15 Haziran 2000 Perşembe 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
   BEŞİKTAŞ
   FENERBAHÇE
   GALATASARAY
   TRABZONSPOR
   BASKETBOL
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Lejyoner ordusu

Fransa ve Hollanda'nın yanı sıra birçok ülkede yabancı asıllılar oynuyor

MURAT AĞCA


spo02.jpg        Euro 2000, her ne kadar Avrupa'nın 16 ülkesinin milli takımları arasında oynansa da, 352 futbolcu arasında yerkürenin dört bir köşesinden gelen lejyonerler, şampiyonaya mini bir Dünya Şampiyonası görüntüsü veriyor.
       Bir zamanların hızlı sömürgeci ülkeleri Fransa ve Hollanda, lejyonerler futbolcular klasmanında başı çekiyor. İki yıl önce Dünya Kupası'nı kazandığı sırada, aşırı sağcı Le Pen ve yandaşları tarafından "milli marşı bile bilmemekle" suçlanan Fransa'nın yabancı asıllı futbolcuları, Euro 2000'de yine ülkelerinin başarısı için ter döküyor. Fransa'nın 22 kişilik kadrosunda Cezayir, Ermeni, Rus, Arjantin ve Senegal asıllılar ile eski sömürgeleri Guadolupe, Martinique ve Yeni Kaledonya'dan gelen yıldız futbolcular forma giyiyor. Takımın büyük yıldızı Zinedine Zidane, Cezayir asıllı müslüman, Djorkaeff ise Rus asıllı bir Ermeni aileden geliyor. Boghossian da Ermeni asıllı. İki yıl önce vatandaşlığa geçen Arjantinli Trezeguet ile Senegalli Vieira, Fransa'ya "renk" katanlardan. Karayipler'den Guadoloupe asıllı Thuram ve Lama, Martiniqueli Desailly, Yeni Kaledonyalı Karembeu, ailesi Fransız Antilleri'nden gelen Anelka, ilginç bir takımın ortaya çıkmasını sağlıyor. Takımda başkent Paris doğumlu olan tek oyuncu ise Henry.

Hollanda ikinci sırada

       Hollanda da lejyoner sıralamasında Fransa'dan geri kalmıyor. Ancak Portakallar'ın yıldızları değişik ülkelerden değil, genellikle Surinam'dan geliyor. Takımın as oyuncularından Edgar Davids, Clarence Seedorf, Michael Reiziger, Patrick Kluivert, Aaron Winters, Surinam asıllı Hollandalılar olarak takımda yer alıyorlar. Van Bronchorst'un ailesi ise Endonezya yakınlarındaki Moluks Adaları'ndan geliyor.
       Diğer ülkelerin kadrolarında da birkaç lejyoner isme rastlamak mümkün. Danimarka'da Molnar Macar, Schmeichel Polonya asıllı. Norveç'in genç golcüsü Carew, Gambiyalı. İsveç takımında Larsson'un babası Senegal açıklarındaki Cape Verde Adaları'ndan. Yksel Osmanovski ise Makedon Türk'ü. Teddy Lucic, Hırvat asıllı. İspanya'daki tek isim Yeni Gineli Engonga. Almanya'da Almanca bile bilmeyen, dört göbek öncesi Almanya'ya dayanan Brezilyalı Paolo Rink ile babası Türk olan Mehmet Scholl forma giyiyor. Hırvat Strupar, vatandaşlık değiştirip Belçikalı olduktan sonra milli takıma girdi. Belçika'nın golcüsü Emile Mpenza ve kardeşi Mbo Mpenza Kongo asıllı bir ailenin çocukları.

© 2000 Milliyet