21 Ekim 2000 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Sanatın özgün rengi

İstasyon Sanat Merkezi, mezunlarına uyguladığı yeni programla İngiltere’de yükseköğrenim ve üniversite diploması olanağı sağlıyor

İLKE KAMAR


san02.jpg        1980 yılında yüksek mimar Ömer Düzenli, ressam Hülya Düzenli, ressam - sanat yazarı Nurullah Berk ve ressam Sabri Berkel tarafından kurulan İstasyon Sanat Merkezi plastik sanatların yanı sıra moda, stilistlik, içmimari gibi alanlarda da öğrenci yetiştiriyor. Bu yıl yeni bir uygulamaya giren merkez, İngiltere’de beş devlet üniversitesiyle anlaşma yaptı. Sanat Merkezi’nin iki yıllık, içmimarlık, moda tasarımı, reklam - grafikerlik bölümlerinde eğitim alan öğrenciler, eğitimlerini üçüncü sınıftan itibaren yatay geçiş yaparak, İngiltere’de sürdürebilecekler. Bu uygulama, Salford, Luton, Hertfordshire, Kent Institute ve Wolverhampton üniversitelerini kapsıyor. Bu projenin amacı, sanat eğitimi alanındaki tıkanıklığı aşmak. Sanat Merkezi’nde sürdürülen atölye çalışmaları, usta sanatçıların yönetiminde ve özgür bir ortamda gerçekleşiyor. İSM’nin Eğitim Müdürü Emel Vildan Erciyes konuya ilişkin şunları söylüyor:

Sanata yeni olanaklar

       “Amacımız, sanatçı kimliği taşıyan insanlara yeni olanaklar sunmak. Bu amaçla, Sanat Merkezi’nde iki yıllık eğitimi tamamlayanlara yurtdışında eğitim olanağı sunuyoruz. Eğitimi tamamlayanlar yatay geçiş imkânıyla eğitimlerine, üçüncü sınıftan itibaren İngiltere’de devam edebilecekler. İSM olarak, bu bölümlerde okumak isteyenleri sınavsız olarak alıyor, bir haftalık bir eğitim veriyoruz. Bu eğitimle yeteneği ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Örneğin bünyemizdeki takı atölyesi tamamen bu amaç üzerine kurulu. Takı atölyesinin dışında fotoğraf ve amatör oyuncular için tiyatro bölümlerini açtık. Bu bölümler merkezimizin yeni uygulamaları. Atölyelerimizde yapılan çalışmalar, sergiler, sanat - kültür gezileri ve konferanslarla destekleniyor."

© 2000 Milliyet