03 Aralık 2000 Pazar
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Beşiktaş AŞ

Derya SAZAK
     Şirketleşme kararı alan BJK, "Avrupa'nın en değerli 5 spor kulübünden biri olma" iddiasıyla halka açılıyor.
     Galatasaray'ın Sportif AŞ serüveni gibi Beşiktaş yönetimi de ilk aşamada 80 -100 milyon dolar tutarında halka arz yaparak, nihai hedefi 220 milyon dolar olan bir takım yaratmaya çalışıyor.
     Bilgili yönetimi bu amaçla 10 Aralık'ta kongre kararı aldı; kulübün şirketleşmesi konusundaki "son söz" delegenin olacak.
     Kongre "evet" derse İş Yatırım'la imzalanan "bakiyeyi yüklenim" sözleşmesi gereği Beşiktaş AŞ'nin azınlık hisselerinin yüzde 35 - 45'i halka satılacak.
     Sonuçta...
     700 - 800 bin dolayındaki Beşiktaş taraftarı "tribünden borsa"ya transfer edilecek!
     Elde edilecek gelirle, Bilgili döneminde 25 milyon doları bulan transfer borçları karşılanacağı gibi, BJK Derneği'nin üzerindeki 30 milyon dolarlık bonservis yükü şirkete devrolacakmış. Borçlar sıfırlanınca, yaratılacak fonla Beşiktaş Akademisi gibi altyapı projeleri finansa edilecekmiş.
     Alacaklısına, "peşin parayı görünce nasıl da gülersin" diyen Nasrettin Hoca öyküsündeki gibi bu devirde, öz varlıksız "Beşiktaş logosu"yla piyasaya çıkıp 80 milyon dolar toplamanın hayali bile güzel.
     Üstelik Beşiktaş'ın "çağ atlamasını" kim istemez ki?
     Ne diyor Serdar Bilgili, "Borsa ve ekonomiden anlayan herkes önümüzde düğme ilikleyecek." (Sabah). Aynı gazetenin spor sayfasında yazan Beşiktaş'lı Kaya Çilingiroğlu ise, "Futboldan fazla anlamam ama borsadan biraz anlarım. Beşiktaş ne satacak da kar edecek, yatırımcısına para kazandıracak? Beyler dikkat edin. Kulübe gelir sağlayacağım diye insanları kandırmayalım. Zira bu hisseleri alacaklar yine Beşiktaşlı..." sözleriyle yönetimi uyarıyor.
     Yönetim bu konuda iyiniyetli olabilir, ancak Türkiye ekonomisinin krize girdiği, borsanın birkaç haftada "yarı yarıya" değer kaybettiği, bankaların güçlükte ayakta kaldığı 2001 kışı, halka açılmanın doğru mevsimi olabilir mi?
     Asırlık Beşiktaş'ı başarılı kılan herhalde "rant ekonomisi" değildi. Seba yönetimi, Serdar Bilgili'ye kasayı dolu bıraktı.
     Bir spor kulübünü "şirket kafası"yla yönetmenin zararı yok, kulübün kişilerin cebine mahkum bırakılmak yerine, kurumsallaşması düşüncesi de isabetli. (Bankası fona devredilen yöneticilerin mahcubiyetinin zamanında önlenmesi herkesin yararınadır!)
     Ancak "parasal gücü" başarının tek anahtarı gibi takdim ederken 1980'lerin "yükselen değerleri"nin günümüzdeki batış öykülerini, dibe vuran saygınlık serüvenlerini gözden kaçırmayalım.
     Unutmayalım sıkı bir Beşiktaş'lı olan Sadettin Tantan, Tapınak Şövalyeleri'nden yakınırken, "önlerinde düğme iliklenen kişilerin" topluma lanse edilenin aksine yolsuzluk ekonomisinin aktörleri olabileceğine dikkat çekmiştir.
     Beşiktaş, mütevazılığıyla eleştirilse bile geleneği olan, yıkılmaz etik değerlere sahip, tertemiz bir kulüptür.
     Türkiye'de ve Avrupa'da şampiyonluklar eninde sonunda gelir ama birkaç yüz milyon dolarlık "marka" olma uğruna taraftarın parası borsada iç edilir, çarçur olursa BJK prestij kaybeder.
     Bilgili yönetimi, Hasan Arat'ın öneri ve çekincelerini de dikkate almalı... Danışma Kurulu gibi şirket yönetimini de "akil adamlar"a açarak, halka arz sürecindeki sorumluluğu Beşiktaş'ın tümüne, tabana yaymalıdır.
     Farklı düşüncelerin varlığı ihanet değil, fazilettir.
     Beşiktaş hepimizindir.
     
     dsazak@milliyet.com.tr
      SAYFA BAŞI 

Melih AŞIK
Sepetçioğlu ailesi
Fikret BİLA
Ölüm orucu...
Hasan CEMAL
Beklediğimiz yarınlar gelecek mi?..
Güneri CIVAOĞLU
Yaşama tutunmak
Yalçın DOĞAN
Mali kriz AB'nin eseri
Abbas GÜÇLÜ
Her gün özeldir
Doğan HEPER
Suç kimde?
Gani MÜJDE
Montinmaynak rejimi
Zeynep ORAL
Ruhi Su’yu anarken...
Hasan PULUR
TV'de bir söyleşi!
Derya SAZAK
Beşiktaş AŞ
Umur TALU
Ekonomide şok kararlar
Meral TAMER
Mikrofon gazeteciliği Çörtük'ün hizmetinde
Metin TOKER
Kuyudaki taş
Güngör URAS
"Broadway"
© 2000 Milliyet