapis cezası aldı.

Bir sanık intihar etti

       Tuzla Tren İstasyonu'ndaki bir çöp tenekesine konulan bombanın 12 Şubat 1994 sabahı patlaması ve 5 yedek subay öğrencinin ölümü, 36'sının da yaralanmasını araştıran güvenlik güçleri, PKK terör örgütü üyesi oldukları belirlenen Enver Özer, Cumali Karsu, Hediye Aybek ve Şerif Mercan'ı yakaladı.
       Davanın sanıklarından Şerif Mercan, 15 Haziran 1994 günü tutuklu bulunduğu Bursa Özel Tip Cezaevi'nde kendini asarak intihar etti.
       Davayı sonuçlandıran İstanbul 4 No'lu DGM, sanıklardan Cumali Karsu ve Enver Özer'e idam, Hediye Aybek'e 12 yıl 6 ay ağır hapis cezası verdi, yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmekle suçlanan Musa Aydemir'in ise beraatini kararlaştırdı.
       Dosyanın temyiz için gönderildiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Musa Aydemir'in beraatini onarken, Özer, Karsu ve Aybek hakkındaki kararı nüfus kayıtlarında eksiklik olduğu gerekçesiyle bozmuştu.

© 2000 Milliyet