13 Mayıs 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Yunanlılar genetik benzerliğe öfkeli

Türk bilim adamlarının "Türk ve Yunan halklarının genetik yapıları hemen hemen aynı" sonuçlu araştırması Atina’da büyük tepki gördü. Yunan uzmanlar çalışmaya itiraz yağdırdı

     YORGO KIRBAKİ Atina

     Her şey Milliyet’in, İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Genetik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihan Erginel Ünaltuna’nın başkanlığında yapılan araştırmanın sonuçlarını yayımlamasıyla başladı. Türkler ile Yunanlılar’ın gen yapılarının büyük benzerlikler olduğunu ortaya koyan araştırmayla ilgili haber Atina’da tepki yarattı. Yunanlı bilim adamları bu araştırmanın güvenilirliğinden şüphe ettiklerini ileri sürerken, Yunan basını da araştırmanın arkasında kasıt aradı.
     
‘Aynı yapıda değiliz’
     Genetik profesörü Konstantinos Pangalos, bu araştırmaya benzer çalışmalarda değerlendirmeler yapılmasının son derece riskli olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bilim adamları ne söyleyeceklerine ve neyi kabul edip neyi reddedeceklerine son derece dikkat etmeli. Türkler’in iddia ettikleri gen yapısındaki benzerlik kanıtlanamaz. Geçmişteki benzer araştırmaların sonuçları hakkında da ciddi şüpheler var. Türkler ile aynı genetik yapıya sahip değiliz. Ancak, aynı olmamamız komşularımızla dostluk istemediğimiz anlamına gelmez."
     Milliyet’in "Yapma Yorgo, gen kardeşiyiz" başlıklı haberinin web sayfasından alınmış fotokopisini yayınlayan Espresso gazetesi de, araştırmanın sadece Giritliler üzerinde yapılmasının art niyetli olduğunu ileri sürdü. Gazete, "Türk bilim adamlarının Türkler’in genleriyle kıyaslamak için sadece Giritliler’i seçmesi, Yunanistan’ın başka herhangi bir bölgesinde araştırma yapmaması, işin içinde kasıt bulunduğunu gösteriyor" diye yazdı.
     
‘Zorla evlendirildiler’
     Gazete, Ünaltuna’nın "Binlerce yıl iç içe yaşamış, birbirinden kız alıp vermiş toplumlarda gen benzerliği görülebileceğine" ilişkin sözlerine de tepki gösterdi. Espresso gazetesi şu soruyu yöneltti: "Türk bilim adamları, Türklerle evlenen Yunanlı kadın sayısının çok az olduğunu, üstelik bu kadınların zorla evlendirildiklerini unutuyor. İddialar doğruysa, o zaman Türkler’in niçin Sırp ve Bulgarlar’la da gen benzerliklerinden bahsetmi- yor?" Aynı haber, Elefterotipia gazetesindeyse yorumsuz yayınlandı.
      YAŞAM


Yunanlılar genetik benzerliğe öfkeli
Sarışının zekası esmerleri yendi
Gerçek aşkı arıyorsanız hemen yatağa girmeyin!
Ünlü oldular ama ölüm haberiyle!..
‘Örümcek Adam’ göklere de ağ attı
Sedanur’un acı sonu
Anneler gününe kan bulaştı
Yalçındağ ‘Yılın Örnek Annesi’
Kendin yap kendin yarış
Fil Bacağı’na bedava ilaç
Eşini ve 3 çocuğunu boğdu
Güzel saçlar özel bakım ister
Doping ilacı hastanelik etti
Asansör Hasan’ın Azrail’i oldu


 SAYFA BAŞI 


© 2002 Milliyet