3 Mayıs 2000 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Mega kente Çin modeli çözüm

İstanbul bisiklet yollarına kavuşuyor. Zemini düz olan Kadıköy, Levent, Fatih, Bakırköy, Bağcılar ve Güngören’de etütler yapıldı

GÜNTAN MAVİGÖZLÜ


ken02.jpg        İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma Planlama Koordinasyon (APK) Daire Başkanlığı, ulaşım sorununun çözülebilmesi için bisiklet kullanımını teşvik edici çalışmalara başladı. Çin modelinin örnek alındığı projede öncelikle sahil şeritlerindeki yolların yıl sonuna kadar düzenlenmesi hedefleniyor.

Henüz proje aşamasında

       APK Daire Başkanı Doç. Dr. Rafet Bozdoğan, İstanbul’u yoğun trafikten kurtarabilmek için bir süredir çalışmalar yürüttüklerine dikkat çekerek, özellikle ‘Bisiklet Yolu’ projesinde somut adımlar atılmaya başlandığını söyledi. Çalışmalarının henüz proje aşamasında bulunduğunu belirten Bozdoğan, “Trafiği rahatlatmak için zemini müsait yerlerde bisiklet kullanımını artırabilmenin yollarını arıyoruz. İlk etüd çalışmalarımız tamamlandı ve bu çerçevede Haliç çevresi de dahil tüm sahil yollarını kapsayan 100 kilometreyi aşkın bir mesafede bisiklet yolu oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.
       APK mühendislerinin fiziki çalışmalara başladığını ve yolların eğimi, genişliği, projelendirilmesi gibi özelliklerinin incelendiğine dikkat çeken Bozdoğan şunları söyledi:
       “Bu olay yalnızca bisiklet olayı değil. Vatandaşlarımızın kullanımına uygun ve dikkat çekici olabilmesi için bisiklet yolunun zeminini, rengini, asfalta göre durumunu tesbit edebilmek için fiziki çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
       Bozdoğan, sahillerin dışında uygun düz zemine sahip Kadıköy, Levent, Fatih, Bakırköy, Bağcılar, Güngören gibi lokal yerlerde de etüd çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Şenlik için geri sayım

       Bu arada, spor yapmak isteyen ve sağlığına önem veren bisikletseverler, Küçükçekmece’de 3’üncü kez düzenlenen ‘İstanbul Bisiklet Şenliği’ne katılacaklar.
       Binlerce kişi, 7 Mayıs’ta “Yılın 365 günü güvenle kullanabileceğimiz güvenli bisiklet yolu" sloganıyla pedal çevirecek.

© 2000 Milliyet