16 Ağustos 2001 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  SERİ İLAN  

 
Mucize kardeşler

Bahattin, Sinan ve Kenan Sofuoğlu; 17 Ağustos depremi sonrası enkaz altındaydı, şimdi şeref kürsüsünün üstündeler

     ASLI ÖKTENER İstanbul

     Ağustos 1999’da göçük altındaydılar. Ağustos 2001’de ise şeref kürsüsünün üstünde... Küçük yaşlardan itibaren motosiklet sevdalarını sürdüren depremzede Sofuoğlu Kardeşler 2001 Balkan Motosiklet Pist Şampiyonası üçüncü ayağında ilk üç sırayı aldılar.
     "Biz önce kardeş, sonra rakibiz" diyen gençlerin en büyük hedefi ise Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edebilmek.
     Adapazarlı Bahattin (23), Sinan (19) ve Kenan (17) Sofuoğlu Kardeşler’in üçü de okuldan çıkar çıkmaz soluğu babaları İrfan Basri Sofuoğlu’nun motosiklet bakım servisinde alırdı. Bakım yaparlar, babaları izin vermezse de onlar gözlerine kestirdikleri motosikletleri alıp kaçarlardı. Bu merakları kısa süre sonra tutkuya dönüştü. İlk adım ağabeyleri Bahattin’den geldi. Düşmesine, kolunun incinmesine, bacağının kırılmasına, kaşının yarılmasına aldırmadan motosiklet kullanmaya devam etti. Babasının izniyle de 1998 Bursa Drag yarışına katıldı. Düşmemeyi ilke haline getirmesiyle tanınan Bahattin kısa bir süre sonra da A grubunda Türkiye Motosiklet Şampiyonu oldu.
     
"Kenan vekaletle yarışıyor"
     Bahattin’in 1999 yılında askere gitmesiyle birlikte kardeşi Sinan’ın önü açıldı. Eli incinen Bahattin’in yerine yarışlara Sinan girdi. Kardeşlerin içerisinde en aykırı olarak tanımlanan ve "düşmekten korkmayan" Sinan da 2000 Türkiye Motosiklet Drag Şampiyonası Kategori 1’de ikinciliği elde etti. Sıra hırsıyla tanınan Kenan’a gelmişti. Ancak yaşı tutmuyordu, ehliyeti yoktu. Ne yaptı etti, babasının vekaleti ile yarışlara ilk adımını Bursa’dan attı. En son 2000 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası Grup B birincisi oldu. Geçtiğimiz ay İzmit’te yapılan 2001 Balkan Motosiklet Pist Şampiyonası üçüncü ayağında; Sinan birinci, Kenan ikinci, Bahattin ise üçüncü sırayı aldı. Honda-Castrol sponsorluğunda yarışa katılan Sofuoğlu Kardeşler’in en büyük avantajı motosikleri iyi tanımaları, yarış öncesi bakımını ve ayarlarını kendilerinin yapıyor olması.
     
Deprem onları yıldırmadı
     Üç kardeşin hızlı yükselişini deprem de etkileyemedi. 17 Ağustos 1999 depreminde hepsi Adapazarı’nda bulunan evlerindeydi. Bahattin askerden yeni terhis olmuş, yeni takımı Honda-Castrol’le şampiyonluğun hesaplarını yapıyordu. Kısa sürede uykuya daldı. Bir gün önce katıldığı drag yarışını kazanan Kenan ile üç hafta önce ciddi bir kaza geçiren ve ayağı alçıya alınan Sinan ise diğer odada uyuyordu. Sarsıntıyla birlikte ilk uyanan Bahattin oldu. Kenan ve Sinan ise gürültüleri en son duyanlardandı. Uyandıktan on saniye sonra ev yıkılmaya başladı. Beş katlı bina yola doğru kaydı ve birden yıkıldı. En üst katta bulunan Sofuoğlu ailesi apartmanlarında ölen 15 kişiden daha şanslıydı. Enkazın altından birer birer çıkmayı başardılar. Bir süre köylerindeki tek katlı evlerinde kalan aile, daha sonra işyerlerinin üst katındaki daireleri birlikte çalışıp tamir ederek burada yeni bir hayat kurdu. Bahattin 12 Eylül’de depremden sonraki yarışta ilk ve tek üçüncülüğünü aldı, kalan üç yarışı da birinci olarak tamamladı. Sinan kırılan ayağı ile B grubunda Türkiye üçüncüsü oldu. Kenan ise üç drag yarışını daha kazandı. Depremden sonra eziklik hissettiklerini belirten kardeşler "Bu durum bize daha çok hırs verdi. Çalışmalarımızı daha da hızlandırdık" diyor.
     
"Burada bize rakip yok"
     Yarışa iki gün kala birlikte antreman yaptıklarını belirten Sofuoğlu kardeşler, "Boş zamanlarımızda arazide buluşuyoruz ve birlikte kros motosikletlerle antrenman yapıyoruz. Aslında bu sporda en büyük rakip takım arkadaşımdır. Sırf hırsı yüzünden takım arkadaşının hayatını tehlikeye atan çok kişi tanıyoruz. Ama bizde böyle bir şey yok. Her yarış öncesi ve sonrası evde oturur kritik yaparız. Tartışırız, hatalarımızı gözden geçiririz. Eksiklerimizi tamamlarız. Asla yarışlarda birbirimizin hayatını tehlikeye atmayız. İyi bir takımız. Biz önce kardeşiz sonra rakip" diyorlar. Ve Sinan ekliyor, "Ağabeyimiz Bahattin yarışlarda birbirimizi riske atmamız gerektiği konusunda bizi sürekli uyarır. Başka takımlarda olsak kurallarına göre bunu yapardık" diyor.
     Yarışlar dışında babalarına yardım ederek, bowling oynayıp, spor yaparak birlikte vakit geçiren gençler, "Türkiye’de motor sporlarının durumu iyi değil. Bu iş sponsorsuz olmuyor. Alttan yetişen yeni nesil yok. Burada bize rakip yok. Bilgiyi tecrübe ile desteklemek lazım. En büyük isteğimiz Avrupa Şampiyonası’na katılmak. Bunun için maddi desteğe ihtiyacımız var" diyorlar.
     
"Anneler Günü’nde kaza geçirmişti"
     Ne kadar hızlı giderse gitsin, ne kadar birincilik de alsalar onlar annelerinin gözünde hala küçük bir çocuk. Onları pistlerde hiç yalnız bırakmayan anne Nuray Sofuoğlu, "Bu tutkularını engelleyemeyeceğime göre, sokaklarda yarışmaktansa pistte olsunlar. Pistler onlar için daha güvenli. Onlar benim çocuklarım. Yarışlarda hep yanlarındayım. Elimde havlu terlerini siler, üşütmemeleri için soğuk su içmelerine izin vermem. Birbirlerine çok bağlılar ve çok iyi anlaşırlar. Bir kez hiç unutmam, Anneler Günü’ydü ve yarışları vardı. Sinan motosikletten düştü. Havada uçtuğunu gördüm ve birden fenalaşarak bayıldım. Kendime geldiğimde hastanedeydim" diye konuştu.
      CUMARTESİ


Mucize kardeşler
‘Mankenliği bırakacağım’
La Scala’da bir Türk
ÇAL ANAHTARI
Ne var, ne yok?
Can ‘hav’liyle yardım
Akvaryum balık için "sahte cennet" mi?
ARANIYOR...
Dört müdür bir ofisboy
Bu yazıyı kaymadan önce okuyun
Yalanım yok! Kıskancım...


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet