22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
İki kilo şeker için değer mi?
Bu reklam yaşlıları ‘bitirdi’

Uzmanlardan dikkate değer bir eleştiri! İki yaşlı insanın oynadığı şeker reklamı filmi, huzurevinde yaşayanları bayram öncesinde gözyaşına boğuyor

     Bayram öncesinde televizyonların reklam kuşaklarında ilgi çeken bir reklam var, rastlamışsınızdır. Reklam, Kent şekerleri tarafından hazırlanmış ve iki yaşlı insanın 'bayram hüznünü' gösteriyor.
     Belli ki iyi niyetle hazırlanan bu reklam, sosyal hizmetler uzmanları tarafından eleştiri alıyor. Kayseri Huzurevi Müdürü Mehmet Ali Karcıoğlu, bu reklam filminin işlerini çok zorlaştırdığını söylüyor. Çünkü, bu reklamı izleyen huzurevindeki yaşlılar sürekli ağlıyorlarmış. Reklamdan huzurevi sakinlerinin çok etkilendiğini anlatan Karcıoğlu, şunları söylüyor:
     Hepsi alt üst oluyorlar
     "Bayram öncesi yakınlarının gelmeyeceğini düşünen yaşlılar, huzursuz olur, hastalanırlar. Bu nedenle günler önce psikolojik destek için çalışma yaparız. Ancak, bu bayram Kent şekerlerinin reklam filmi işimizi hayli zorlaştırdı. Biz yaşlıları hazırlamaya çalışırken, reklam filmi bütün motivasyonu alt üst ediyor."
     
     Gizli düşünce: ÖLÜM
     "Bu kişiler bugünlerde yalnızlık sendromunu daha fazla yaşıyorlar" diyen Mehmet Ali Karcıoğlu şöyle konuşuyor: "Aslında en büyük sıkıntıları yaşlılık nedeniyle düşünce odağı haline gelen cenazeleri. Buradan 11 çocuğu olduğu halde sadece cenaze günü birkaç çocuğu gelen ya da cenazesini almaya bile gelmeyen çok sayıda yaşlımız oldu. Onlar, bu reklamla ölüm günü ne olacaklarını sorguluyorlar. 'Benim cenazem de mi ortada kalacak' diye düşünüyorlar."
     


 YAŞAM


Bu reklam yaşlıları ‘bitirdi’
Otobüs ‘buhar’ oldu
Tatile gözaltı
Havanın tadı kaçtı
Hizbullah rüşvetin belgesini tutmuş
Bu da BAZ eylemi
Anasının ciğeri Barış’a can oldu
Dikkat! Domuz ÇIKABİLİR!
Akıllı katile ‘yıldızlı 5’ verdi
Yangına körük
Boğaz’a çevre ajanı
Seni uzaktan sevmek...
İstanbul bayrama hazırlıklı
Noel Baba piyangosu
En hayırlı gece


 SAYFA BAŞI 


© 2000 Milliyet