16 Haziran 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Çelik ve Özbey suçlu

Oral Çelik ve Yalçın Özbey’i, İpekçi cinayetinin sorumluları arasında gösteren MİT, Özbey’in ifadelerinin yer aldığı soruşturma kasetini ise “Gereksiz" diye imha etti

İSTANBUL Milliyet


hab01.jpg        Abdi İpekçi cinayeti dosyasına giren bir belge, MİT’in, ifadelerini imha ettiği Yalçın Özbey’i ve Oral Çelik’i daha önce suikastın sorumluları arasında gösterdiğini ortaya koydu.

Mahkeme belgesi

       İsviçre’den Türkiye’ye iade edildikten sonra “Abdi İpekçi’yi taammüden öldürmeye iştirak ve suçun işlenmesini kolaylaştırmakötan 20 yıl hapis istemiyle İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Oral Çelik’in duruşmaları sırasında yaşanan ihmaller bir bir ortaya çıkmaya başladı.
       MİT Müsteşarlığı’nın duruşmalar sırasında, 5 Kasım 1997 tarihini taşıyan ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Abdulvahap Erkan imzasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Oral Çelik’le ilgili MİT’in notunda şu bilgilere yer verildi:

       Ağca’ya söz verdi
      
 • “1979’da öldürülen gazeteci yazar Abdi İpekçi cinayeti eyleminde Yalçın Özbey ile birlikte aktif rol oynadığı,
        
 • Mehmet Ali Ağca’ya Abdi İpekçi cinayetini üstlenmesi halinde kendisine yardım edileceği ve hapisten kaçırılacağı sözünü verdiği,
        
 • Ağca’nın tutuklu bulunduğu Maltepe Askeri Cezaevi’nden 24 Kasım 1979’da kaçırılması olayını organize edenler arasında yer aldığı,
        
 • Adı geçenin kaçtıktan sonra saklanmasına yardımcı olduğu, şahsa para, elbise, peruk ve silah temin ettiği,
        
 • Ağca’nın İran’a, daha sonra da Almanya’ya turist pasaportuyla kaçırılmasını sağladığı hususlarında bilgiler bulunmaktadır."

         Ve Çelik beraat etti
         Bilgilerin altına düşülen notta ise “Bu bilgiler istihbari nitelikte olup, hukuki delil olarak kabul edilemez, dökümante edilip çoğaltılamaz" dendi.
         MİT’in verdiği bilgi notlarına rağmen Çelik, geç ve eksik gelen belgeler, silinen ses kayıtları, sürpriz tanığın teşhiste bulunamaması gibi gelişmelerin de etkisiyle delil yetersizliğinden beraat etti.

         Ne yapıyorlar?
        
 • Oral Çelik: İpekçi suikastının yönlendiricisi ve Papa’ya saldırının kilit ismi olarak öne çıktı. İpekçi suikasti de dahil bütün davalardan zamanaşımı ve delil yetersizliğinden kurtuldu. İsviçre’de siyasi sığınma hakkı olduğu halde 1996’da iadesini isteyerek Türkiye’ye döndü. Daha sonra evlendi, Malatyaspor Başkanı oldu ve işadamlığına başladı.
        
 • Yalçın Özbey: Ağca, Roma’daki duruşmasında İpekçi’yi onun öldürdüğünü söyledi. Özbey bu iddiayı reddetti, sadece para yardımı yaptığını öne sürdü. DGM’nin İpekçi davasıyla ilgili iade talebini Almanya kabul etmedi. Halen Belçika’da olan Özbey, arkadaşı Oral Çelik’in nişanına çiçek göndermeyi de unutmadı.

         Ve sorular...
        
 • Yazısında Özbey’in İpekçi cinayetinde aktif rol oynadığı bilgisine yer veren MİT, Almanya’da ifadesini aldığı Özbey’in ses kasetlerini neden imha ettirdi?
 • MİT’in verdiği bilgi notlarıyla ilgili belge varsa neden mahkemeye gönderilmedi?
 • Gönderildiyse mahkeme karar aşamasında bu belgeleri dikkate aldı mı? Yeniden bu konuların soruşturulmasını istedi mi?
 • MİT, bilgileri Çelik tahliye edildikten sonra gönderdi. Bu bilgilerin mahkemeye ulaşması gecikti mi? • © 2000 Milliyet