22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
İkinci Bush dönemi

     Ankara, cezaevleri savaşında "karargah" misyonuyla dünyadan uzak bir haftayı geride bırakırken "öteki başkentler"de Türkiye'yi de etkilemesi kaçınılmaz gelişmeler yaşanıyor.
     Washignton bu açıdan en önemli merkez.
     20 Ocak 2001'de ABD Başkanlığı'nı Bill Clinton'dan devralacak George W. Bush, ekibini kurarak, "geçiş dönemi" çalışmalarını başlattı.
     Eski Teksas valisi Türkiye'ye yabancı bir isim değil. Bu yakınlık, "Seçilmiş Başkanlık"tan çok "Baba Bush"tan kaynaklanıyor.
     "Prezidan Bush", Özal döneminde "içimizden biri" gibiydi; Körfez Savaşı sırasında Irak'a karşı oluşturulan stratajide Türkiye kilit rol oynamıştı. Cumhuriyetçilerin yeniden işbaşı yapması, geçmişin ilişkilerini canlandıracak, çünkü yeni başkanın ekibini Dick Cheney, Colin Powell gibi "Baba Bush'un adamları" oluşturuyor ve Beyaz Saray'da "ikinci Bush" dönemi açılıyor.
     Bugünlerde ABD'de hangi kanalı açsanız karşınıza "Prezidan Bush" çıkıyor.
     Dışişleri yeni döneme ne ölçüde hazır?
     Washington Büyükelçisi Baki İlkin, George W. Bush'un adaylığının henüz kesinleştiği günlerde Teksas'a giderek günümüzün başkanıyla tanışmıştı. O zamanki dostluk gelecekteki ilişkiler açısından önemli. Beyaz Saray'a hukuk danışmanı olarak atanan İspanyol kökenli Gonzalez de o görüşmede vardı.
     Yeni yönetimde Türkiye'yi en iyi tanıyan kişi Bush'un Dışişleri Bakanlığı'na atadığı Colen Powell.
     Körfez Savaşı'nda ABD Genelkurmay Başkanı olan Powell'ın siyasi kadroların yanı sıra askerlerle de yakınlığı var. Torumtay Paşa'yla dostluğu devam ediyor.
     Bush ve Powell isimlerinin akla getirdiği ilk soru Saddam oluyor. Çöl Fırtınası harekatının yarıda kalması askeri başarısızlık değil miydi?
     Büyükelçi ilkin, başkanlık kampanyası sırasında görüştüğü Powell'a ve eski başkana bunu sormuş, ikisi de, "Bağdat'a girmek kolay ama çıkmak zor olurdu" diye yeni bir Vietnam sendromuna yol açmak istemediklerini anlatmışlar.
     Powell'ın bu temkinli tutumunu Dışişleri'nde de sürdüreceği; Ortadoğu, Bosna, Kosova gibi kriz bölgelerini Clinton'dan farklı olarak Bush'un "şahsi meselesi" haline getirecek adımlara mesafeli yaklaşacağı bildiriliyor. Saddam'a ise "dünün adamı" olarak bakılıyor.
     Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanlığına getirdirdiği Condoleezza Rice, Standford Üniversitesi'nden parlak bir uzman ve ilgi alanı Rusya... Cowcroft'un desteği arkasında, Rice'ın kabinede görevlendirilmesi beklenirken Beyaz Saray'a alınması yeni başkanın dış politikadaki açıklarını, gaflarını kapatma çabası şeklinde değerlendiriliyor.
     Yine de Washington - Moskova ilişkilerinde yeni bir döneme girileceği kesin. Bush'un seçim kampanyasında seslendirdiği "füze savunma sistemi", bakarsınız 21. yüzyılın "Küba krizine" dönüşebilir.
     Neyse ki Ankara şimdilik bu tartışmaların uzağında.
     AB adaylığı, Avrupa ordusu, ABD Kongresi'nden püskürtülen Ermeni tasarısı, Kıbrıs gibi sorunlarla zaten boğuşuyoruz.
     1988'de Özal Bush'la, 1993'te Çiller Clinton'la, son dönemde Demirel ve Ecevit ABD başkanlarıyla sıcak ilişkiler kurmayı başarmışlardı. Ankara'nın ilgisini fazla gecikmeden Washington'a yöneltmesi, George W. Bush yönetimiyle başbakan, cumhurbaşkanı düzeyindeki ziyaretleri şimdiden planlaması gerekiyor.
     
     dsazak@milliyet.com.tr
      SAYFA BAŞI 

Taha AKYOL
Halkın Tapınağı

Melih AŞIK
'Şüphe'siz inanmak!

Fikret BİLA
Tıbbi müdahale tartışması

Hasan CEMAL
Komplo: Düğmeye kim bastı?..

Güneri CIVAOĞLU
"Atari" değil "insani"

Yalçın DOĞAN
Yönetimin sonbaharı

Yalım ERALP
AGSK

Abbas GÜÇLÜ
Önce insan

Nail GÜRELİ
Bankacı kadınlar

Doğan HEPER
TTB yönetimi istifa etmeli...

Sami KOHEN
Neden anlamıyorlar?

Meliha OKUR
'Evimizin içini temizleyeceğiz...'

Hasan PULUR
Ne gam!

Derya SAZAK
İkinci Bush dönemi

Umur TALU
Pekiyi ama neden?

Meral TAMER
Balalayka Sunal'la ölüp, yeniden doğmuş

Tamer HEPER
Yasalar uygulanmalı

Güngör URAS
Kadir Gecesi

Serpil YILMAZ
Laila’ya gidip mozzarella ısmarlamaya benzemiyor

© 2000 Milliyet