03 Temmuz 2001 Salı


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  SERİ İLAN  
 
 
Yeni ‘müthiş Türk’

Tamer Garip’in şirketleri ‘Soholondon’ ve ‘My Wap World’ İngiltere’nin en başarılıları arasında gösteriliyor

     NEVSAL ELEVLİ

     Tamer Garip 1998’de kurduğu "Soholondon" adlı internet dizayn şirketi ve 1999’da kurduğu "My Wap World" adlı internet şirketi ile interaktif dünyada yerini aldı ve kısa sürede bu alandaki önemli isimlerden biri haline geldi.
     İngiltere’de yayımlanan "Internet" dergisinin ülke genelinde başarılı ve en büyük 50 internet şirketini açıkladığı sayısında Garip’in "Soholondon"ı da yerini aldı. İnternet dizaynı konusunda ise "Soholondon" 7 kuruluştan biri oldu.
     Geçen yıl da binlerce dev şirketin katılımıyla gerçekleşen "En İyi Teknoloji Kullanımı" ve "En iyi Web Tasarımı" yarışmasının birincilik ödülünü alan Garip’in şirketlerinin değeri 50 milyon sterlinin üzerinde. Garip’in firmasında Tezer Anıl ve Alpay Beler isimli iki Türk’le birlikte 98 kişi çalışıyor.
     Nike, Barclays Bank, Coca-Cola gibi kuruluşların web sayfalarını hazırlayan Soholondon, bundan dört yıl önce Paris yakınlarında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybeden Prenses Diana’nın web sayfasını da hazırlamıştı.
     Garip aynı zamanda İngiltere’de yeni yaygınlaşan wap kullanımında da öncülerden biri. "My Wap World" isimli bir şirketin sahibi. Wap sistemi internet ve cep telefonu bağlantısını bir araya getiriyor. Bu teknolojinin ilerde televizyonla da ilişkili olacağına dikkat çeken Tamer Garip "Kullanıcı kişi bilgisayar veya cep telefonuna girdiğinde istediği bilgilere evlerindeki televizyonlarla da ulaşabilecek" diyor.
     Garip, My Wap World’ü satın almak için şimdiden, Orange, Vodafone, One to One gibi dev şirketlerin sıraya girdiğini söylüyor. Bir de ufak hatırlatma yapıyor: "Bizim kazandığımız ‘Best Use of Technology’ ve ‘Best Web Design Agency’ ödüllerini geçen yıl British Telecom kazanmıştı. BT bunu kazanmak için 10-12 milyon sterlin gibi çok büyük bir yatırım yapmıştı."
     İstanbul’da da Helicopter Multimedia A.Ş. adlı bir şirketi olan Garip, Türkiye’nin en büyük medya gruplarının CD’lerini ve televizyonlardaki interaktif oyunlarını yapıyor. 1993 yılında Türkiye’ye ilk CD’yi yapan kişi. İmzasını taşıyan "Kurtuluş Savaşı" CD’si ile Fransa’da Apple’ın ödülüne layık görüldü. Türkiye’de ayrıca eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen’in de CD’lerini hazırladı.
     
Tamer Garip
     1962’de Lefkoşa’da doğdu. 14 yaşında İngiltere’ye okumaya geldi. 1980’de Brighton Üniversitesi’ni bitirdi, yeminli muhasip oldu. 21 yaşında İngiliz reklam şirketlerinden Helicopter LTD’ye katıldı. Levi’s 501 gibi dev markaların reklamlarının yaratıcısı olarak ismini duyurdu. 1992’de Türkiye’ye geldi. Üç yıl İstanbul’da çalıştı. Ardından Barclay Bank’ın internet bölümünün sorumluluğunu üstlendi. Bankanın İngiltere’de internet bankacılığında birinci sıralarda yer almasını sağladı. Ardından Soholondon adlı şirketini kurdu. Nike, Coca Cola gibi büyük isimlerin internet sayfalarına danışmanlık ve teknoloji üretti. Kazandığı çok sayıda ödül firmasının değerini 30 milyon sterlinin üzerine çıkardı. Evli ve iki çocuk babası.
      PAZAR


Phillipe Starck niye geldi?
KİM NE OKUYOR?..
Hollywood’un "Lara Croft"u
"Türkler’in kıyafetleri demode"
Krizin ‘çocuğu’ oldu
Şehrin belini büküyoruz
Chinawhite’ın lezzet şefi...
Üç çocuklu ‘romantik katil’
İstanbul’da pop art günleri
"İş"te sinema...
Yeni ‘müthiş Türk’
Hayvanca, otça, mikropça aşk
Safran Buz’la birleşti
Boğaz’ın gizli bahçesi
Şaraptaki yeni yıldızlar
KİM NEREDE NE YEDİ?
Vitrin
Sanat REHBERİ
Yeni pullar geldi
‘Şöhretimle sadece bir gece sevişilir’
DVD / Selim BOY
Haftanın şıkı, rüküşü ve paranoyağı!
Yerellik ve evrensellik tartışmaları!
Marifetli Marcus gene başardı
Ankara’da "Karaf"
1 Temmuz 1901
Doludizgin...
Pekin’de yasak şehirde konser
Anlamak, tatmak istiyorsanız...
Ateşböceklerine göre şehirler


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet