19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Vergide korkutan açık

Yılın ilk dört ayındaki 1.5 katrilyonluk açıkla birlikte, tahsil edilemeyen vergi miktarı 4 katrilyon liraya yükseldi. Açığın yılsonunda 6 katrilyonu bulması bekleniyor

HARUN GÜREK Ankara


eko08.jpg        Maliye'nin tahsil edemediği vergiler katlanarak büyüyor. Geçen yıl 2.5 katrilyon lira olan tahsil edilemeyen vergilerin 4 katrilyon liraya yükseldiği hesaplanıyor.
       2000 yılı bütçesinde 24 katrilyon liralık vergi geliri hedefleniyor. Mart ayı sonu itibarıyla tahakkuk eden vergi miktarı 9 katrilyon 15 trilyon lira oldu. Bunun 5 katrilyon 976 trilyon lirası tahsil edildi. Tahsilat oranı yüzde 66.3 olarak gerçekleşti.
       Beyannameleri nisan ayında verilen Kurumlar Vergisi'nde ise, kesin tahakkuk ve tahsilat rakamlarının belirlenmesine ilişkin çalışmalar sürüyor. Ancak bu vergi kaleminde hem tahakkukun hem de tahsilatın hedeflenen rakamın altında kalacağı kesinleşti. Kurumlar Vergisi'nin hedefin altında kalmasına, bankaların elindeki kamu kağıtlarından alınan verginin 500 trilyon lira eksik ödenmesi neden oldu.

Asıl batak kamuda

       Ekonominin geçen yıl tarihi bir rekorla yüzde 6.1 küçüldüğünü anımsatan yetkililer, "Tahsil edilemeyen vergilerin artmasında asıl büyük etken ekonomideki daralma oldu. Şu anda yıl ortasında olmamıza karşı rakam 4 katrilyon liraya dayanmış durumda. Rakam yılsonuna kadar 6 katrilyon liraya ulaşabilir" değerlendirmesini yaptı.
       Yetkililer, tahsil edilemeyen verginin 2.5 katrilyon liralık bölümünün belediyeler ve KİT'lerden kaynaklandığını belirterek, "Kamu kuruluşlarından olan alacaklar tahsil edilemiyor. Çünkü yapısal bir takım sorunlar var. Belediyelerden tahsilat yapabilmeniz için belediyelerin gelirlerinin artması lazım. Bunun için de mahalli idareler reformunun çıkması gerekiyor. KİT'lerin ödeyebilmesi için ürünlerine zam yapmaları lazım. O zaman da program hedefleriyle çelişiyor" dedi.

Bankalar hayal kırıklığı yarattı

       ZÜLFİKAR DOĞAN Ankara
       Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Akif Hamzaçebi, bankaların Kurumlar Vergisi gelirinin beklenenin altında olduğunu söyledi.
       2000 yılının ilk dört ayında Gelir Vergisi ve KDV'de hedefin aşıldığını kaydeden Hamzaçebi, Kurumlar Vergisi ve ATV'de ise hedefin gerisinde kalındığını vurgulayarak, "Özellikle bankaların Kurumlar Vergisi beklediğimizin altında" dedi. Hamzaçebi, 2000 yılı sonu itibarıyla Kurumlar Vergisi hedefinin altında kalınacağının görüldüğünü belirtti.
       Akaryakıt Tüketim Vergisi'nde (ATV) ise uygulanan istikrar programı çerçevesinde yapılan yeni düzenleme nedeniyle hedefin gerisinde kalındığını ifade eden Hamzaçebi, "ATV'de TEFE artışlarını yansıtmadık. Oysa aylık yüzde 2.6'lık artış yapmamız gerekiyordu. Mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında. Bu artışı yapmadık. Bu nedenle ATV hedefin gerisinde kaldı" diye konuştu.
       Hamzaçebi, Gelir Vergisi ve KDV'deki hedefin çok üzerinde gerçekleşen artışların ise sevindirici olduğunu belirterek, "Bu açıdan IMF ile başlayacak yeni görüşmelerde bir sorun olacağını sanmıyorum" dedi.
       Organize Sanayi Bölgeleri'nde (OSB) uygulanacak vergi muafiyetinin 2002'den itibaren 22 ilden, 68 ile çıkarılmasının da yanlış olacağını kaydeden Hamzaçebi, bu düzenleme uygulamaya girmeden, bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini söyledi.


© 2000 Milliyet