29 Nisan 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Gerçeklik nerede başlıyor, hayal nerede?

Aslı Deniz Helvacıoğlu ilk resim sergisi "Mucizevi Balıklar ve Kadınlar" ile düşsel bir dünyanın kapılarını aralıyor. Muzip kadınlar ve balıkların dünyasını...

     YASEMİN BAY

     Kapıdan içeri girdiğinizde önce hafif ve hoş bir koku dış dünyayla tüm bağlantılarınızı koparıp atıveriyor. Etrafta balık figürleri, balıkçı ağları... Duvarlardaki resimler renkleriyle aklınızı başınızdan alıp sizi kendi dünyalarına çekiveriyor. Tüm canlılığıyla balık pazarları, masalımsı şehirler, kadınlar, Balıklı Göl’ün gizemi... Elturko Sanat Galerisi bu kez Aslı Deniz Helvacıoğlu’nu ilk sergisi "Mucizevi Balıklar ve Kadınlar" ile konuk ediyor.
     AB Danışmanlığı yapan Aslı Deniz Helvacıoğlu, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Şu sıralarda ise Avrupa Topluluğu Enstitüsü Avrupa Birliği Hukuku Bölümü’nde Internet Hukuku üzerine doktora tezini hazırlıyor. Bir yandan da resim çalışmalarına devam ediyor. Hayatının direkt içinde ve bir parçası resim. Tüm bu okulları okurken henüz lise yıllarında ressam Birsel Gürbüz ile çalışmış. Ardından Floransa Üniversitesi’nde sanat tarihi derslerine katılmış. Sonra da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nin Tayfun Erdoğmuş başkanlığında düzenlediği resim atölyesine devam etmiş.
     Resimlerindeki balıklardan ve kadınlardan bahsediyor Helvacıoğlu. Düşsel bir zamandan, balıkların mucizeviliğinden... "Belki de çocukluğum Kuzguncuk’ta geçtiği için, babamın Boğaz’da tuttuğu balıklar sayesinde hayatımın çok içinden bir obje. Balıkları seviyorum ve mucizevi bir yapıları olduğuna inanıyorum. Urfa’daki Balıklı Göl’den gelen hikâye dolayısıyla balıkların hayata mucizevi dokunuşlar verebileceğine inanıyorum. Kadınlar ise bizleri, insanları gösteriyor. Ama neden ‘balıklar ve mucizevi kadınlar’ değil denilirse insanların o kadar da mükemmel olduğuna inanmıyorum."
     Her resim kendi öyküsünü sunuyor Helvacıoğlu’nun sergisinde. Her biri hem gerçek hem de düşsel. Tıpkı Marquez’in romanlarındaki hayatlar gibi. Gerçeklik nerede başlıyor, hayal nerede, bilinmiyor. Daha doğrusu size kalmış, gerçekliğin ya da masalın başladığı, bittiği yeri bulmak. Küçük bir öykü kitabına benzetiyor sergisini Helvacıoğlu, kısa öykülerden oluşan, kendi içlerinde anlık enstantaneler taşıyan...
     "Resimlerimde bütün figürlerin, renklerin usul usul hikâyeler anlattığını, her baktığınızda hikâyenin bir başka parçasını fark ettiğinizi düşünüyorum. Zamanla o hikâyenin bir parçası olduğunuza inanıyorum. Belki ilk bakıldığında çok gerçekçi figürler, karakterler değiller. Daha düşseller. Gerçeklik, o anların gerçekte var olmasından, hepimizin yaşadığı anlar olmasından kaynaklanıyor. Çok hayatın içindeler ve çağrıştırdıkları da hayat oluyor. İçe dönük, psikolojik resimler değil bunlar. Hayatı tutan, figürlerin de içinde memnun oldukları, hepsi anı yakalamış ve kendi içlerindeki o anı sonsuza dek yaşayan resimler. Çünkü anı dondurmaya çalışmadım."
     Sırf bu yüzden, anın yaşamasını istediği için, renkleri özgürce kullanmaktan korkmadığını söylüyor Helvacıoğlu. Kırmızılar, maviler, sarılar... Alabildiğine cesur, cıvıl cıvıl ve hareketli onun resimleri. Birbirleriyle uyum içerisindeler ve sizi kendi hayatlarının içine alıveriyorlar.
     Sergisinde farklı tekniklere de yer veren Helvacıoğlu, resim içinde farklılaşmayı sevdiğini belirtiyor: "Nasıl hem AB konusunda danışmanlık hem de resim yapıyorsam, resim içinde de farklı teknikleri deniyorum. Çünkü aynı anı başka tekniklerde başka şekilde ifade edebiliyorsunuz. Her tekniğin kendi içinde güzellikleri, resme katkıları var. Her kağıt dokusu, çizmek istediğiniz figür başka şekilde yansıyor, renkler kullandığınız tekniğe göre şekil değiştiriyor."
     
     Elturko Sanat Galerisi
     (0 212) 233 05 04
     Bitiş tarihi: 11 Mayıs 2002
     
     
      KÜLTÜR & SANAT


Sansürlü festival
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Kuklalardan al haberi
Bağımsız kadınlar remix!
Herkesi yenen "Türk"
"Komiklik yapan bir komik değilim!"
Anadolu yollarında bir ‘dede’
Türk sinemasında şiddet
"Sömürenin cinsiyeti yok!"
Gerçeklik nerede başlıyor, hayal nerede?
Eski ama yepyeni...
Akdamar Kilisesi’nin çığlıkları
Keçileri kutsayan ressam
Irkçılık ve aşk
Mühim olan insanlık
Canavar A.Ş.
Porno yönetmeninin dramı
Üniversitede kütüphane komedyası
Tuvalde isyan
Sarayda aşk
Şiir bitti, fotoğraf sürüyor
Ağlaya ağlaya anlatıyor
Türünün tek örneği
Uçurtmayı 35 yıldır uçuruyor!
Bilgiye, İsfahan’a yolculuk
Siyasi kurullarda yeşil tehlike
Yaşamak şakaya gelmez
Haftanın albümleri
Geçen haftanın izleri...
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet