19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Okuyan: Gümbürdedim gittim

ANKARA Reuters


eko13.jpg        Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, "48 yıldır çözülemeyen işsizlik sigortası sorunun çözdük ama şimdi kendi kendime, 'Ne İsa'ya yarandın, ne Musa'ya, ortada gümbürdedin gittin Yaşar Okuyan' diyorum" dedi.
       Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen "İşsizlik Sigortası Uluslararası Semineri"nde konuşan Okuyan, işçi ve işveren kesimlerinin işsizlik sigorası ile ilgili eleştirilerini haklı bulmadığını söyledi. Okuyan, 1 Haziran'dan itibaren fiilen yürürlüğe girecek olan İşsizlik Sigortası Fonu ile faizlerin düşmesi, sermaye piyasasının gelişmesi, kayıt dışılığın azalması, yatırım ve istihdamın artması gibi sonuçlar elde edileceğini söyledi.
       TİSK Başkanı Refik Baydur ise işsizlik sigortasının yönetiminden sorumlu tutulan SSK ve İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun özerk olmadığını savunarak, "İşsizlik fonun kara bir yama olacağından kuşku duyuyoruz" dedi. Baydur, "Mevzuatta İşsizlik Sigortası Fonu'nu da üstlenen kıdem ve ihbar tazminatı müesseseleri göz ardı edilerek yeniden düzenlenmemektedir" diye konuştu.
       Türk - İş Başkanı Bayram Meral de işverenlerin işsizlik sigortasına karşılık, kıdem tazminatlarını gündeme getirmesinin misilleme olduğunu söyledi. Meral, iş güvencesi yasası çıkarılmadan da işsizlik sigortasının sağlıklı işlemeyeceğini belirtti. Hak - İş Genel Salim Uslu da İşsizlik Sigortası Fonu'na devletin finansman desteği sağlaması gerektiğini kaydetti.


© 2000 Milliyet