05 Ocak 2001 Cuma




BİZE ULAŞIN



HABER İNDEKSİ



ARŞiV



YARDIM



KÜNYE



·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 




Baykal, Ecevit ve Roosevelt

     Sayın Baykal, Sayın Ecevit'in sağlığı üzerinde yapılan spekülasyonları çirkin bulmuş ve de bir örnek vermiş: ABD eski Başkanı F. D. Roosevelt. Teşbihte hata olmaz denir ama burada hata var.
     Freedom House'a göre, bizim gibi yarım demokrasilerde, sağlık konularının alenen ele alınması adet değil; geleneğimize de uygun düşmez, doğrudu. Şeffaf demokrasilerde ise liderlerin sağlığı kamuyu ilgilendirir, açıklamalar yapılır. Doğrusu da budur; fısıltılar değil. Ama neyimiz şeffaf?.. Umarım ileride bizde de şeffaf olur ve dedikodu veya fısıltılarla hareket etmeyiz.
     
Ayakla değil kafayla
     Sayın Baykal'ın verdiği örnek hatalı. Roosevelt yürüyemiyordu. Doğru. Ama ülkeler özellikle Batı'da ayakla değil kafayla yönetiliyor. Baykal'ın verdiği örnek bu bakımdan hatalı. Stephen Hawking büyük ilim adamı ama fiziki özrü var. Koşamaz mesela. Beethoven sağırdı. Eşber Yağmurdereli ama örneğin araba kullanamaz. Fiziki özür bazı insanların belirli dallarda üstün yeteneklerini ortaya koymalarına engel değil. Biz doktor değiliz; Sayın Ecevit'in sağlığı yerinde mi bilemeyiz. Bazı kuşkular mevcut. Her hal ve karda sağlığına duacıyız. Başbakan'ın fısıltılar nedeniyle ayrılmasını istemek gerçekçi değil. Bazı kabine üyelerine bakarak Sayın Ecevit'i Albert Einstein olarak ilan etmek daha gerçekçi olur. Sayın Baykal'ın verdiği örnek teşbihte hata olmaz sözünü bize ayak ve kafa ilişkisi bakımından hatırlattı. Belki Sayın Baykal bu örneği verirken Roosevelt'in 2. Dünya Harbi'nde Amerikan askerlerinin Almanya'ya girişini ilan eden beyanıyla Evcevit'in güvenlik güçlerinin cezaevlerine girdiği açıklaması arasında paralellik kurmuştur. Bilinmez. Sayın Ecevit ise Baykal'ın beyanını daha ziyade ileriye dönük siyasal yatırım olarak görüyor galiba. ABD ile birçok konuda kıyaslamalar ve benzetmeler var. Bir inşaat şirketi de Miami'de Türklere villa satarken ilanlarında "Amerika'da çoğalalım Türkiye'yi güçlendirelim" gibi bir yola gitmiş!
     
Kriz ve önem
     Sayın Ecevit son ekonomik krizle Türkiye'nin öneminin arttığını, Türkiye'ye para yağdığını söyledi. Ben Türk vatandaşlarının bu nedenle bu kadar önemli olmamızı arzu ettiklerini sanmıyorum. Allah göstermesin daha önemli olalım diye yeni krizler mi gerek! Bir de tabii Türkiye'yi bölmek isteyenlerin Türkiye'ye neden para yağdırdıklarının cevabını bulmak lazım! Ben sağlık dedikodularından ziyade bu beyanlara açıklık getirilmesini bekliyorum.
     
Ve de Shakespeare
     Bu büyük ozanın Kıbrıs'ın Türkiye için önemi konusuna değindiği doğrudur. Nitekim rahmetli Büyükelçi Orhan Eralp, Birleşmiş Milletler'de 1965'te bunu zikrettiğinde bazı diplomatlar inşallah Türkiye 16. asırda yaşamıyordur cinsinden cevaplar verdiler. Napoleon da İstanbul'a hakim olanın dünyaya hakim olacağı yolunda varsayımda bulunmuştu. Doğru çıkmadı. Teknoloji durmuyor. Rusya da "yakın çevre"nin kendisi için önemli olduğunu söyleyince biz bu kez rahatsız oluyoruz.
     
     yalime@cnnturk.com.tr
     



 SAYFA BAŞI 





Taha AKYOL
CHP...

Melih AŞIK
Hapishane üzerine

Fikret BİLA
Ekonomide 2001

Berrin Cankat
Ufak tefek üç ameliyat

Hasan CEMAL
Fazilet'te Yenilikçiler'in yol haritası...

Güneri CIVAOĞLU
"Hak" ve "yüz"

Yalçın DOĞAN
Bağırta bağırta iniyor!

Yalım ERALP
Baykal, Ecevit ve Roosevelt

Abbas GÜÇLÜ
Matematik öğretmenleri

Nail GÜRELİ
Motivasyon!..

Doğan HEPER
Patlama raporu güven vermiyor

Sami KOHEN
Kesin karar zamanı...

Meliha OKUR
Güven tazeleme günü

Hasan PULUR
Enflasyon ve insaf!

Derya SAZAK
Çiller'in kaygısı

Umur TALU
Bir oğul anasını, bir oğul babasını...

Tamer HEPER
Ortak çaba gösterin

Güngör URAS
İstikrar politikasında ‘ısrar’, ‘reçete’de ‘ayar’ gerek

Serpil YILMAZ
Zihnali dosyasında ayak sürüyorlar

© 2000 Milliyet