22 Kasım 2000 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Çöpten iyi kazanıyoruz

Onlar çöp insanları... Çöplerden veya atık alanlarda bulduklarını ayıklayıp satarak geçimini sağlıyor. Onlar sayesinde, Türkiye’de çöpün yeniden kazanım oranı İngiltere’nin üzerinde...

İSTANBUL ANKA


hab04.jpg        Türkiye’de işsizlik ve göç nedeniyle kentlerde çöp toplayarak yaşamını sürdüren yeni bir yoksul grubu oluştu. “Çöp insanları" adı verilen ve asgari ücretten daha fazla para kazandığı tespit edilen bu grup, bir de araştırmaya konu oldu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Neşe Özgen, “Kentte yeni yoksulluk ve çöp insanları" başlıklı araştırmaya göre, 1950’li yıllarda ev çöpü, sıhhi, yeşil, inşaat, pazar, sokak ve sanayi atıklarının ayrıştırılması, çöpten gelir sağlayan yeni bir sektör oluşturdu.
       Araştırmasını Denizli ve Samsun’da gerçekleştiren Özgen, bu illerde çöp toplayarak geçinmenin bir meslek haline geldiğini belirledi. Samsun’da 300’e yakın aile geçimini çöpten sağlıyor. Bu kentte, hurdacılık bir “illegal - informal" örgütlenmesi biçiminde bulunuyor. Samsun’da zengin şehir çöplüğünde çöp toplama ayrıcalığı “çöp mafyasıönın elinde bulunuyor. Çöplerin Karadenizliler veya Roman kökenli göçmenlerce toplandığı Samsun’da hane geliri, asgari ücretin ortalama 2.5 katına kadar çıkıyor.
       Denizli’de ise atık kazanımı daha organize yapılıyor ve toplayıcılar, yaptıkları işten asgari ücretin 4.5 katı kadar para kazanıyor. Denizli’de bir toplayıcı diğerinin “iş sahasıöna kesinlikle girmiyor. Denizli’de çöp toplama, daha çok Güneydoğu Anadolu’dan gelenlerle gerçekleştiriliyor.


© 2000 Milliyet