19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
İkinci anti tekel depremi

ABD’de, Microsoft’tan sonra telekom devleri WorldCom ile Sprint’in 115 milyar dolarlık birleşmesi de tekelci bulundu


eko03.jpg        ABD’de Federal AntiTekel Kurumu, uzak mesafeli telefon hizmetlerinin iki büyük şirketi WorldCom’un Sprint’i 115 milyar dolara satın alarak birleşmesinin, anti tekel yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açılmasını tavsiye etti.
       The Wall Street Journal Gazetesi’nin konuya yakın kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, altı ay süren araştırmalar sonunda hazırlanan bu konudaki tavsiye kararı, ABD Adalet Bakanlığı’nın Anti Tekel Birimi Başkanı Joel Klein’a sunuldu. Klein’ın bu konuda her iki şirketin avukatlarıyla gelecek hafta görüşmesi bekleniyor.

ABD birleşmeye karşı

       Worldcom ve Sprint şirketlerinin iletişimde serbest rekabet ortamının korunması amacıyla birleşmeye son vermeyi kabul etmeleri halinde, Adalet Bakanlığı yetkilisi Klein’ın bu konudaki anlaşmayı onaylaması bekleniyor. Bu iki büyük iletişim şirketinin birleşmesiyle toplam gelirleri 50 milyar doları aşan, 65 ülkede faaliyet gösteren bir iletişim devi ortaya çıkacak.
       Uzak mesafeli telefon hizmetleri piyasasında ikinci ve üçüncü büyük şirketler olan Worldcom ile Sprint’in birleşmesiyle, bu devin Internet bağlantı hizmetlerine hakim olacağından dolayı, ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri, bu birleşmeye daha başından karşıydılar.
       Bu iki büyük şirketin birleşme anlaşması, Federal İletişim Komisyonu ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından inceleniyor.

Microsoft’un savunması işe yaramadı

       ABD Adalet Bakanlığı’nın Microsoft tarafından ileri sürülen yeni önerilere sıcak bakmadığı ve yazılım devinin parçalanmasında ısrar ettiği öğrenildi.
       Şirket parçalanmasın diyen Microsoft yöneticilerinin görüşlerine karşı çıkan bakanlığın, federal antitekel yasalarını ihlal etmekle suçladığı kuruluşun iki şirkete ayrılmasının en iyi yol olacağı görüşünden vazgeçmediği belirtiliyor.
       Adalet Bakanlığının yanı sıra onu destekleyen 17 eyalet tarafından açılan davada, Microsoft’un iki şirkete ayrılması ve bunlardan birinin Windows işletim sistemi, diğerinin ise Office ve bağlı programlar ile internet tarayıcısı İnternet Explorer’ın geliştirilmesi üzerinde çalışması önerilmişti.
       Bakanlık, söz konusu iki şirketin en az 10 yıl ayrı faaliyet göstermelerini de önermişti. Microsoft’un, adalet bakanlığının bölünme talebiyle ilgili planına üst mahkemede itiraz etmesi bekleniyor. Ancak bu yola başvurmadan önce mahkemeye savunma veren Microsoft yöneticileri, yargıç Thomas Penfield Jackson’dan, bakanlığın parçalanmayla ilgili önerisini reddetmesini talep etmişlerdi.
       Adalet Bakanlığının Microsoft’un önerilerini kabul etmeyen yaklaşımı üzerine yargıç Jackson’un 24 Mayıs’ta yeni bir duruşma düzenlemesi bekleniyor.

© 2000 Milliyet