22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
AGSK

     Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği, Türkiye'yi olduğu kadar NATO'yu da yakından ilgilendiriyor. Tamamen NATO dışında olursa NATO'nun sonunu getirebilir. Öte yandan, AB kendi savunma kimliğini geliştirmezse güdük kalır. Hassas bir denge. Hem NATO içinde, hem Nice'te buna çalışıldı. ABD Savunma Bakanı'nın son NATO Savunma bakanları toplantısında soğuk duş yaratan konuşmasının iki muhatabı vardı: AB ve Türkiye. Nitekim Herald Tribune konuşmanın hedeflerinden birinin Türkiye olduğunu vurgulamaya itina etti. Uyarı AB'ye NATO'nun tamamen dışında gelişme, Türkiye'ye de sık sık veto kullanırım diyerek AB'ye NATO dışına itme diye...
     
Clinton'ın mektubu
     Biz ekim ayında Milliyet'te Türkiye'nin tutumunun ABD tarafından aşırı olarak nitelendirildiğini ve Ankara'daki ABD Büyükelçisi'nin bizi uyardığını yazmıştık. Bazı kurumlar bunun doğru olmadığını bana bildirdiler. Doğru idi zira uyarılan yetkili bana anlatmıştı. ABD Savunma Bakanı'nın konuşması ve Clinton'ın mektubu bizi doğruladı. Aslında Clinton sevgili kardeşim falan diye yazmıyor. Sadece AB'yi aşırı tutuma zorlayacak aşırı Türk tutumunu önlemeye çalışıyor. AB savunma gücünün NATO dışında gelişmesi Türkiye'nin aleyhine. Türkiye'nin AB'ye sunduğu 20 Eylül tarihli kağıt azamiyi hedefleyen taktik bir belge. Bunu nihai tutumumuz olarak almamız hata olur. AB'de ve NATO'da kuşku yaratır. ABD yönetimi ayrıca Bush yönetiminin Avrupa'dan kopmasından çekiniyor. Kampanya sırasında Bush ve ekibi bu kuşkuya yol açacak sözler sarf ettiler.
     
Başarı
     Nice'te AB'nin bu konuda aldığı karar Türkiye bakımından başarıdır. AB'ye üye olmayan bir ülkenin sağlayabileceğinin azamisidir. Eski bir NATO İşleri Genel Müdürü ve Batı Avrupa Birliği ile ortaklık belgesini müzakere etmiş olan bir kişi olarak bunu rahatça söyleyebilirim. Bu nedenle, bundan ötesi için AB ile ipleri germeyi zararlı görürüm. Biz başarılarımızı yenilgi olarak görmeyi çok severiz! Bu konuda itişmeye devam edersek AB muhtemelen bunu art niyet ya da idrak özrü olarak görür.
     
NATO Bakanlar Konseyi
     NATO Dışişleri bakanlar toplantısında da Savunma bakanları bildirisinin 22'nci paragrafı çerçevesinde kalındı. Konu ertelendi. AB açık çek istiyor ama NATO planlamasından yararlanırken Türkiye'nin NATO'da askeri temsilcileri var. Burada söz hakkımız mevcut! Dışlanmış falan değiliz. Ayrıca, Türkiye katılacağı AB harekatlarında katılımcılar komitesinde söz sahibi. Krizlerin çoğu Türkiye civarında, bize muhtaçlar diye iddia ettiğimize göre - ki her zaman olduğu gibi fazla iddialıyız - o zaman bize muhtaç olduklarından telaşa gerek yok.
     
Öcü senaryoları
     AB'nin Kıbrıs'a askeri müdahalesi ve Ege kuşkularına gelince; fazla ciddiye almıyorum. Zaten Dışişleri Bakanı'nın da almadığı anlaşıldı. Ama teknik olarak bunun için BM Güvenlik Konseyi kararına ihtiyaç var. Üstelik bunun için NATO imkanlarına AB hiç mi hiç ihtiyaç duymaz. Zira İngiliz üsleri var. Neresinden bakarsanız bakın hükümet konuyu gene abartmıştır. AB'yi düşman görüp AB'ye girmek arzumuz arasındaki çelişkiye de dikkat etmek gerek. 1991 St. Petersburg kararlarını bilmeden, Batı Avrupa Birliği'ni okumadan ve NATO mekanizmalarını bilmeden öcü senaryolarını yazmak kolay oluyor.
     
     yalime@cnnturk.com.tr
      SAYFA BAŞI 

Taha AKYOL
Halkın Tapınağı

Melih AŞIK
'Şüphe'siz inanmak!

Fikret BİLA
Tıbbi müdahale tartışması

Hasan CEMAL
Komplo: Düğmeye kim bastı?..

Güneri CIVAOĞLU
"Atari" değil "insani"

Yalçın DOĞAN
Yönetimin sonbaharı

Yalım ERALP
AGSK

Abbas GÜÇLÜ
Önce insan

Nail GÜRELİ
Bankacı kadınlar

Doğan HEPER
TTB yönetimi istifa etmeli...

Sami KOHEN
Neden anlamıyorlar?

Meliha OKUR
'Evimizin içini temizleyeceğiz...'

Hasan PULUR
Ne gam!

Derya SAZAK
İkinci Bush dönemi

Umur TALU
Pekiyi ama neden?

Meral TAMER
Balalayka Sunal'la ölüp, yeniden doğmuş

Tamer HEPER
Yasalar uygulanmalı

Güngör URAS
Kadir Gecesi

Serpil YILMAZ
Laila’ya gidip mozzarella ısmarlamaya benzemiyor

© 2000 Milliyet