11 Ağustos 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Şikayetleriniz
Şoke edici ayrıntıya itiraz

     Adem Akpınar, bir cinayet haberinin veriliş tarzını sorguluyor. Şikayetine neden olan haber 23 Temmuz tarihinde ‘Nurşah yalvardı, babası acımadı’ başlığı altında, 5. sayfada yayımlanmış. Doğu’dan İzmir’e göç eden bir baba, burada geçirdiği bir sinir krizi sonucu beraber yaşadığı bir kadını ve kızını öldürdükten sonra bıçağı kalbine saplayarak intihar etmiş. Haberin yanında babanın bıçak saplı fotoğrafı ve kızla annenin portreleri de yer almakta.
     "İnsanın içini karartan bir haber" diyor Akpınar. "Şunu merak ediyorum: sizce küçük Nurşah, annesi ve özellikle babanın kalbinde bıçak fotoğrafı verilmese olmaz mıydı? Bu tür haberlerin okurları ne kadar rahatsız edip üzdüğünü de belirtmek istiyorum.."
     Yorum: Cinayet kurbanı küçüklerin veya yetişkinlerin fotoğraflarının haberde yer almasını engelleyen bir yasa veya kural yok. Bu fotoğraflar aile albümünden alınmış ve cinayetle ilgili değiller. Dolayısıyla bunların yer almasında bir sakınca görmüyorum. Adamın göğsünde bıçak sapıyla yatarken çekilmiş fotoğrafına gelince: Bir hayli uzak mesafeden çekilmiş, büyütülmemiş olsa da, okurumuzun tepkisini anlıyorum. Bıçağın saplandığı yer kırmızı bir daireyle işaretlenmiş. Sağduyu, dehşet verici, şoke edici detaylar içeren fotoğrafların habere bir katkısının olmayacağını söylemeli.
•  İlhan Çamlıbel’in notu: "Sayın Güneri Cıvaoğlu’nun 27 Temmuz tarihli yazısında Mülazım - ı Evvel rütbesi geçmekte, yanındaki açıklamasında bunun asteğmen demek olduğu yazılmaktaydı. Oysa bunun anlamı üsteğmendir. Düzeltilmesini diler, saygılar sunarım."
•  Sacit Renda’nın notu: "27 Temmuz tarihli Milliyet’in 14. sayfasında Deprem Konutlarını Sonunda Kokuttular başlıklı haberdeki ‘logar’ kelimesi yanlıştır. Bu kelime gazetelerde devamlı yanlış kullanılmaktadır. Doğrusu ‘rögar’dır."
•  Selim Tanrısever’in talebi: "Sizden biraz daha fazla yazılı haber bekliyoruz. Köşeleri bir yana bırakırsak gazeteyi okumak çok fazla zaman almıyor.
•  Serkan isimli genç okurumuz bir bilgiyi yanlış buluyor: "25 Temmuz tarihli gazetede ‘F1’in önü açıldı’ başlıklı haberde Michael Schumacher’in son beş yıl üstüste şampiyon olduğu yazılı. Schumacher üstüste beş değil, üç kez şampiyon olmuştur. Ayrıca iki de özel yarışma şampiyonluğu var.."
     
 SAYFA BAŞI 


Herkes düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir; bu hak serbestçe düşünme, hangi yoldan ve nereden olursa olsun bilgi ve görüş alma, araştırma ve yayma özgürlüğünü içerir.
İnsan Hakları Evrensel bildirgesi Madde 19
Okur Temsilcisi, Milliyet gazetesinin içeriği (haber, yorum, fotoğraf, başlık, spot, sayfa düzeni, baskı, kağıt vs.) ile ilgili olarak okurlardan gelen şikayetleri ele alır; bunları basın etiği (doğruluk, denge, tarafsızlık, adil yaklaşım...) ve temel kalite ölçütleri açısından inceleyerek görüşlerini okurlarla paylaşır. Görüşleri kendisine aittir. Okur Temsilcisi, Milliyet'in gazete ve internet içeriği ile ilgili tüm şikayetlerinizi bekliyor. Tel: (90) 212 505 68 40 fax: (90) 212 505 68 09 posta: Yavuz Baydar, Milliyet, Doğan Medya Center, Mahmutbey, 34554 Istanbul

© 2002 Milliyet