01 Temmuz 2001 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  SERİ İLAN  
 
 
Kıtadan kıtaya Makber

21. yüzyılın Hafız Burhan’ı olarak tanıtılan Gültekin Gönülaçar'ın Rumelihisarı’ndan okuduğu "Makber" ve uzun hava, Anadoluhisarı'ndan çok net olarak dinlendi...

     BİRSEN ALTUNTAŞ

     Ünlü sanatçı Orhan Gencebay'ın, 21. yüzyılın Hafız Burhan’ı deyip kaset yaptığı şarkıcı Gültekin Gönülaçar, Hafız Burhan'a özenip ilginç bir deneme gerçekleştirdi. Yapımcısı Orhan Gencebay'ın hazırladığı ilk albümle dikkatleri üzerine çeken Gönülaçar, "O, İstanbul'un bir yakasında şarkı söyler, sesi öteki yakadan gümbür gümbür duyulurdu" denilen Hafız Burhan'a özendi. Gönülaçar, "Makber" adlı parçayı Rumelihisarı'nda okudu, sesi yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Anadoluhisarı'ndan duyuldu.
     
     Bir de uzun hava
     Şarkıcı "Makber"in üstüne bir de "Felek Senin Bir Gününü Görmedim" adlı uzun havayı seslendirdi. Televole ekibi de Gönülaçar'ın Boğaz'ın bir yakasından öteki yakasına şarkı söyleme denemesini dakika dakika görüntüledi.
     Deneme için şehir gürültüsünün en az olduğu gece 03.00 ile 04.00 arası seçildi. Üç oktav olan sesinin zaman zaman dört oktava kadar çıktığını belirten şarkıcı, pazar akşamı ekrana gelecek bu görüntülere inanmayan çıkarsa Boğaziçi'ni aşan ses denemesini bir kez de noter huzurunda gerçekleştireceğini açıkladı.
     
     80 yıl sonra bir kez daha
     Hafız Burhan'ın 80 yıl önce yaptığını bugün tekrarlamaktan gurur duyduğunu ifade eden Gönülaçar, şunları söyledi:
     "Hafız Burhan'ın döneminde ne köprü, ne bu kadar otomobil, ne de bu denli şehir gürültüsü vardı. Ona rağmen sesimi karşı yakaya duyurdum. Amacım her şeyden önce kendimi denemekti. Sesim karşı tarafa çok net bir şekilde ulaştı. Kendimi ispatlamanın gururunu yaşıyorum. Alacağım tepkileri de çok merak ediyorum."
     
     Hafız Burhan kimdir?
     Asıl adı Burhan Sesyılmaz olan sanatçı, 1897'de İstanbul'da doğdu, 1943'te Ankara'da öldü. Genç yaşta hanende olarak Muzıkayı Hümayun'a girdi. Müezzinlik, hafızlık, mevlüthanlık yaptı. Birçok Türk filminin müziğini hazırladı. Okuduğu gazel türündeki şarkılarla tanındı. "Makber"e getirdiği yorumla ününe ün kattı.
      GÜNCEL


Altını olup da çıkarmayan yok
Kıtadan kıtaya Makber
Bu gördüğünüz UFO değil
Şifayı karakolda buldular!
Diyarbakır’da telefonlar sustu
'Miniaturk' start aldı
Türk aydını cahil mi?
Caz tutkunu komutanın VEDA GECESİ
İçişleri’nden turiste ibadet müjdesi
Burcu, Robert’i kazandı ama...
Yatağan yine zehir soludu
YOK ÖYLE YAĞMA
Adliyeden kelepçeli firar
AİHM’ye başvuruda dokuzuncu sıradayız


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet