22 Aralık 2000 Cuma




BİZE ULAŞIN



HABER İNDEKSİ



ARŞiV



YARDIM



KÜNYE



·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 




Bakan Gürel, ‘borun ruhsatını vermem’ diyor

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Eti Holding'in borda ruhsat ve fiyat yetkisini korumasını istedi

     ANKARA Milliyet

     Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Eti Holding'in özelleştirilmesinin IMF'ye verilen ek niyet mektubuna kendisinden habersiz konması nedeniyle, Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova'yı yanıtlamadı. Yalova ile tartışmaya girmekten kaçınan ve dün yazılı bir açıklama yapan Gürel, Eti Alüminyum'un modernize edileceğini, stratejik bor madenlerinde ise özel sektör ile işbirliğine gidileceğini belirtti. Gürel yazılı açıklamasında şu noktaları vurguladı:
•  Kasım itibarıyla Holding, toplam 231 trilyon 2 milyar liralık satış hasılatı gerçekleştirdi. Yıl sonunda 400 - 410 milyon dolarlık (270 - 280 trilyon TL) satış hasılatının hedefleniyor.
•  Özelleştirmenin altyapısının oluşturulması amacıyla yeniden yapılandırılan Eti Bakır, Eti Krom, Eti Metalurji ve Eti Gümüş Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlandı.

     ‘İşbirliği yapılabilir’
     
•  Bor politikamız ise mevcut tesisleri gözden geçirip, yenileme yatırımlarına başlanılması, ruhsatlar, fiyatları belirleme ve pazar politikaları Eti Holding'te kalmak şartıyla, özel sektörle işbirliği (yatırım ortaklığı) yapılması olanağının araştırılması ve uluslararası pazarlama ve satış ağının oluşturulmasıdır. Bor işletmeciliğindeki hedef, 1 milyar 200 milyon dolar tutarındaki dünya pazarından daha büyük pay elde etmekdir.
•  Madencilikte devletin denetim, düzenleme ve yönlendirme mekanizmasının ön plana çıkartılması gerekir. Borda 1.2 milyon ton ürün kapasitesine sahip olmak için 250 milyon dolarlık yatırım gerekiyor.
•  Seydişehir'deki alüminyum tesisleri için 300 - 400 milyon dolarlık yatırım, Trona konusunda ise Eti Holding AŞ'nin iştiraklerinden Eti Soda AŞ tarafından 300 milyon dolar yatırım yapılması öngörülüyor. Seydişehir'deki yenileme yatırımının özel sektörle ortak yapılıp yapılamayacağını araştırıyoruz.



 EKONOMİ


Çörtük de nayloncu çıktı
Polise, hakime, askere öğretmene... iyi maaş
Sabancı: THY’de çıta çok yukarıya çekildi
Vergilere yeni yıl zammı
Ekonomik bunalım bankaların vergi yükünü azaltacak
Defterdarlıkta hediye yasağı
Moody’s Türkiye’ninnotunu teyit etti
Bakan Gürel, ‘borun ruhsatını vermem’ diyor
Kârlar eridi batıklar artıyor
İhlas Grubu, Kia’yı devretti
IMF her ay denetleyecek
Bakü - Ceyhan seferberliği
İş - Tim 1 - 0 önde


 SAYFA BAŞI 




© 2000 Milliyet