30 Kasım 2001 Cuma


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Başrolde mekanlar var

Dizilerin çekildiği mekanlar zamanla o kadar popülerleşiyor ki buraları görmek için şehir dışından gelenler, zorla içeri girmek isteyenler bile oluyor

     YİĞİT KARAAHMET

     Kriz nedeniyle maliyeti mümkün olduğunca düşük tutmak isteyen yapımcılar, dizilerde mekanları ikinci plana atar oldu. Artık herkes bir stüdyo kiralıyor, tüm çekimler orada gerçekleşiyor. Oysa "Bizimkileröde olduğu gibi bir apartman diziyle özdeşleşebiliyor, hatta "Süper Baba"daki kahve gibi, dizi sona erse de popülerliğini koruyabiliyor. Kapılarına dayanılan, bir çay içmek için başka şehirden gelen mekanlar bile var. İşte bu meşhur mekanlar...
     
     Yılan Hikayesi
     Memoli’nin boxer’ı bile yatağın üzerinde...
     Kanal D’de yayınlanan "Yılan Hikayesi"nin çekildiği apartmanın adı 3. Vakıf Han. Beyoğlu’ndaki bina Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait. Binanın dekoru o kadar gerçekçi ki, sanki Memoli biraz sonra evden çıkacak ve Belgin Hanım ona el sallayacakmış gibi hissediyorsunuz. Çünkü dekorları çekimden sonra da değiştirmiyorlar. Yani çekimlerin yapıldığı dairede oturma odası, yatak odası, mutfak, banyo kurulu, her an oturmaya hazır. Yatağın üstünde Memoli’nin pijamaları, dolapta da turuncu boxer’ı bile duruyor.
     Yağmur Ajans’ın sahibi Osman Yağmurdereli "Senaryoda Memoli ve Belgin Hanım’ın eski mimari özellikleri olan bir yerde oturmaları gerekiyordu. Burası da
     110 yıllık bir bina. Binayı kiraladık ve plato yaptık. Bizden önce de TSE bulunuyordu. Burayı temizledik ve taşındık" diyor.
     Platonun sorumlusu Hayri Bakırhan en üst katta ailesiyle yaşıyor. Bakırhan burada yaşamaktan çok mutlu ama tek sorunu binaya olan yoğun ilgi:
     "Dizi başladığından beri bu binada yaşıyorum. Buraya şu ana kadar binlerce insan geldi. Dışarıdan gelenlere bina içini gezmek yasak, bu yüzden kimseyi alamıyoruz. Burayı Memet Ali Alabora’nın ya da Ayten Gökçer’in evi sananlar çok fazla."
     
     Baba Evi
     Ev o kadar güzelleşti ki sahipleri taşınmadı...
     Yapımcı İrfan Tözüm "Mum Kokulu Kadınlar" için mekan ararken, Emirgan’da tarihi bir bina bulur. Burayı çok beğenir ama filmde kullanmaz. Sonra "Baba Evi" başlayınca dizinin adına çok uygun bu evi kullanmaya karar verir. İşte "Baba Evi"nin ünlü konağının keşfediliş öyküsü bu.
     Genel Koordinatör Melike Tözüm "Baba Evi" günlerini şöyle anlatıyor: "Biz evi kiraladığımızda çok kötü bir haldeydi. İçinde bir aile oturuyordu ve satmayı düşünüyordu. Evin bütün pencereleri değişti, bahçe düzenlendi. Hatta aile taşınmaktan vazgeçti. Orayı platomuz olarak kullandık uzun bir süre. İnsanlar burayı aslında çok büyük bir yer sanıyor ama aslında göründüğü kadar değil. Sinema teknikleriyle büyük göründü. Diziden sonra da satıldığını duydum."
     
     7 Numara
     "7 Numara"daki mantıcı aslında bir internet kafe...
     TRT’nin dizilerinden "7 Numara"yı izleyenler bilir, evin sahibi Zeliha’nın bir de mantı dükkanı vardır. Mantı evi görüntüsü veren bu mekan aslında, Hisarüstü’ndeki Dilşad adlı bir internet kafe. Dizinin yapım şirketi mantı evi sahneleri için burayı uygun görür. İnternet kafede mantı pişirememe sorunu da, dışarıda pişirip tencerelerle getirilerek, daha sonra bitişikteki kafede ısıtılarak çözülür.
     Dilşad’ın sahibi Mustafa Çetin ekipten memnun: "Burası iki yıldır açık ve geçen seneden bu yana dizi çekiliyor. Ekiple çok iyi anlaşıyoruz. Çekimler sırasında ufak değişiklikler yapılıyor ama internet kafe bölümü çalışmaya devam ediyor. Oyuncularla ağabey-kardeş gibi olduk artık."
     
     Bizimkiler
     "Tur otobüsleriyle gelip apartmanı daire daire gezmek istiyorlar"
     11 yıldır ekranlarda olan "Bizimkiler"in apartmanı Kadıköy’ün Ayşekadın semtinde. Bu apartmanın gerçek sahipleriyle rol icabı sahipleri birbirlerini o kadar benimsemişler ki birbirlerine "fıstık" diyorlar. Evde çekim yapılırken bebekler uyuyor, dizinin yapımcıları apartman toplantısına katılıyor, aidat ödüyor ve kendilerini artık apartman sakini olarak görüyorlar.
     Şale Apartmanı yöneticisi Sevinç Şener’in evi, Cenap karakterinin evi olarak kullanılıyor: "Ben buraya taşınalı 8 yıl oldu ve ben geldiğimde dizi başlamıştı. Çekim için evimi istediklerinde ilk başta tereddüt ettim ama sonradan olur dedim. Evde değilseniz çekim olduğunu hissetmiyorsunuz. Çekim günü evden gidiyorum, geldiğimde her şey yerli yerinde oluyor. Duvarlarımı açık renk boyatmak istiyordum ama olmadı. O kadar çok gelen oluyor ki anlatamam. Geçenlerde bir okuldan turla gelipr rica ettiler, biz de daire daire gezdirdik."
     Apartmanın bilinen en meşhur dairesi de tabii ki Sabri Bey’in oturduğu birinci kat dairesi. Buranın sahibi Hanım Özer, camını çalıp "Siz Sabri Bey’in annesi Sabriye Hanım mısınız?" diye soranlar bile olduğunu söylüyor.
     
     Mahallenin Muhtarları
     Çekim varken de herkes okeye devam ediyor
     Kanal D dizilerinden "Mahallenin Muhtarları" başladığı günden bu yana Maltepe’de çekiliyor. Hatta dizinin çekildiği sokağın adı "Mahallenin Muhtarları Sokağı" ve dizinin o ünlü kahvesinin adı da "Mahallenin Muhtarları Kahvesi" olarak değiştirildi.
     Kahvenin müdavimlerinin dediğine göre burası kendi halinde, sakin bir yer. Diziden sonra da müşterilerin çok artmadığını söylüyorlar. Kendi tabirleriyle orası 18.00’da kapanan bir emekliler kahvesi. Dizinin ekibinden hiç rahatsızlık duymuyorlar. Hatta kameraya bakmazlarsa oyunlarını bile bölmelerine gerek duymuyorlar.
      PAZAR


‘Başka şeyi olmayan, karizmaya sığınır’
Yumurcak yine sinemada
Barbie bebek yaşlanmıyor
Başrolde mekanlar var
İbo çalan heavy metal grubu...
Onun adı Iman
Bilgi yarışmalarının kamberi
Kırıntı her yere dağılıyor
Bizim köyün efendileri
Kalecik Karası’nı yıllandırmadan içmeyin!
‘Benimkisi cahil cüretiydi’
DVD / Selim BOY
Fast food Köşebaşı
Buyurun "Ilısu Barajı Harikalar Kumpanyası"na
İstanbul’un başka yüzü de var
Kadınlar aldatır!
"Aşk Boyu Sürgün"
"Şükürler olsun!"


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet