22 Ağustos 2000 Salı 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 RATİNG CANAVARI
 GÜNÜN FİLMLERİ
 TV'DE BUGÜN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
ekran1.jpg Pop oturup pop kalktık

Kentleşme süreci... Popüler merkezli belgesellerin çok sevdiği bir konu. Son yıllarda sayıları hızla artan bu tarz yapımlara güzel bir örnek; "Yolun Sonu"


Popüler kültür üzerine yapılan yerli belgeseller ilgi görüyor. Kuşkusuz bu alandaki en önemli isim Can Dündar. Belgeselden çok, bir "anımsama", bir "gözlem" niteliği taşıyan çalışmalar demek daha doğru olur Dündar'ın yapımlarına. TRT de bu konuda önemli yapıtlara imza attı. Kerime Senyücel'in uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkardığı "Acısıyla Tatlısıyla Hayatımız Arabesk" buna güzel bir örnek. Geçtiğimiz yıldan 2000'li yıllara sarkan bir belgesel de TRT 2'de gösteriliyor. Uzun soluklu bir çalışmanın ürünü; "Yolun Sonu"...
Yapımcılığını ve yönetmenliğini Zafer Akturan'ın üstlendiği belgeselde kentleşme süreciyle mentropol kenti ve kültürü her bölümde değişik konu başlıkları ile incelenmiş. Bu gece ekrana gelecek beşinci bölüm "Pop Oturup Pop Kalktık" adını taşıyor.
Gecekondudan apartmana uzanan hikaye aynı zamanda arabeskten popa uzanan bir süreci de anlatıyor. Tabii bu yapımcının yorumu. Ve oradan da "yeni dünya düzeni"ne geçiş var. Geçiş ile yine taşlar yerinden oynuyor. Popüler kültürü en dinamik, en değişken ve karmaşık yaşayan bir toplumun bu tarz yapımlara, kendini görme fırsatı açısından daha çok ihtiyacı var. Ve sanırız bu konuda TRT'ye büyük görev düşmekte. Çünkü bazı özel TV'lerdeki benzer yapımlara yöneticilerin "bu hafta şu dansözün hayatını anlatın reyting alsın" yaklaşımı içinde olduğunu biliyoruz!. YOLUN SONU TRT 2 / 21.10
Değişen alışkanlıklarımız
Bu akşam NTV'de Can Dündar'ın "4. Nesil" belgeselinin yeniden gösterimi devam ediyor. Dündar aynı konuya bir başka açıdan başka ayrıntılardan yaklaşıyor ve zaman içinde değişen alışkanlıklarımızı anlatıyor.
4. NESİL / NTV / 21.05ekran2.jpg Her kuşağın kahramanı
Sinemada mitolojik kahraman Herkül'ün maceraları hep ilgi çekti. Çok kötü benzerleri bile bu ilgiden nasibini aldı. İşte bu öykülerden biri


Herkül Yeraltı Dünyasında (*)
22.30 KANAL D Bilimkurgu
Orijinal Adı: "Hercules in the Underworld"
Oynayanlar: Kevin Sorbo, Anthony Quinn, Jorge Gonzales
Yönetmen: Bill L. Norton
Bir köyde, büyük bir yarık oluşur, sonra buradan kötü ruhlar çıkar. Bunlar oradaki masum köylülere olmadık işler yaparlar. Lole adlı genç ve güzel bir kadın da Herkül'e gelir ve olaya el koymasını ister. Herkül arkadaşı Neasus'la birlikte kadının peşine takılır. Buraya kadar film, alışılışmış Herkül filmlerinin izini sürüyor, ama bundan sonra iş iyice karışacak. Çünkü Herkül, Neasus'u dost biliyor, ama Neasus aslında onun kuyusunu kazmak için fırsat arayan biri. Yardım isteyen Lole ise erkekleri baştana çıkarıp öldüren bir kadın. Herkül'ün eşi bunları kocasına söylüyor, ama Herkül bu... Her şeyin farkında, ama aklı köylülerde, ne pahasına olursa olsun oraya gidecek ve "kara delik"e girecek.
Simgeleri değiştirin
Mitolojiden yola çıkan, yıllar geçtikçe yan öykülerle zenginleştirilen "Herkül" öyküleri her zaman ilgi çekti, her kuşak onun serüvenlerini ilgiyle izledi. Onun hayli beceriksizce yapılan benzerleri bile (Conan vs.) o ilgiden nasibini aldı. O bir yana, bilimkurgu hep gelecek yıllardan dem vurur, arada bir geçmişe döner. Sadece bu bile, filmi izlemek için başlıbaşına bir neden.
Şu da var: Filmdeki simgeleri değiştirin, örneğin köydeki yarığı çete, kötü ruhları onları yöneten reis farzedin, Herkül de "Rambo - Bond - Mike Hammer" karışımı olarak öyküde yerini alır, yani filmi öyle izlemek de mümkün.ekran3.jpg İnsanlar ve 'tutku'ları
"Tutku Çemberi" dizisinde çekimler bitmek üzere. Çetin Tekindor'un başrolü oynadığı dizide entrikalar ve değişen insan yaşamları konu ediliyor


Başrollerini Çetin Tekindor ile Nurhayat Kavrak'ın paylaştığı "Tutku Çemberi" dizisinde çekimler tamamlanmak üzere. Dizinin yapımcısı Mustafa Şen, ilk aşamada 13 bölüm olarak tasarlanan dizinin, TRT'nin vereceği karara göre uzatılabileceğini söyledi.
"Tutku Çemberi", TRT'nin yeni yayın dönemi için hazırladığı birçok iddialı dizi arasında oyuncu kadrosuyla göze çarpıyor. "Yılan Hikayesi" dizisinde izlediğimiz Çetin Tekindor'a bu dizide; Cem Kurdoğlu, Yasemin Koşal, Aykut Sözeri, Tayfun Eraslan ve Yeşim Alıç gibi birçok oyuncu eşlik ediyor. Daha önce "Süper Baba"da rol alan Nurhayat Kavrak ise bu diziyle ilk kez TRT için çalışmış oldu. "Tutku Çemberi"nin senaryosu Mehmet Eroğlu'na ait, yönetmeni ise Altuğ Savaşal.
Entrika ve değişen hayatlar
Dizide özellikle insanların yaşamının nasıl değiştiği ve entrikalar anlatılıyor. Olaylar, iş adamı Suat'ın kızı Pelin Avrupa'dan dönünce başlıyor. Annesi öldükten sonra toparlanmak için Avrupa'ya giden Pelin, döndüğünde üvey annesiyle yaşamak istemez ve çocukluk arkadaşının yardımıyla Cihangir'e taşınır. Zengin bir ailenin kızı olan Pelin'i burada çok farklı bir yaşam beklemektedir. Öte yandan Suat'ın şirketini ele geçirmek isteyen Selma, kardeşi Sibel'i Suat ile evlendirmiş ve amacına ulaşmaya çalışmaktadır.Ünlü maratoncudan atletizmin sorunları
Maraton dalında ülkemizin yetiştirdiği en önemli atletlerden biri olan Mehmet Terzi, bu akşam "Birebir" programına konuk olacak. "Spor" bölümünü Turgay Renklikurt'un sunduğu "Birebir"de, ünlü maratoncu Mehmet Terzi ile Renklikurt, "Türkiye'de atletizmin potansiyeli, durumu ve sorunlarını" konuşacaklar.
BİREBİR TRT 2 / 20.35Osmanlı'dan kalanlar ve tarihe bakış
CNN Türk Masası'na bu akşam, Harvard Üniversitesi Osmanlı Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Kafadar konuk olacak. Milliyet yazarı Şahin Alpay'ın sunduğu programda, Kafadar ile Alpay, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış süreci ile bugün hala yıkılamamış yönlerini ve "Osmanlı tarihine nasıl bakılması gerektiğini" tartışacaklar.
CNN TÜRK MASASI CNN TÜRK / 21.00

© 2000 Milliyet