12 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
   BEŞİKTAŞ
   FENERBAHÇE
   GALATASARAY
   TRABZONSPOR
   BASKETBOL
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Müthiş koleksiyoncu

ŞAMPİYON ECZACIBAŞI; 17'si üst üste 21 kez zaferi yakaladı, bu sezon toplam 48 maçta sadece bir yenilgi aldı

RAGIP TEKİN


       Kaptan Arzu Aksu.. Olimpiyat şampiyonu madalyalı Irina Iltchenko... Dünya'nın en iyi smaçörü apoletli Evguenia Artamonova... Azerbaycan asıllı süper star Elena Chabovta... Ve bizim çocuklarımız, bizim yıldızlarımız Özlem Özçelik, Çiğdem Can, Aycan Gökberk, Dilek Girpan, Berat Küçük ile gençler... Eczacıbaşı'nı 21. zafere taşıdılar.
       1972 ile 1989 yıllarında üst üste 17 yıl Türkiye Şampiyonluğu kürsüsünün zirvesine çıkarak Guinness rekorlar kitabına adını yazdıran Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı, şampiyonluklarına şampiyonluk katmaya devam ediyor.
       İşte 1993 - 1995 sezonlarında peş peşe elde edilmiş iki Türkiye şampiyonluğu. İşte 1998 mevsiminde başlayan 2000'de süren serüven. İşte şampiyonluk avcısı Eczacıbaşı. Türkiye'ye ilk Avrupa şampiyonluğunu hediye etmiş Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı'nın menajeri Kurtaran Mumcu'dan dinleyelim 1999 - 2000 maratonun öyküsünü:

"Doyumsuz takımız"

       "Eczacıbaşı şampiyonlukların doyumsuz takımıdır. Biz sezonu kapadığımız dakikada yeni mevsimi düşünmeye başladık. Plan ve projelerimizi gerçekleştirmek için üretime hemen geçeceğiz. Camiamıza yeni zaferler kazandırmak, Türk voleybolunu Avrupa podyumunda en iyi şekilde temsil etmek için parolamızdır."
       Ligdeki 35 maçın dökümünü şöyle yapıyor Kurtaran Mumcu:
       "23 maçı 3 - 0, üç maçı 3 - 1, iki maçı 3 - 2 kazanarak 28 maçlık ilk raundu tamamlayıp play - off'a geldik. Buradaki yedin maçın üçü 3 - 0, ikisi 3 - 1, ikisi ise 3 - 2 galibiyetimizle kapandı. Tek yenilgi yüzü bile görmememiz başarımızın simgesi değil de nedir?."
       Söze Arzu Aksu giriyor. 1999 - 2000 mevsiminin Türkiye Kupası maratonuna değiniyor Kaptan. Diyor ki: "Kupaya ikinci turdan itibaren başladık. Önce Fenerbahçe'yi ardından Vakıfbank'ı saf dışı bıraktık. Dörtlü finale çıktık, Galatasaray'ı eleyerek, şampiyonluk maçına geldik. Ligde olduğu gibi, rakibimiz Güneş Sigorta'ydı. O finali de kazanarak Türkiye Kupası'nı müzemize taşıdık."

Avrupa üçüncüsü

       Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda 1999 - 2000 sezonunda 48 maç yapan Eczacıbaşı takımının antrenör coachu Gökhan Edman, Rusya Şampiyonu Uralochka'ya verdikleri maçtan dertli. Şampiyon oyuncularını gösteriyor: "Zaferleri onlarla yaşadık" diyor. Şampiyonlar Ligi'ndeki Uralochka maçının sezon boyu karşılaştıkları tek mağlubiyet olduğunu vurguluyor ve şöyle devam ediyor:
       "Lig ve kupadaki 39 maçın bilançosu 39 galibiyet. Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne gelince grupta yedi maçın tümünü kazandık. Dörtlü finalde ünlü Uralochka ile yaptığımız maç sezon boyu üzgün ayrıldığımız tek karşılaşma oldu. Bu üzüntüyü bir gün sonra unuttuk. Final - four'un öteki maçında Polonya'nın Nafta Pila takımını devirerek, Avrupa üçüncülüğüyle sevindik."

Destek patrondan

       48 maç... 47 galibiyet, 1 mağlubiyet. Eczacıbaşılılar, şimdi bu üç kupanın mutluluğunu yaşıyor. Kupa koleksiyoncusu takımın Başkanı Faruk Eczacıbaşı, daha büyük günlerin senedini veriyor. Destek, büyük patrondan geliyor. Eczacıbaşı'na geçen yıl Avrupa Kupası'nın kazandıran o dönemin başkanı Bülent Eczacıbaşı, başkan Faruk Eczacıbaşı, voleybolculardan şampiyonlar kupasını da istiyor.
       Onlar iddialı.. Onlar inançlı.. Onlar hırslı.. Onlar kesin konuşuyor, bu meşalenin niç sönmeyeceğini söylüyor.

© 2000 Milliyet