30 Haziran 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Hâlâ Vega’dan bihaber misiniz?

Türk pop müziğinin sofistike yüzü Vega ikinci albümü "Tatlı Sert"i çıkardı. Beyoğlu müzik dükkanları yeni şarkılarından "Bihaber"i çok tuttu

     Mefaret Aktaş

     Bu kesin bir yerlerde söylenmiştir ama Vega, Türk pop müziğinin yeni soluğu. Bu ancak Türk popçuları bir gün yüzlerini birazcık daha Batı’ya çevirmeye karar verirlerse anlaşılacak. Daha Batılı, daha yenilikçi ve belki daha elektronik bir popumuz olacak ve Vega da öncüsü... Tabii bunun için çoğu kendi parçalarını yapmaktan aciz şarkıcılarımızın ya da aranjörlerimizin yan villada oturan diğer vasat popçuların değil, zekalarıyla müziğe yenilik getirenlerin albümlerini dinlemeye başlamaları gerekiyor.
     Röportaj yaptığım Türk pop müzikçileri arasında en çok müzik dinleyenler Vega üyeleri. Güzel bir melodi veya ritim duyduklarında Çelik’i de, Pink’i de, Madonna’yı da, Blond Redhead’i de, Daft Punk’ı da takdir etmesini biliyorlar. Ama en çok Daft Punk’ı... Köklerinde elektronik var. Geçmişte de en çok The Cure, Depeche Mode ve bilumum synth pop’u severlermiş.
     Üçü de 33 yaşındaki Tuğrul Akyüz, Mert Koral ve Deniz Özbey’den kurulu Vega çok ses getirmeyen ilk albümü "Tamam Sustum"un ardından uzun zaman ortadan kayboldu ve bu hafta çıkan "Tatlı Sertöle döndü. Bu arada Mert’in saçları uzadı, Tuğrul’un saçları kısaldı. Deniz’in saçları değişmedi ama o daha radikal bir değişiklik yaptı ve Tuğrul’la evlendi.
     "Tatlı Sert"in birinci albümden daha sıcak, daha az elektronik, daha melodik, pozitif ve konserler için daha uygun bir albüm olduğuna inanıyorlar ki çok haklılar. Tuğrul "Biz elektroniği yaptık zamanında. Modacı değiliz. En son ne duyduysan onu yapmak çok kişiliksiz. Ne kadar synth pop sevsek de bazen gitarlı parça çekiyor canımız" diyor. Üçü de bu albümde ister istemez 12 hit yaptıklarını düşünüyorlar. Şarkılar onlar için hit çünkü amaçları şarkının ticari açıdan başarı elde etmesinden önce istedikleri gibi olması...
     Albümün kağıt üstünde prodüktörü Teoman. Vega’yı NR1 Müzik’ten ödünç istedi ve albüm onun Universal’le çalışan şirketi Procekts’ten çıktı. Ama kendi "Teoman projeleri" yüzünden kayıtlar boyunca Vega’yı göremedi bile. Buna bizzat şahidim. Ama grup altı ay boyunca Procekts’in stüdyosunu ücretsiz kullanma imkanı buldu.
     Tuğrul, Mert ve Deniz röportaj boyunca "Dur, sus kendi adına konuş, sözümü kesme, git bir sakinleştirici al bari sen" diye birbirlerini yediler. Ben kendi adıma yakın zamanda bir röportaj sırasında dağılmazlarsa parlak bir gelecekleri olduğunu düşünüyorum.
     
Melodi bulmakta üstlerine yok...
     Tüm zevksizliklerine rağmen Türk pop müzik piyasasında "satışın nabzı" şeklinde bir yer edinen İstiklal Caddesi’ndeki müzik dükkanları Vega’nın albümünden çalmak için "Bihaber"i seçti. Şarkının "Yürüyordun Beyoğlu’nda aşkımızdan bihaberdin" sözlerinin de etkisi vardır tabii. Ama "Tatlı Sertöte "Bihaber" dışında başta açılıştaki "Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı" olmak üzere "Evet, Ne Var", "Zatı Ali" ve "Desem de İnanma" gibi çok akılda kalıcı ve melodik parçalar var. Vega’nın baştan beri akılda kalıcı melodi bulmakta benzersiz bir başarı gösterdiğini söylemek gerek.
     Bir de "İz Bırakanlar Unutulmaz" var. Müzikleri çok etkileyici. Ama sözleri yüzünden hiç akılda kalmıyor. Bu ve birkaç parçada daha Türk rock’ının / pop-rock’ının / alternatifinin, ya da adını siz koyun, sözlerle olan sorunu devam ediyor. Vega üyeleri sözleri yazarken kişisel meselelerini anlatmadıklarını söylüyorlar. Ama anlatsalar daha iyi olacak herhalde. Çünkü Türk dinleyicisi kendisini sözlerle özdeşleştirmek istiyor. İlk albüm "Tamam Sustum" için yaptığımız bir röportajda Deniz "Ben Türk halkının sözleri bu kadar önemsediğini bilmiyordum" demişti. Ne yazık ki ikinci albümde de bunu biliyor gibi görünmüyorlar.
     
     H2000’de çalacaklar
     Ama Deniz’in vokalleri ilk albümden beri yol kat etti. Sesi ondan daha iyi ve çok daha profesyonel şarkıcılar var piyasada. Ama hiçbirinin sesi bu kadar özel çıkmıyor. Doğrusu Deniz’i dinlemeyi Sertab Erener’in her bağrışına tercih ederim. Bu albümde vokalleri daha özenli. Gwen Stefani’yi hatırlatıyor. Özellikle de "Zatı Ali"de.... Geçen albümde bir şarkıda vokal yapan Mert bu albümde de "Normal mi Sence"yi söylüyor. Ama sanırım o vokal yeteneklerini deniyor. Ya da en azından buna inanmak istiyor insan.
     Grup yeni albümün ilk konserini H2000 müzik festivalinde 2 Temmuz’da Telepopmuzik’ten hemen önce verecekler. Saat 19.00’daki konserde grupta ayrıca basta Cenk Turanlı, davulda Emre Yalçıntaş ve ikinci gitarda da Kerem Kanık olacak.
      CUMARTESİ


Sahada değil ama kafeste şampiyonuz
"İçimde bir ses ‘Gool!’ diyor"
Caz vapuru kalkıyor
Tarih yine "zindan" oldu
Hâlâ Vega’dan bihaber misiniz?
Tarihi musluklar Aya İrini’de
Oscar’lık besteler için eğitim
Kilyos’ta günbatımından şafağa kadar parti!
Ne var, ne yok?
Aranıyor
Seks kasetli beyfendiden, gerçek bir bey efendiye...
Her yemekten önce bir cabriolet araba...
Siz Nehri


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet