24 Ağustos 2000 Perşembe 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Elbette korkuyorum

Candan Erçetin: ‘Konserlerime kimse gelmez diye uykularım kaçıyor. Sahneye çıkmaya 10 gün kala gişeye gidip, bir yakınıma bilet alıyorum. Kendi gözlerimle koltuk kalmadığını görünce rahatlıyorum’

HALUK AKTAR


mag01.jpg        O bir arkeolog, öğretmen, müzisyen... 24 saati dolu dolu yaşıyor... Yaptığı şarkılar ise dillerden dillere dolanıyor. Son olarak 'Elbette' parçası hit olan Candan Erçetin, bu çıkışının ardında yatan dünyasını anlattı.

       Etnik Trakya müziği yapmanızın nedeni nedir?
       Ben hep Trakya kültürleriyle yoğruldum. Hatta belki gırtlak kullanma stilimin oluşmasında bile bunun etkisi büyük. Dolayısıyla da ilk albümümü yaparken en önemli kaynağı Trakya müziği oluşturdu.

       Avrupa'ya açılmak için gerekli anlaşma ve girişimler tamamlandı mı?
       Girişimler evet ama anlaşmalar henüz tamam değil. Yurtiçi konserlerden fırsat bulup bir ara Fransa'ya gidebilirsem belki anlaşmalar konusunda da önemli adımlar atabilirim.

       İlk durak Fransa mı olacak, neden?
       Evet. Çünkü ben Fransızca ve Almanca biliyorum. İlk durak, dilini bildiğim bir ülke olmalı diye düşünüyorum. Fransa, etnik müziğe Almanya'dan daha açık bir ülke. İşte bu yüzden Fransa.

       "Elbette"yi değerlendirir misiniz?
       Bence çok samimi bir albüm oldu. 'Çapkın'ın çıkışından sonra geçen sürede yaşadıklarım 'Elbette'yi ortaya çıkardı. Başarı çizgisini iki açıdan değerlendirmek istiyorum. Biri manevi açı ki, herkesten duyduklarım beni gerçekten mutlu ediyor ve yoluma devam edebilmem için bana güç veriyor. Maddi açı ise tirajla belirleniyor ve inanın beni daha az ilgilendiriyor ama o açı da albümün yedi aylık sürede 850 bin kişiye ulaştığını belgeliyor.

       Candan Erçetin istediği noktada mı?
       Kendime öyle istediğim yer adı altında hedefler hiç belirlemedim. Şarkılar yapıyor, söylüyorum, bunları dinleyiciye ulaşması için yayınlıyorum, hatalardan ders alıyorum, övgülerden mutluluk duyuyorum ve şöhret hastalığına kapılmamak için azami dikkati gösteriyorum. Dolayısıyla da Açıkhava konserleri için teklif geldiğinde "Hayır, ben iki gece beş bin kişilik yeri dolduramam, bir gece yapalım" diyorum. Sonra tecrübenin ısrarına karşı koyamayıp kabul ediyorum. Uykularım kaçmaya başlıyor, ya kimse gelmezse diye. Sonra konsere 10 gün kala bir yakınıma güzel bir yerden bilet almak için Açıkhava Gişesi'ne gidiyorum ve bilgisayarda iki gece içinde koltuk kalmadığını gözlerimle görüp bu sefer de olanlara şaşırıyorum. Bence emeğimin karşılığını gördüğüm bir süreç içindeyim ve şu an için tek kaygım bana inananları haksız çıkarmamak. İşte bu yüzden de beni alet ederek dikkat çekmeye çalışanların yalan iddialarına nasıl olsa kimse inanmaz diye gülüp geçiyorum.

       Başarı önemli
       Başarı ve şöhreti yakaladınız, peki mutluluğu yakaladınız mı?
       Ben mutluluğu hep anlarda ararım. Güzel bir günün sabahında burnuma gelen kahve kokusu ve aldığım ilk yudumdur mutluluk. Bunun şöhretle ne ilgisi olabilir. Ben o kahveyi içerken ya yalnız oluyorum, ya da bir dostumla. Ama her ne iş yapıyorsam yapayım mutlu anları çoğaltmak için başarı önemli.

       Yeni bir evlilik düşünüyor musunuz?
       Avusturyalı bir arkeologla bir yıl süren bir evliliğim oldu. O İstanbul'un karışıklığına alışamadı, ben ise Türkiye'den başka bir yerde yaşamak istemediğim için ayrıldık. İkinci bir evlilik düşünmüyorum.

       Candan Erçetin için nikâh şart mı?
       Hayır.

       Anne olmak ister misiniz?
       Bu konuda bir ısrarım yok ama bir gün olacaksa kız çocuğumun olmasını isterim.

       Çocuk yapmak için evlilik şart mı?
       Sanmıyorum.

       Bundan sonra yapmak istedikleriniz?
       İş yaşamı da özel yaşam da hayatın akışına göre gelişiyor. O yüzden ben fazla isteklerle ne kendimi, ne başkalarını zor durumda bırakmak istemiyorum. Yapmak istediğim tek şey bugünü yaşamak ve tadını çıkarmak, yarın ne olursa onu yarın görürüz. Kısacası yarını düşünmekten bugünü kaçırmaya hiç niyetim yok.


© 2000 Milliyet