11 Ağustos 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Son pişmanlığı ‘sigara’ oldu

‘Temel İçgüdü’ de dahil her filminde yıldızlara bol bol sigara içirten ünlü senarist ve büyük ‘tiryaki’ Eszterhas, gırtlak kanseri olunca sigaraya karşı savaş ilan etti...

     DIŞ HABERLER SERVİSİ

     Başrollerini Sharon Stone ile Michael Douglas’ın paylaştığı ‘Temel İçgüdü’nün de aralarında bulunduğu ses getiren birçok filme imza atan Amerikalı ünlü senaryo yazarı Joe Eszterhas, ‘son pişmanlığını’ eyleme dönüştürdü.
     12 yaşından beri günde birkaç paket sigara içen ve 18 ay önce gırtlak kanseri tanısıyla tedavi görmeye başlayan Eszterhas, bu acılı deneyimiyle ilgili duygu ve düşüncelerini The New York Times gazetesine yazdı. Yazısına, "Bir zamanlar sigara içmenin her bireyin hakkı olduğuna inanıyor, sigara aleyhtarı kampanyaları kişisel özgürlüklere saldırı olarak görüyordum" diye başlayan Eszterhas, yazdığı 14 senaryoda da sigaranın baş karakterlerin ellerinden düşmediğini hatırlattı.
     
‘Tanrı’yla anlaştım’
     Ünlü senarist, yazısında kendisini eski bir ‘militan tiryaki’ olarak niteledi ve içkiyle sigaradan hoşlanan kahramanları aracılığıyla, insanın hayattan böyle zevk alabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.
     
     Sigara imajını ‘Temel İçgüdü’de yoğun olarak kullandığını kaydeden Eszterhas, hatta bir sahnede Stone’un, sigarayı bırakmaya çalışan Douglas’ı ‘yüzüne duman üfleyerek’ baştan çıkardığını, polis sorgusunda da seksi yıldızın iç çamaşırsız bacak bacak üstüne attığı o ünlü sahnede yine elinde sigara tuttuğunu (yanda) anımsattı. "Şimdi bunları hatırladıkça kendimi affedemiyorum" diye yazan Eszterhas, son pişmanlığını da şöyle dile getirdi:
     "Tanrı’ya yalvardım ve bir anlaşma yaptım. Bir daha senaryolarımda sigara asla yer almayacak. Sigara eroin gibi yasadışı sayılmalı. Beyazperdede sigara, 12 - 14 yaşlarındaki gençlere çevrilmiş bir silah gibi..."
      YAŞAM


Son pişmanlığı ‘sigara’ oldu
Erkek erkeğe İstanbul keyfi
Seksteki rengini bul, kendini tanı
Bebeklerİn Kralİçesİ
Artık kimse ‘GİREMEZ!’
Ölüm 3 yıldır peşindeydi
Siyahi seks köleleri


 SAYFA BAŞI 


© 2002 Milliyet