15 Eylül 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Yalçın DOĞAN Fotoğrafı: 6141 bayt
Açık Radyo'da "Amma Hikaye"

       Dizinin adı "Amma Hikaye." Bu başlık altında Açık Radyo öyküler yayınlıyor. Sonra ara veriyor, derken mayısta "Amma Hikaye" dizisi yeniden yayına giriyor.
       Diziyi hazırlayan Göksenin Göksel, 1 Mayıs 2000'de yeniden başlayan diziye, 1995'te yayınlanan bir öyküyle başlıyor. Aynı öyküyü Göksel, 1995'te Ayşen Aydemir'le birlikte sunuyor. Ama, program 2000'de yeniden yayına girerken, Ayşen artık hayatta değil. Bir süre önce ve genç yaşta kanserden yaşama veda ediyor. Göksel, programa Ayşen'in anısına, yine onun sesiyle ve aynı öyküyle başlıyor.
       Bu incelik, bu vefa, bu duygusallık Açık Radyo'ya pahalıya mal oluyor. Açık Radyo RTÜK tarafından on beş gün kapatılıyor. Ama, aynı öykü 5 yıl önce yayınlandığında kimsenin sesi çıkmıyor.

"Genel ahlaka aykırı"

       Bir dram, bir kapatma, bir çarpıklık!.. Üçü birden aynı anda. Karşınızda Açık Radyo'nun kapatılma öyküsü!.. Olayda dram, kapatma ve çarpıklık ortak bir içeriğe sahip.
       Dram yukarıdaki gerçek öykü. Kapatma, Açık Radyo ile ilgili. Çarpıklık ise, artık herkesi bezdiriyor. Türkiye'nin demokratikleşme ve çağdaş değerler açısından hangi noktada bulunduğunu gösteriyor. Bir radyonun RTÜK tarafından kapatılması, gerekçesi ve perde arkasındaki olaylar Türkiye'nin demokratik anlayış ve hoşgörüden ne kadar uzak olduğunun aynası. Son örneklerden biri.
       En çok dinlenen radyolar arasında yer alan Açık Radyo RTÜK tarafından kapatılırken, yayınlanan öykü genel ahlaka aykırı bulunuyor.

Bukowski: Edebiyatın devlerinden

       Genel ahlaka aykırı bulunan öykü Bukowski'nin ünlü öykülerinden "Kasabanın En Güzel Kızı" ismini taşıyor. ABD'nin en çok tanınan çağdaş yazar ve şairleri arasında olan Charles Bukowski kim?..
       Yapıtları on beşten fazla dile çevrilmiş. Bazı kitapları kırktan fazla baskı yapmış. Kitapları yılda bir milyondan fazla satıyor. 1994'te öldüğünde, dünyanın önde gelen yüzden fazla gazetesinde onun için yazılar yayınlanmış.
       İşte, onun öykülerinden biri Açık Radyo'da yayınlanıyor. Sen misin yayınlayan?.. RTÜK, kapatma kararıyla sadece Açık Radyo'yu değil, aynı zamanda dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından birini de suçluyor!..
       O zaman edebiyat nerede?..

"Şair Başbakan" nerede?

       Neresinden tutacaksınız?..
       Övünüyoruz, "Şair Başbakanımız" var, diye. Dünyanın diğer liderleriyle karşılaştırıldığında, Türkiye için kolay bulunmaz bir fark. Övünç kaynağı. Üstünlük duygusu.
       Ne var ki, Şair Başbakan'ın ülkesinde dünyanın en ünlü yazar ve şairleri tırpanlanıyor. Onların yapıtlarını yayınlayan radyolar kapatılıyor.
       Edebiyat olmadan çağdaşlık nasıl gelir?.. Özgürlüğün tadına nasıl varılır?.. Edebiyat olmadan, insan nasıl insan olur?..


Yazara E-Posta: ydogan@milliyet.com.tr

© 2000 Milliyet