07 Nisan 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 

Geçmişin izini sürenlere

Yapı Kredi Yayınları, "Genel Kültür Dizisi", insanın geçmişe olan merakını gidermeyi amaçlıyor.

     SEMA ULUDAĞ

     Çeşitli uygarlıkların izini sürmek, önemsenen, paye biçilen ve hatta kutsanan değerler hakkında bilgi edinmek... Ne derece modernleşirse modernleşsin, geçmişe ilgi duymak insan neslinin vazgeçemediği özelliklerinden biri adeta. Fransızların dünyaca ünlü yayınevi Gallimard tarafından basılan ve Yapı Kredi Yayınları tarafından dilimize kazandırılan "Genel Kültür Dizisi", geçmişe olan merakımızı gidermeyi amaçlıyor.
     Dizinin sekiz kitabı, okuruyla buluşmak üzere raflardaki yerini aldı. Her biri alanında uzman tarihçiler, araştırmacılar ve yazarların imzasını taşıyan eserler, fotoğraflarla süslenerek hem görsel hem de yazınsal bir niteliğe sahip.
     "Genel Kültür Dizisi" içinde en önemli yeri, uygarlıklar tarihinin anlatıldığı üç kitap alıyor. Bunlardan ilki yapılan tüm araştırmalara rağmen gizemi koruyan Mayalar ile ilgili. Kendini bu kültürün açığa çıkmasına adayan arkeolog Claude - François Baudez’un araştırmalarıyla hazırlanan "Mayaların Kayıp Şehirleri", Sydney Picasso’nun fotoğraflarıyla destekleniyor.
     İkinci kitap, bu ülke topraklarına Mayalar’dan daha yakın bir kültürü anlatıyor. Dicle ile Fırat’ın arasında suskunluğa gömülmüş, kilden bir ülkenin izini süren Jean Bettero, "Evvel Zaman İçinde Mezopotamya", Antik Yakın - Doğu’nun en büyük medeniyeti hakkında bilgi veriyor. Bu kapsamdaki bir diğer kitap da "Bizans’ın Altınları".
     Bizans Tarihi ve Uygarlığı Profesörü Michel Kaplan’ın yazdığı eser, Venedik’ten Kudüs’e, Kiev’den Kahire’ye uzanan bir imparatorluğun kalbinde yer alan Bizans’ın mimarisini, sanatını, devlet yapısını gözler önüne seriyor.
     Dizinin iki kitabı din konusuna ayrılmış. İslam Uygarlığı’yla ilgilenen Anne - Marie Delcambre’in yazdığı "Allah’ın Resulü Hz. Muhammed", Batılı bir araştırmacının bakış açısıyla son peygamberin yaşamını anlatıyor. Hıristiyan dinini araştıran Gerard Bessiere ise "İsa Beklenmedik Tanrı"da, Peygamber’in yaşamı hakkındaki şüpheleri göz önünde tutarak sunuyor hazırladığı biyografiyi.
     İnsanlığın gelişimini etkileyen kişilerin ve uygarlıkların yer aldığı bir dizide, sanat ve sanatçılar görmezlikten gelinemez elbette. Alessandro Vezzosi de böyle düşünüyor olsa gerek ki, "Leonardo da Vinci"yi "Genel Kültür Dizisi"ne katmış. El yazması ve belgelerle birlikte sunulan kitapta, çok yönlü bir sanatçıyla ilgili bilgiler bulmak mümkün.
     Alain Dister’in yazdığı "Rock Çağı", 1950’li yılların ikinci yarısından itibaren, dünyayı etkisi altına alan Rock’n Roll’ün, 2002’lere gelene kadar yaşadığı serüvenin anlatıldığı bir kitap.
     Dizinin son kitabının içeriği, yukarıda sözünü ettiğimiz yedi kitabın varolmasını sağlayan bir konuya, yazıya ayrılmış. "Yazı İnsanlığın Belleği" adlı bu eserde, 5 bin yıl önce bulunan yazının geçirdiği evreler anlatılıyor.
      KÜLTÜR & SANAT


Berrak beyin, arı ruh, keskin göz
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Cevapsız kalan feryat
Bohem hayatın görsel şöleni
Frears ve Film Festivali işi pişirdi
New Order’a yakıştı
Kubaba’nın parmak izi
Araya araya kendini bulan ressam
DNA misali kurulmuş öyküler
Şeytanın bacağı incindi
Film gibi mimari
Fanteziciler ekran başına!
Bir erkek modeli
Yalnızlık kaç kişiliktir?
Bir açıklaması olmalı...
Kendimizi sürprizlere bırakmak
Hâlâ aşkı konuşuyoruz
Estetik savaş mümkün mü?
Katilin derdi kendisiyle
Gencecik filmler
Varoluşun müziğini yapıyor!
Bir şantöz söylüyor
Yolcudur Abbas...
Sanat ve yaşam
Sanatçı doktorlar
Geçmişin izini sürenlere
Haftanın albümleri
Anneler ve sırları
Yasak, yasakçı ve yasaklanan
Sözcüklerin bir "yer"i olmalı
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olmalı mı?
Hayat atölyesi
Tarihi Kentler Birliği Tokat Buluşması...
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet