18 Şubat 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Cüretkâr aile komedisi

"Selam Bombay" ve "Mississippi Masala" filmlerinin yönetmeni Mira Nair son Venedik Film Festivali’nde Altın Ayı alan, ayrıntılarda zengin, eğlenceli ve cüretkâr aile komedisi "Muson Düğünü" ile Türkiye’de.


Evin kızı Aditi (Vasundhara Das), Houston, Teksas’ta yaşayan genç bir Hindu profesörle görücü usülü evlenecektir. Ama genç kızın aynı zamanda evli bir erkekle ilişkisi vardır ve düğün gününden önce hiç de hoş olmayan birçok aile sırrı ortaya saçılır...

 Ayrıntılı Haber 
Haftanın filmleri
Bu hafta sinemalarda oynayan "Hearts in Atlantis / Gizemli Yabancı", "Atlantis: Kayıp İmparatorluk" ve "Just Visiting / Çılgın Konuklar" filmlerinin eleştirileri.


Sokağın şiddeti
Gönül Kıvılcım’ın ilk romanı "Jilet Sinanöda aşkları ve argolarıyla sokak çocukları yer alıyor.


"Kuş dili mi konuşacağım?"
Levent Kırca’nın, çok konuşulan "Son" adlı filminin ardından ‘eleştirmen’lere de bir müjdesi var: "Son 2", "Son 3" ve "Son 4"ün eli kulağında!


İş Kule bakireleri
Zehra Aral, "Bakire" adlı yeni sergisinde, kadının baskı altındaki yüzyıllarını yalın, renkçi, lekeci bir yaklaşımla ve kendi otobiyografik serüveniyle besleyerek ‘kadınca’ aktarıyor.


Chomsky neden geliyor?
Dünyanın en önemli dilbilimcisi Noam Chomsky, Türkiye’nin somut gerçeğini görmek, anlamak ve konferanslar için geliyor.


İz bırakan adam anlatıyor
Ali Poyrazoğlu üç yıldır devam eden "Kobay"ı bu hafta son kez oynuyor. Ünlü tiyatrocunun gündemi yoğun: Yeni bir tv dizisi, dinlendirilmeye bırakılmış bir kitap ve hatta laf aramızda bir sinema projesi...


Alpay eylülü beklemedi
Türk popunun kurucularından olup aralıksız çalışarak günümüze kadar ayakta kalabilmiş tek isim olan Alpay, "Tango & Latin" albümü ile yakaladığı başarıyı sürdürüyor.


Her eve lazım!
US3’nin yeni albümü "An Ordinary Day In An Unusual Place", klasik caz yapılarından beslenirken güncel kalmayı da pek iyi becerebilen takdir edilesi bir ürün olarak karşımızda.


Dergilerde ne var ne yok
Yeni bir ay, yeni dergiler ve yeni konu başlıkları... Müzik, edebiyat, sinema, plastik sanatlar ve kültürel tartışmaları izlemek isteyenler için süreli yayınlar...


Gençler ve kısaları
Dramatik, deneysel, belgesel dallarında üretilen kısa filmlerin yer aldığı "Genç Sinemacılar" adlı program 9 Şubat’tan itibaren TRT 2 ekranlarında.


Almanlar’dan Anadolu dersleri
Bonn’da açılan üç sergi, Truva’nın Hitit egemenliğinde olduğunu ortaya koyuyor.


Oryantalizm cevap peşinde
Yılların oryantalist profesörü Bernard Lewis yeni kitabı "What Went Wrong / İş Nerede Bozuldu?" ile yine tarih gündeminde.


Tecridi ifade imkânsız
Tecrit, cezalandırma ve cezaevlerinin işleyişine ilişkin röportajlardan oluşan "Sessiz Ölüm", Metis Yayınları’ndan çıktı.


Renkçi ressamın desenleri
Türkiye’nin soyut resimdeki ilklerinden olan Zeki Faik İzer’in 1965 - 1970 yıllarında yaptığı desenleri gün ışığına çıkıyor.


Ara’da devam
Sophia Loren, Fellini, Kim Novak, Brigitte Bardot Ara Kahve’de. Hepsi Ara Güler.


Bir kaybetme oyunu
Konya Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği "Annem Denizi İlk Kez Ellisinde Gördü"de genç yaşta annesini yitiren bir kız, kendisiyle ve geçmişiyle hesaplaşıyor.


"Dedikodulu bir hikâyem yok"
Esin Afşar artık medyada pek sık yer almıyor. Başlıkta bunun nedeni var.


Şoförlükten starlığa
"She’s Got That Light" adlı şarkısıyla listeleri alt üst eden Volkan Baydar, Almanların gönlünü fethetti.


Şehir mobilyaları gelişiyor
Şehir mobilyaları, Türkiye’de de yaklaşık 80’li yıllardan sonra daha çok meslek çevrelerinde kullanılmaya başlayan yeni bir kavram. Ve şehir mobilyaları sürekli yenileniyor. Oysa...


İki edebi kaynak
Bugünlerde "Dickens ve Sidney" adlı inceleme ve Pınar Kür editörlüğünde yayımlanan "Short Fiction In English" ilgi çekiyor.


Sevgiden heykeller
Şermin Güner’in Ankara’daki sergisinde yer alan heykeller insanın duygu dünyasını harekete geçiriyor.


Sayılardan heykele
Salih Ökmengil figüratif çalışmalarında ağacın dokusunu koruyor.


"Requiem"
Kendinizle yüzleşmekten korkuyorsanız, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin eşsiz güzellikteki Mozart "Requiem"ini izlemeyin.


Geyiğe fon
Kosheen iki senedir ortalarda ama tam teşekküllü bir albüm çıkarmaları bu yıla nasip oldu. Albümlerini dinlerken sıkılmayacağınız kesin. Çok şeyler vaat ettiğinden değil, dinleyiciden fazlaca bir talebi olmadığından. Melodik drum’n bass’in bir hayli...


Haftanın albümleri
Kuruldukları 1994’ten ancak iki yıl sonra keşfedilen ve eski "hitölerini tekrar basarak azıcık para kazanabilen İngiliz ikilinin ikinci albümü. Önceki "Ocean Drive" ve "Lifted" kadar olmasa da gayet mutlu ve narin parçaların yer aldığı güzel bir...


Eski rockçılar yeni plaklar
Onlar rock dünyasının devleri. En az 30 yıldır piyasadalar. 60, 70 ve 80’lerde Top 10’dan daha aşağı bir yerde olmayı düşünmezlerdi. Zaman değişti. Onlar hâlâ rock and roll’a en az ihanetle yollarına devam ediyorlar. Son albümleri üzerine epey...


Hitler dizisi
CBS kanalı, Adolf Hitler’in yaşamını konu alan bir dizi film çekmeye hazırlanıyor.
 SAYFA BAŞI 
YENİ YAYINLAR


YAZARLAR
 MURATHAN MUNGAN
 AVNİYE TANSUĞ
 HİLMİ YAVUZ


HABERİNİZ OLSUN


HAFTANIN
 Çok izlenenleri
 Çok okunanları
 Çok dinlenenleri
© 2002 Milliyet