9 Mayıs 2000 Salı 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
   SİNEMA
   KİTAP
   MÜZİK
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Festivale parasızlık gölgesi

Bahar Atakan


       12. Uluslararası Ankara Film Festivali'nde bu yıl sponsor sıkıntısı yaşandı. Hayata geçen yıl veda eden sinema ustası Mahmut Tali Öngören anısına gerçekleştirilen festivalde bu yıl uluslararası film yarışması düzenlenmedi.
       Festival Başkanı Ömer Tuncer, büyük şirketlerin ve toplulukların sponsorluk tekliflerine yanıt alamadıklarını söyledi. Tuncer, "Yaşamamızı yeni organlarla sürdürebiliriz. Amerikan Sineması dışında kalan ve Türkiye'ye gelmeyen gerçek sanat ürünleri Avrupalı filmlerin gösterimini yapacağız. Şimdilik yalnızca örnek göstermeyle yetineceğiz" dedi.

"Öksüz kaldık"

       Tuncer, festivale başlarken, "Nasıl başaracağız" diye düşündüklerini vurguladı. Tuncer duygularını, "Mahmut Tali'siz festival yapmanın acısı hergün artıyor. Festivalin sonunda hepimiz `başardık' diyeceğiz" sözleriyle ifade etti.

Film şenliği

       Festival, 15 - 28 Mayıs'ta Ankaralı seyircilerle buluşacak. Başkent'te "film rüzgarı" esecek. Sinema tutkunları 271 film izleme olanağı bulacak. Resmi açılış, 19 Mayıs'ta Metropol Sineması'nda düzenlenecek. Gecede, İspanyol yönetmen Benito Zambrano'nun ödüllü filmi "Yalnız" sunulacak. Ulusal Kısa Film ve Ulusal Belgesel Film yarışmalarının ödülleri de sahiplerine verilecek.
       Ulusal ve uluslararası bölümlerdeki belgesel ve kısa filmler, 15 - 19 Mayıs arasında Alman Kültür Merkezi, Türk İngiliz Kültür Derneği, Uğur Mumcu Araştırma Vakfı ve Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gösterilecek. Ulusal ve uluslararası uzun filmler, 19 - 28 Mayıs arasında Megapol, Metropol, A.Ü. İletişim Fakültesi Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi'nde sunulacak.

Seçkin eserler

       Festivale, Ulusal Uzun Film Yarışması'nda 9, Ulusal Kısa Film Yarışması'nın kurmacada 42, deneyselde 17 olmak üzere toplam 59, Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda 11 öğrenci ve 13 profesyonel toplam 24 film yarışacak.
       "Ulusal Uzun Film Yarışması"na Kutluğ Ataman'ın "Lola ve Bilidikid", Tomris Giritlioğlu'nun "Salkım Hanım'ın Taneleri", Yalçın Yelence'nin "Duruşma", Nuri Bilge Ceylan'ın "Mayıs Sıkıntısı", Orhan Oğuz'un "Kara Kentin Çocukları", Mustafa Altıoklar'ın "Asansör", Bora Tekay'ın "Fasulye" ve İsmail Güneş'in "Gülün Bittiği Yer" filmleri katılacak. "Ulusal Uzun Gösterim" programında Gani Müjde'nin "Kahpe Bizans" filmi yer alacak.
       "Türk Sinema Tarihinden" bölümünde Süha Arın'ın "Safranbolu'da Zaman", "Tahtacı Fatma", "Kula'da Üç Gün", "Batı Karadeniz: Ağacın Türküsü ve "Hüseyin Anka ile Sinan'ı Yeniden Yorumlamak" gösterilecek.
       "Osmanlı'nın 700. Yılı Özel Gösterimi"nde ise, Lütfi Akad'ın "Pembe İncili Kaftan", "Topuz", "Diyet" ile "Ferman", Halit Refiğ'in "Haremde Dört Kadın" sunulacak. "Yarışma Dışı" ve "Bir Başka Bakış" başlığında iki gösterim yapılacak.
       Festivalde ayrıca, "Sinema Dünyasının Buluşması", "Dünyaya Kısa Bir Bakış", "Retrospektif: Krzystof Zanussi", "Retrospektif: Polonya Sineması", "Sinemanın Genç Yıldızları", "Çağımızın Bir Yönetmeni: Tom Tykwer" ve "Dünya Sinemasından" bölümlerinde filmler beyaz perdeye yansıyacak.

Onur konuğu

       Festivalin bu yılki onur konuğu, Türk sinemasına yıllardır destek veren ve akademik alanda da çalışmalar yürüten Prof.Dr. Alim Şerif Onaran oldu. "Aziz Nesin Emek Ödülü"ne Süha Arın ve İlhan Arakon değer görüldü. "Kitle İletişim Ödülü" ise Türsak Sinema Yıllığı'na verildi.


© 2000 Milliyet