03 Mayıs 2002 Cuma


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Cep telefonu treni ‘Çernobil’e çeviriyor

Japonya’dan şok rapor: Trende yapılan cep telefonu konuşmaları sırasında vagona hapsolan radyasyon, insan sağlığını tehdit ediyor

     DIŞ HABERLER SERVİSİ

     Trende yolculuk yaparken sağdan soldan yükselen cep telefonlarının yol açtığı huzursuzluğa kızmak için artık çok daha ‘somut’ bir neden var. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, trende cep telefonuyla yapılan görüşmeler sırasında yayılan elektromanyetik radyasyon, metal vagonlardan dışarı çıkamadığı için duvarlara çarpıp geri sekiyor ve insanlar için ciddi sağlık riskleri yaratıyor.
     Tohuku Üniversitesi görevlilerinden Tsuyoşi Hondou tarafından yapılan araştırmaya göre, bir trende çok az kişinin bile cep telefonuyla konuşması, elektromanyetik radyasyonu uluslararası güvenlik limitlerin üzerine çıkarmaya yetiyor. Örneğin 151 kişilik standart bir vagonda sadece 30 kişinin cep telefonundan görüşme yapması, mikrodalga radyasyonu limitinin aşılmasına neden olabiliyor.
     
Asansör de riskli
     Radyasyon vagon içinde birikebileceğinden, içinde daha az yolcu bulunan vagonlarda da aynı tehlikenin söz konusu olduğunu vurgulayan Hondou’nun araştırmasına göre çok az miktarda radyasyon, trenin pencerelerinden kaçmayı başarabiliyor ve geri kalanlarsa içerde hapsolup vagon içinde toplanıyor.
     New Scientist dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, otobüs ve asansörlerde de aynı risk söz konusu olabiliyor.
      YAŞAM


‘Dünyaya mutlaka bir Atatürk lazım’
Cimbom formanın da kralı
Cep telefonu treni ‘Çernobil’e çeviriyor
Sıkı durun "Yıldız Savaşları" geliyor
Gece tipisin evlenemeyiz!
Gerçek Koala cenneti
Avrupalı annelere Antalya çiçekleri
Karadenizli işi intikam


 SAYFA BAŞI 


© 2002 Milliyet