22 Şubat 2001 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  İSTANBUL  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
BİR ZAMANLAR GÜNDEMDEYDİ
Özal’a alışamadıklarını söylemişlerdi...

1990’da Çanakkale Belediye Başkanı İsmail Özay ve genç teğmen M.Şeref Baba Özal’a aldıkları tavırla tarihe geçtiler.

     SEMRA KARDEŞOĞLU

     Turgut Özal, uzun süre başbakanlık yaptıktan sonra, Çankaya Köşkü’ne çıkmıştı. Kendisini Çankaya’da görmek istemeyenlere de, "Benim Cumhurbaşkanlığıma da alışırsınız" demişti. Evet, alışanlar oldu. Ama bir de alışmayanlar vardı. İşte alışamadığını açık açık söyleyenlerden ikisinin hikayesi...
     Bunlardan birisi bir belediye başkanıydı. Çanakkale Belediye Başkanı İsmail Özay, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Özal’a hiç çekinmeden tavır aldı. Törende, "Halkın desteği olmadan, halk adına karar verenler, verdikleri o kararların altında ezilmeye, tarihin karanlığında yok olmaya mahkumdur" deyiverdi.
     Özal’ın eline öpmek için kuyruğa girenlerin aksine Özay ayağa bile kalkmadı. Özay, tabii ki bir kaç saat sonra görevinden alındı. Alındığı görevine, ancak 15 ay sonra Danıştay kararı ile geri dönebildi. Özay halen belediye başkanı. Üstelik üç dönemdir bu görevi sürdürüyor. Demokrasi dışı hiçbir şeye alışamadığını belirtiyor. "Ancak, o zaman 37 yaşındaydım. Şimdi 47. Ama bugün tepkim daha farklı olurdu. Başımı pencereden o kadar çıkarmıyorum artık" diyor.
     
Teğmendi avukat oldu
     Özal’a alışamayan diğeri ise, şimdi İstanbul’da avukatlık yapan, Gebze 115. Topçu Alayı’nda görevli genç teğmen Murat Şeref Baba’ydı. Üstelik bu duygusunu bir telgrafla Özal’a bile bildirmişti. 17 Şubat 1990 tarihinde Ankara’dan Cumhurbaşkanı Özal’a çektiği telgrafta şöyle demişti: "Atatürk’ün makamında oturan bir kimsenin, itibar deyince aklına, bazı ülkelerin devlet başkanları ile fotoğraf çektirmek geliyor olmasına alışamadım. Siz, 'alışırlar’ dediniz. Ama, Sayın Turgut Özal, ben sizin cumhurbaşkanı olmanıza alışamadım." Telgraf Özal’ın eline geçmedi ama Baba’nın ordudan ayrılmasına yol açtı.
     
‘Hâlâ alışamadım!’
     Genç teğmen Murat Şeref Baba’nın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a, "Ben size alışamadım" diyerek çektiği telgraf önce PTT Telgraf Başmüdürlüğü’ne, ordan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Baba kısa bir süre sonra Gebze’deki alayından alınarak, psikonevroz teşhisiyle Haydarpaşa Asker Hastanesi Psikiyatri Servisi’ne yatırıldı. "Özal’a olsa olsa ancak bir deli böyle telgraf çekebilir" diye düşünülüyordu. İki haftalık gözetim ve 28 gün oda hapsinden sonra, ordudan res’en emekli edildi.
     Baba, telgraf metninde yazdıklarını bugün de savunuyor. Ve, "O gün alışamadığım şeyler bugün de var. Hastalık yine ortaya çıktı. Yolsuzluk ve yobazlık bugün de geçerli. Evet, ben bunlara hâlâ alışamadım" diyor.
     
     


 ENTELLEKTÜEL BAKIŞ


Vakıf mı, devlet mi?
Özal’a alışamadıklarını söylemişlerdi...
OKUR YORUM


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet