25 Kasım 2000 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Beyoğlu’na çekidüzen geliyor...

Web’de Kültür Sanat / AVNİYE TANSUĞ


san04.jpg        Geçtiğimiz çarşamba sabahı, Beyoğlu Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın Beyoğlu’nda oturan gazetecilerle yaptığı sohbete katıldıktan sonra ilk işim Beyoğlu Belediyesi’nin sitesine girmek oldu: www.beyoglu-bld.gov.tr/ .
       Sitenin “Beyoğlu Tarihi" bölümünde, Beyoğlu’nda oturanlar, aslında tıpkı Paris’liler gibi 6. “Arondisman'da oturduklarını da öğreniyor! 1857 ve 1858 yıllarında çıkarılan iki “nizamname" ile İstanbul, 14 belediye dairesine ayrılmış. İlk uygulama olmasına rağmen Beyoğlu’na “6. Daire" denmiş. Paris’te “6. Arrondissement" (6. Bölge) diye bilinen belediye birimi, kentin en mamur bölgesi olduğu için Beyoğlu’na da bu ad verilmiş.
       Başkan Topbaş’ın anlattıkları gerçekleşirse, Beyoğlu, eski itibarını önemli ölçüde yeniden kazanacağa benziyor. İstiklal Caddesi’ni yeniden düzenlemek için Anıtlar Yüksek Kurulu’na sunulan 220 dosya “olur" aldığı zaman, yüzü caddeye bakan binalardan “devasa" tabelalar ve klima cihazları indirilecek. Kurum logoları belli bir düzen içinde kullanılacak. Cepheler temizlenip boyanacak. Öyle “olur olmaz" dükkan açılamayacak. Bunlara uymayanlara 250 milyondan 5,5 milyara kadar para cezası kesilecek.
       Topbaş’ın danışmanı Mimar Tülin Ersöz, “Estetiği bozan herşeye el koyuyoruz" diyor. Diğer projeler de şöyle: Cihangir’deki Roma Bahçesi’nin park yapılıp, bir sosyal tesis kurulması, Taşkızak Tersanesi’nin su sporları merkezi olarak değerlendirilmesi, Galata’nın elektrik piyasasından arındırılması, Büyük Hendek Caddesi’ne turistik eşya dükkanları ve kahveler açılması, Kasımpaşa’daki Sübyan Mektebi’nin bir kütüphane olması, Piyalepaşa’ya 500 kişilik, otoparklı bir kapalı spor salonu yapılması, Kadı Mehmet Semt konağı restorasyonu ve diğerleri... Dr. Topbaş, bunları kalan 3,5 yılına sığdırmak için “destek ve hız gerek" dedi...

Beyoğlu’nu Beyoğlu’nda anlamak...

san041.jpg Beyoğlu hakkında yapılmış web siteleri içinde hem bilgi verme, hem haber açısından en iyilerinden biri www.beyoglu.net. Ama eğer İstanbul’daysanız Beyoğlu’nu en iyi Beyoğlu’nda anlayabilirsiniz. Şu sıralar Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından “1870 Beyoğlu 2000, Bir Efsanenin Monografisi" başlığı altında düzenlenen, geçmişten günümüze kadar uzanan Beyoğlu’nun çeşitli yönlerini ele alan bir dizi etkinlik var. Bu etkinlikler, “Bir Beyoğlu Fotoromanı", “Duvarların Arkasında", “Beyoğlu Müzesi için Öneriler", “Bugünkü Program Gelecek Program" ve “Salı Toplantılarıöndan oluşuyor.
       “Bir Beyoğlu Fotoromanı" İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bir sokak sergisi. Caddenin önemli olayları, insanları ve yapıları panolarla anlatılıyor. Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi Salonu’ndaki “Duvarların Arkasında Cadde-i Kebir’in İçyüzleri" sergisinde Murat Germen’in fotoğraflarıyla bölgedeki kiliseler, lokantalar, hanlar ve pasajlar gibi Beyoğlu’nu mekân açısından tanımlayan ögeler yer alıyor.

       “Net'de Beyoğlu
       Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’nde düzenlenen “Beyoğlu Müzesi İçin Öneriler" sergisinde de, “Bugün bir Beyoğlu müzesi kurulabilir mi, kurulsaydı neler olurdu, bir resimli Beyoğlu tarihi yazılsaydı, hangi imgeler yer alırdı" gibi sorulara cevap veren nesneler var. Bu sergiler, 6 Ocak 2001 tarihine kadar gezilebilecek. Uzaktakiler için etkinlikler hakkında www.ykykultur.com.tr/index3.html sitesi ve Selahattin Özpalabıyıklar’ın “Türk Edebiyatında Beyoğlu" kitabı! Kitapçınızda yoksa: “www.ideefixe.com/" da!

© 2000 Milliyet