24 Haziran 2000 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Deniz Gezmiş'in babası öldü

Türk sol hareketinin liderlerinden Deniz Gezmiş'in emekli öğretmen babası Cemil Gezmiş 78 yaşındaydı

İSTANBUL Milliyet


hab01.jpg        Deniz Gezmiş'in babası Cemil Gezmiş, dün İstanbul'da yaşama gözlerini yumdu.
       Erzurum Ilıca'da 1922'de doğan Cemil Gezmiş, uzun yıllar öğretmenlik ve müfettişlik yaptıktan sonra 1973'te emekli oldu. Genç yaşta siyasete atılan Cemil Gezmiş, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) bünyesinde de aktif olarak çalıştı.
       SHP'den 1987'deki genel seçimlerde İstanbul milletvekili adayı olan Cemil Gezmiş'in, Deniz Gezmiş'in dışında Bora ve Hamdi adlı iki oğlu bulunuyor.
       Kansere yenik düşen Gezmiş'in cenazesi, bugün Selimiye Camii'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Pendik Aydınlı Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

En büyük acıyı yaşadı

hab011.jpg Cemil Gezmiş, 68 kuşağının Türkiye'deki öğrenci liderlerinden oğlu Deniz Gezmiş'in 6 Mayıs 1972'de idam edilmesiyle bir babanın yaşayabileceği en büyük acıyı yaşadı. Baba Gezmiş, idamın ertesi günü sabah 07.00'deki defin hazırlıklarında, oğlunun cenazesini Yenimahalle Mezarlığı'ndan alıp memleketine götürmek istedi, ancak kabul edilmedi.
       Acısını yıllarca içinde tutan ve sessizliği tercih eden Cemil Gezmiş, 1990 yılında bir dergiye yaptığı söyleşide idamlarla ilgili şunları söyledi:
       "AP'liler (Adalet Partisi) Menderesler'in öcünü alma duygusuyla hareket ettiler. Hatta kararların onaylandığı akşam, bazı milletvekilleri 'üç bizden üç onlardan' diyerek kadeh kaldırdılar. Meclis'te de 'üçe üç isteriz' diye bağırıyorlardı..."

İtibar kampanyasına karşıydı

       Baba Gezmiş, CHP'nin Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş için başlattığı "itibarlarının iadesi" kampanyası için, "Biz itibarın iadesini istemiyoruz. Çünkü yok olan bir itibar söz konusu değildir. Bir hukuk yanlışlığının düzeltilmesini istiyoruz. Sonra, kim iade edecek bu itibarı? O günkü iktidar, egemen güçler mi? Biz bundan sonra insan yaşamına değer verilsin, hukuka ve adalete uygun yargılama sistemi yerleşsin diye uğraş veriyoruz. Yoksa onların hayatını kim geri verebilir."
       Deniz Gezmiş'in hayatını konu alan "Hoşçakal Yarın" filmine de tepki gösteren baba Gezmiş, "Oğlum hakkında şimdiye kadar 16 kitap yazıldı. Birkaçı hariç, bu kitaplar oğlumu sömürmeye yönelikti. Bu filmin o kitaplarda bir farkı yok" demişti.

© 2000 Milliyet