07 Aralık 2000 Perşembe
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 Sarvan son maçına çıkıyor
Elveda Avrupa

FIFA kokartlı hakemimiz bugünkü W.Bremen - Bordeaux sınavıyla defteri kapatıyor

     ALİ ERGÖÇMEZ

     Hakemlik zor meslek... Hele bu işi Türkiye’de yapıyorsanız... Bir de futbol hakemiyseniz, uçurumun kenarındasınız... Yönetici, teknik adam, futbolcu ve medya baskısı hayatınızı kabusa dönüştürür... Bu şartlarda değil hakemlik yapmak, yaşamak bile hayal olur...
     Ama bir örnek var ki günümüzde; tam istikrar sembolü... Gerek aile yaşantısı, gerek iş, gerekse hakemlik... Hepsinde deyim yerindeyse 10 numara... Kim mi ? Tabii ki, Oğuz Sarvan... 26 yıldır düdük çalma başarısını gösterip, adını çirkinliklere bulaştırmamış başarılı hakemlerimizden biri... Sarvan, ay sonunda 45 yaş sınırı nedeniyle hakemliği bırakıyor ve Avrupa’daki son maçına bugün Werder Bremen - Bordeaux maçıyla çıkıyor...
     Dile kolay, 1991’de göğsüne FIFA kokartı takıp, Türkiye sınırları dışında tam 52 başarılı maça imza atan Oğuz Sarvan, sağ baldırındaki sekiz santimlik yırtığı bile takmıyor... "Ayağım kopsa, yine de Türk hakemliğini başarıyla temsil edip, sahalara gururla veda ederim" diyor, ciddi sakatlığını UEFA yetkililerinden bile saklıyor Sarvan...
     
704.5 maç
     Avrupa’da son maçını yönetecek Oğuz Sarvan, Türkiye’de de rekorlar kırarak duvara asacak düdüğünü... 1. Lig’de yarım kalan maçı da hesaba katıp, kendi deyimiyle 200.5, hakemlik hayatında ise 704.5 maç yöneterek, erişilmesi güç rakama ulaştığını söylüyor Sarvan... 26 yıllık deneyimini şöyle anlatıyor:
     "Hakemliğe başladığımda sonu yok gibi geliyordu... Ama şimdi geriye bakıyorum da, ne çabuk geçmiş... Vicdanım rahat, yurt içi ve yurt dışı görevimi en iyi şekilde yaptım. Hep dürüst oldum, gördüğümü çaldım. Kural ne ise onu uyguladım. Bu nedenle çok eleştiri aldım. Çünkü iki tarafın da istediği gibi maç yönetmedim. Genç hakemlere ve benden sonra görev yapacaklara öğüdüm şu; bir maçta seyirci bana bağıracak, yönetici tepki gösterecek, medya üzerime gelecek diye korkup, kararları uygulayamazsanız, belki günü kurtarmış olursunuz, ama vicdanen rahat olamazsınız.Çıkıp, kuralı uygulayın, korkmayın."
     
Hedef MHK
     Oğuz Sarvan gelecekle ilgili planlarını anlatırken, en büyük hedefinin MHK üyeliği olduğunu söylüyor. Tecrübeli hakem, "31 Aralık’tan sonra gözlemcilik yapmak isterim, ama sanırım bu sezon görev alamam. Gelecek yıldan itibaren tecrübelerimi aktaracağım bir kurumda çalışmak isterim. Yeni hakemlerin yetişmesi, var olanların deneyimlerimden faydalanması sanırım iyi olur. Bu nedenle MHK’de de görev almak isterim" diyor.
     
‘Psikolog şart’
     Oğuz Sarvan, hakemlerin baskı altında olduğunu söylüyor ve "Hataların çoğu da bu baskılardan kaynaklanıyor. Bu nedenle hakemler özellikle stresi yüksek maçlara psikologlar eşliğinde hazırlanmalı. MHK bu konuda çalışma yapmalı" diyor.
     
‘Fenerli değilim’
     Spor kamuoyunun kendisini Fenerbahçeli olarak tanıdığını da ifade eden Oğuz Sarvan, "Herkes yanlış biliyor. Benim çocuğum Fenerbahçeli, ama ben küçük yaştan beri Göztepeliyim. Hiçbir dönemde Fenerbahçe’yi tutmadım. Herkes yanlış biliyor."
     
YÖNETTİĞİ MAÇLAR
Fenerbahçe
O G B M
42 26 9 7
Galatasaray
O G B M
33 14 13 6
Beşiktaş
O G B M
34 21 7 6
     
     SARI KART:
     749 adet (1. lig), 161 adet (Avrupa)
     
     KIRMIZI KART:
     56 adet (1. Lig), 13 adet (Avrupa)
     
     PENALTI:
     65 kez (1. Lig), 22 kez (Avrupa)
     
MAÇ DAĞILIMI
1. Lig: 201
2.Lig: 60
3.Lig: 15
Türkiye Kupası: 22
Avrupa: 52
Amatör Küme: 129
Gençler Ligi: 25
Özel maç: 18
Okul maçları: 5
     
     


 SPOR


Yine gurur, yine onur: 1-0
At yarışları
Efes’ten süper final: 87-72
Postacı’nın büyük onuru
Filede fire yok
İşte Scala’nın teşhisi
Yıldırım kükredi
AVRUPA’DA DA KRAL
Elveda Avrupa
Harlem ziyafeti
Tok gözlü olmak
‘Bir gün döneceğim’
Para Sıkıntısı Geçer
Her şey para değil
Görsel sanat
Savaşarak kazandılar


 SAYFA BAŞI 
© 2000 Milliyet