25 Temmuz 2000 Salı 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Rekortmen aile

Berk Tuna, üç adımda 16.15 atladı, bir dönemin ünlü atleti, babası Aşkın Tuna'nın tam 24 yıl kırılamayan rekorunu aileye geri getirdi

Necmi Kepçetutan


spo04.jpg        Aşkın Tuna 1967'de üç adım atlamada 16.01 metre atladığında hiç kimse bu rekorun 1991'de 16.12 metre ile Murat Ayaydın tarafından kırılıncaya kadar dayanacağını düşünmedi. Rekorun dokuz yıl aradan sonra soyadı Tuna olan biri tarafından yeniden ele geçirileceği ise kimselerin aklına gelmedi. Baba oğul Tuna'lar dışında.
       Evet, atletizmde tam anlamıyla boynuz kulağı geçti. Bir dönemin ünlü atleti Aşkın Tuna'nın oğlu Berk Tuna, babasının 27 yaşında yakaladığı başarıya 24 yaşında ulaştı. Önceki gün İsrail'de yapılan uluslararası yarışlarda, 16.15 metre atlayıp üç adımda Türkiye rekorunu dokuz yıl aradan sonra yeniden Tuna ailesinin portföyüne kattı.

       Doğuştan sporcu
       Rekortmen bir babanın oğluydu. Spor genlerine işlemişti. Antalya'da babası tarafından daha iki yaşındayken sporla tanıştırıldı. Yüzme, basketbol, basit atletizm alıştırmaları derken, basketbola yöneldi küçük Berk. Ankaragücü'nde bir süre basketbol oynadı. 1995 yılında belki de hayatının akışını değiştircek olay gelişti. Dünya atletizm şampiyonasında ünlü üç adımcı, Jonathan Edwards'ı rekora uçarken seyrediyor ve "Bu adam nasıl böyle atlıyor. Kolay bir iş bu galiba. Onun gibi olmak istiyorum" diyerek adeta babasıyla iddiaya giriyordu. Yıllardır bekleyen baba Tuna, oğlundaki bu isteğe "O kadar kolaysa yarın sahaya gel ve başla" şeklinde cevap veriyordu.

       Edwards'tan övgü
       ENKA'nın sponsorluğunda yılmadan çalışan, her yıl Rusya'da Rus antrenörler tarafından da eğitilen Berk Tuna, önce babasının 1967'de kırdığı rekoru geçiyor. 16.01., 16.05 derken bu sene üniversite yarışlarında 16.24 ile rekora atlıyor. Ancak rüzgar nedeniyle bu rekor resmiyet kazanmıyor. Baba - oğul kendilerinde emin. Bir gün bu rekor mutlaka aileye geri gelecek.
       İster kader deyin ister tesadüf. Berk Tuna, atletizme başlamasına sebep olan adamla, Jonathan Edwards ile önceki gün İsrail'de birlikte yarışıyor. Hikayesini ona da anlatıyor. Ünlü atlet memnuniyetini dile getiriyor. "Atlayışını çok beğendim. Geleceğin şampiyonu olacaksın" sözleri Berk Tuna'yı daha da kamçılıyor. Şimdilik Edwards'ı geçemiyor ama Türkiye rekorunu 16.15'le kırarak, beş yıl önceki hayaline santimetre santimetre yaklaşıyor.

© 2000 Milliyet