31 Ekim 2000 Salı 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Rusya'nın RP'sine Putin freni

Cenk BAŞLAMIŞ - MOSKOVA


       Rusya'da iktidar yanlısı Birlik (Ayı) Hareketi, çatısı altında bulunan Refah Partisi'nin lideri Abdülvahit Niyazov'u Türkiye'deki aşırı dincileri desteklediği gerekçesiyle üyelikten uzaklaştırma kararı aldı.
       Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kurdurulan Birlik'in önceki gün yapılan 2. kongresinde, bazı üyelerin hareketten çıkarılması gündeme geldi. Birlik lideri ve Olağanüstü Durumlar Bakanı Sergey Şoygu, Niyazov'u "uygunsuz davranışlarda bulunmak"la suçladı. Şoygu, Niyazov'un Türkiye'deki Vahabi eğilimli bir muhalefet partisini destekleyerek ciddi bir uluslararası sorun yarattığını belirtti ve Refah liderinin en kısa zamanda Birlik'ten atılması gerektiğini söyledi.
       Adını Türkiye'deki eski Refah Partisi'nden alan Rus Refah, Milli Güvenlik Kurulu'nun geçen aylarda yapılan toplantısında da gündeme gelmiş ve hareket Türkiye'deki aşırı dincileri desteklemekle suçlanmıştı. Türkiye'nin tepkisinden kısa süre sonra Refah lideri Niyazov'un hareketten uzaklaştırılması Kremlin'den Ankara'ya jest niteliği de taşıyor. Kapatılan Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'la yakın ilişki içinde bulunan Niyazov, kısa süre önce Milliyet'in sorularını yanıtlarken, Türkiye'deki aşırı dincileri destekledikleri suçlamasını yalanlamıştı. Ancak Niyazov, Merve Kavakçı olayına değinirken, "Türk geleneklerine uygun giyinen Merve Hanım'ın Meclis'e girmesine izin verilmedi. Ama Antalya'daki plajlarda Türk kadınları yarı çıplak güneşlenebiliyor. Demokrasi bu mu" diye sormuştu. Refah'ın Rus parlamentosunda 12 üyesi bulunuyor.

© 2000 Milliyet