08 Mayıs 2002 Çarşamba


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Yapma YORGO gen kardeşiyiz

Türklerin Deli Dana hastalığına yakalanma riskiyle ilgili araştırma, Yunan halkıyla genlerimizin ‘hemen hemen aynı’ olduğunu ortaya koydu

     ÖNAY YILMAZ İstanbul

     İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Genetik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihan Erginel Ünaltuna’nın başkanlığında yapılan araştırma, Türkler ve Yunanların gen yapılarının büyük benzerlik taşıdığını ortaya koydu.
     Bu bulguyu ortaya koyan rapor, dünyanın en saygın bilim dergilerinden "European Journal of Human Geneticsöte de yayımlandı. Rapora göre bu ilginç benzerlik, Türk insanının hayvanlarda görülen Deli Dana (Creutzfeldt - Jakob) hastalığına yakalanma riskiyle ilgili "prion protein" geninin yapısı ve dağılımıyla ilgili bir araştırmada ortaya çıktı.
     
     Deli Dana’ya açığız
     Araştırmaya göre gen yapısı nedeniyle, Türk insanının sinir sisteminde hasara yol açan Deli Dana’ya yakalanma riski, Batı Avrupalılara göre daha fazla... Ancak araştırmacılar, Türkiye’de bugüne kadar bu hastalığa kimsenin yakalanmadığını dile getirdi.
     Daha önce ABD’nin Syracuse Üniversitesi’nde çalışan Ünaltuna da, iki toplum arasındaki gen benzerliğinin, muhtemelen diğer genlerin de birbiriyle benzerlikler taşıması anlamına geleceğini vurguladı. "Babalık testinde birkaç gene bakılıyor, bütün gen yapısına bakılmıyor" diyen Ünaltuna, Orta Asya’dan geldiği halde, Türklerin Çinlilerle gen yapısı arasında benzerlik bulunmadığını da vurguladı.
     
     Yunan bilim adamları şaşırdı
     Binlerce yıl bir arada yaşamış toplumlarda genlerin birbirine benzemesinin normal olduğunu ifade eden Ünaltuna, şöyle konuştu:
     "Biz bu araştırmayı Girit’te 205 kişi üzerinde yaptık. Türkiye’den de çeşitli bölgelerde 50 erkek, 50 kadın üzerinde çalıştık. Her iki toplumda ‘prion protein’ geninin benzer olduğunu bulduk. Binlerce yıl iç içe yaşamış, birbirinden kız alıp vermiş toplumlarda bu benzerlik görülebilir. Bu araştırmadan sonra Yunan bilim adamlarından da çok sayıda mail aldım. Bizden referans istediler. Onlar bu geni inceleyip çalışmayı devam ettirmek istiyor."
      YAŞAM


‘Hastalıkta sağlıkta karımı döveceğime’
Azrail’in freni patladı
Alo! Kocam free shop’tan ne aldı?
Yapma YORGO gen kardeşiyiz
‘Türk’ yatlarına süper müşteriler
Bir günde iki uçak düştü: 132 ölü
Şişe mantarı balığı kurtardı
Zehirli yılan, iyileştirdi!


 SAYFA BAŞI 


© 2002 Milliyet