24 Ocak 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Yeni başlayanlar için The Cure

The Cure’un yeni çıkan çift CD’li "Greatest Hits" albümündeki şarkıların önemli bir bölümü, önceki derlemelerde de yer alan parçalar. Ancak bu seferkinin ‘zoka’ mahiyetinde bir de cazip hediyesi mevcut.

     NOYAN AYAN

     The Cure’u sevmemek mümkün değil. "Yine mi Greatest Hits!" diye dudak bükenlere de, grubun artık tükendiğini söyleyerek ne kadar rafine ve devrimci bir müzikal gusto sahibi olduklarını ima edenlere de aldırmayın siz. Çoğu zaman tebessümle dinleyeceğiniz, şirin ama sofistike bir müziğin mutedil kar yağışlı tarihidir, elinizin altındaki. Üstelik sahipleri de, sadece müzik yaşamlarının başında veya ‘en yaratıcı’ yıllarında değil, tüm kariyerleri boyunca bomba gibi ‘hit’ler üretebilen istisnai şahsiyetlerdir.
     Doğru, miyadını doldurmuş eski müzisyenlerin yapıp ettiklerini birer ikişer yıl arayla tekrar tekrar harmanlayıp piyasaya sürmek, müzik endüstrisinin adeti. Ancak hepsinin de sömürgen bir tavırla hazırlandığını söylemek haksızlık olur kanımca. Bilhassa arşiv mantığının gözetildiği, sanatçının müzikal gelişim sürecinin vurgulandığı ve en önemlisi, hâlâ üretken konumdakilerin geçmişiyle tutarlı ilerleyip ilerlemediğini dürüstçe gözler önüne seren toplamalar her zaman koleksiyonlarımıza katılmayı hak eder.
     
     "Zoka" mahiyetinde hediye
     İşbu nedenlerle, The Cure’u eleştirmek elimizden gelmez. Evet, çift CD’li "Greatest Hitsöteki şarkıların önemli bir bölümü, önceki derlemelerde de yer alan parçalar. Ancak bu seferkinin ‘zoka’ mahiyetinde bir de hediyesi mevcut ki oldukça cezbedici. İlk CD’de orijinalleri bulunan parçaların yepyeni akustik kayıtlarını taşıyan ikinci CD, 20 küsur yıllık geçmişine aslanlar gibi sahip çıkan bir grubun bir nevi manifestosu niteliğinde.
     Easy Cure adıyla 1976’da açıldıkları denizlerde bugünlere kadar bata çıka ilerleyen sahici bir rock grubunun seyir defteri aynı zamanda. The Cure, Robert Smith’in sanatsal vizyonu ekseninde postpunk’tan psychedelic müziğe dek yenilikçi arayışlarını sürdürürken, ‘eski’ kalmayı da becerebilen nadir gruplardan. Zaten, dinleyiciyi 1979’a kadar geri götüren bir toplamada yeni bestelere, "Cut Here" ve "Just Say Yes"e yer vermek ciddi bir özgüvenin eseri olsa gerek.
     
     Mutlaka edinilmeli
     Kişisel favorilerini albümde göremeyen muktedir müzik yazarları ve dahi fanatik dinleyiciler azıcık bozulacak, farkındayız. 1991’de BBC stüdyolarında gerçekleştirdikleri ancak piyasaya sürülmeyen ‘unplugged’ konserinde aklı kalan samimi Cure’severler ise, hemen tüm parçaların endüstriyel malzemeden arındırıldığı yeni akustik yorumlarına bayılacaklar. Ne var ki albümü fanatiklerle beraber, The Cure ile daha haşır neşir olmak isteyenlere de hassaten tavsiye etmek görevimiz. ‘Standart’lar kolay ele geçmiyor. Buldukça edinmeli nitekim.
      KÜLTÜR & SANAT


Her yerde kar var
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Bir de çınar olursa...
Çehov’un bahçesi
Sanatın bağımsızlığı
Yeni başlayanlar için The Cure
Sitcom’ların pamuk prensleri
Fotoğrafın sessizliği
Tanıdık bağımsızlar fihristi
Bir milenyum düşçüsü
Cemal Nadir 100 yaşında
Müzik sesle uçar
Estetik röntgen mütehassısı
İhmal edilen kadın
Oyunun bin bir yüzü
Kırık kahkaha
Nevzuhur
Yüz yıldır uyuyan figürler
Dişi sinek sokunca acıtır
Mavi tutku
Alicia harikalar diyarında
Tasarımda Anadolu
Başlarken...
Oyuncunun günlüğü
Açık kronoloji
Hayat atölyesi
Chomsky’nin kürsüsü
Aşkolsun!
Mazeret kâğıdınızı aldınız mı?
Kütüphanenin ışıkları
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet