10 Eylül 2002 Salı


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
"Mumya Firarda" Hollywood’da

Türk-Mısır ortak yapımı "Mumya Firarda" Hollywood Film Festivali’ne kabul edildi. Yönetmen Erdal Murat Aktaş "23 ülkede gösterime girecek bir film yaptım. Hiçbir şey imkansız değil. Nicole Kidman ve Nicolas Cage’le çalışmak istiyorum" diyor

     TUBA AKYOL

     Erdal Murat Aktaş’ın yönettiği "Mumya Firarda" filmi Hollywood Film Festivali seçici kurulu tarafından dünya prömiyerini yapmak üzere Los Angeles’a davet edildi. 27 Eylül’de Türkiye’de vizyona girecek olan Türk-Mısır ortak yapımı filmde Teoman, Nurgül Yeşilçay, Tarık Papuçcuoğlu ve Nurseli İdiz’in yanı sıra İlhan Şeşen, Selami Şahin, Şebnem Dönmez, Acun Ilıcalı, Tuba Ünsal, Ayşe Hatun Önal gibi popüler isimler yer alıyor. Aktaş "Kimse için rol yazmadık. Var olan karakterleri en iyi kim oynar diye baktık ve oyuncuları ona göre seçtik" diyor.
     
Bu ilk sinema filminiz olmasına rağmen bol yıldızlı, büyük bütçeli, iddialı bir projeyle giriyorsunuz sinemaya.
     Ben 17 yaşından beri bu sektörde çalışıyorum. Büyük volümlü, uluslararası bir proje yaptım, doğru. Ben Türkiye’de sinema sektörünün üç önemli sorunu olduğunu düşünüyorum. Sadece iç pazara iş yapmak, büyük paralar isteyen starlar ve volümsüz projeler. Ben de yapabilirdim. Aman abi, param yok, abi gel bedava oyna... Eee? Üç bin kişi izleyecek, sinema yaptık diyeceğiz. Yok böyle bir şey, olmaz!
     
Filmden önce neler yapıyordunuz?
     Uluslararası belgeseller ve extreme sporlarla ilgili programlar gibi değişik çalışmalar yapıyordum. Bunların en büyük özelliği, uluslararası yapım olmaları. Böylece hem vizyonumu geliştirme hem de çok güzel ilişkiler kurma şansım oldu.
     
Filmin hikayesi ne zaman oluştu?
     İki yıl önce bir belgeselin çekimleri için Mısır’daydım. Kahire’de Nil’in üzerinde su kayağı yaparken birkaç cümleyle bu hikaye geldi aklıma. Sonra bunu sinopsis halinde birkaç Mısırlı yapımcıyla paylaştım. Türk sinemasını çok tanımamalarına rağmen, Osmanlı’dan gelen Türk sempatisi nedeniyle sıcak baktılar. Türkiye’den de yapımcı Mutena Açık projeyi beğendi.
     
Çok gençsiniz. Yaşınızdan dolayı size karşı güvensizlik oldu mu?
     Onunla ilgili çok samimi bir şey söyleyeyim. Genç olduğum için birkaç gün acaba diye bir panik yaşandı. Ama bu sorumluluğa iyi hazırlandıysanız, bunu aşıyorsunuz. Birkaç gün içinde kontrolü ele aldım. İlk çektiğimiz planları da yeniden çektik. Çünkü o güvensizlik ortamında çekilenlerden ben memnun olmadım.
     
Türk oyuncuları nasıl belirlediniz? Teoman mesela oyuncu değil, şarkıcı...
     Senaryoyu Haluk Özenç yazdı. Haluk hoş bir komedi aksiyon haline getirdi projeyi. Sonra senaryodaki karakterlerin analizlerini çıkardık. Ahmet bir MİT ajanı ama fotoğrafçı kılığında dolaşıyor. İçine kapanık biri. Teoman da konserlerinde izlediğimiz kadarıyla öyle görünüyor. "Romantiköteki oyununun da filmdeki karakterle örtüştüğüne karar verdik. Karakter öyle bir karakter... Bazı erkekler vardır, sevdiği insana sevdiğini söylerken tedirgin olur. Ahmet böyle biri.
     
Teoman da öyle galiba.
     Evet, Teoman da öyle biri. O yüzden başarılı oldu. Fatma babası Mısırlı, annesi Türk bir turist rehberiydi. Nurgül Yeşilçay’ı zaten takip ediyorduk "İkinci Baharödan beri. Rolü ona teklif ettik ama dört ay Arapça dersi alması gerektiğini, filmde Türkçesinin kırık olacağını söyledik. Hollywood filmi gibi. O filmlerde nasıl aksanlı konuşurlar. Çok heyecanlandı, hemen derslere başladı.
     
Mısırlı oyuncular da ünlü mü?
     Evet, Mısır’ın Kadir İnanır’ı Maged El Masrı oynuyor filmde. Maged, Mısır’da Mehmet Ali Erbil kadar popüler ama Kadir İnanır tarzı roller oynuyor.
     
Dünyadan ve Türkiye’den kimlerle çalışmak istersiniz?
     Hiçbir şey imkansız değil bizim için. Bakın ben 23 ülkede vizyona girecek bir film çektim. Nicolas Cage ve Nicole Kidman’la çalışmak isterim. Türkiye’den de Şener Şen, Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Okan Bayülgen, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Ali Sürmeli... Var yani, çok var.
     
"Dünya prömiyeri 7 Ekim’de"
Hollywood Film Festivali’ne kabul edilen ilk Türk filmi oldu "Mumya Firarda". Festivale nasıl başvurdunuz?
     Filmin afişlerini ve fragmanını 10 yıldır Amerika’da yaşayan çok başarılı iki Türk’e, Emrah Yücel ve Göktuğ Sarıöz’e yaptırdık. Onlar sordular "Niye Hollywood Film Festivali’ne başvurmuyorsun?" diye. Ben de festivalden biriyle telefonda konuştum. Filmi göndermemi istedi. Bir yetkiliyle konuştuğumu sanıyordum, meğer benim konuştuğum o kişi festivalin kurucusuymuş.
     
Filminiz adı "Mumya Geri Dönüyor", "Mummy 1" gibi yabancı filmleri andırıyor. Bu filmde Türk izleyicisini en çok ne etkileyecek, güldürecek?
     "Mumya Firarda"nın "Mummy" filmleriyle hiçbir ilgisi yok. Yanlışlıkla Türkiye’ye gelen bir mumya herkesin başına bela oluyor, konu bu. Çok renkli atmosferlerde geçen eğlenceli ve hareketli bir film. İzleyici Selami Şahin’in performansına, Nurgül’ün kırık Türkçesine bayılacak. Nurseli İdiz ile Tarık Papuçcuoğlu’nun ilişkisine de çok gülecek.
     
Hangi ülkelerde vizyona girecek film?
     19 Eylül’de Türkiye’de gala var. 27 Eylül’de 85 sinemada vizyona giriyor. 6 Ekim’de Hollywood’da dünya prömiyeri yapılıyor. Festivalde 7 Ekim’de Jodie Foster, Leonardo DiCaprio ve Danny de Vito’ya ödül veriliyor. O törende bizim ekip için de bir VIP masa hazırlandı. Sonra Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre’de aynı anda giriyoruz. Bayramda Mısır ve 18 Arap ülkesi. Hindistan, İngiltere anlaşmaları da imzalanmak üzere.
     
"İlhan Şeşen ‘Hemen el sıkışalım’ dedi"
Selami Şahin’in de rolü var.
     Evet. Selami Şahin’in 120 hit parçası var. Filmdeki karakterin annesi Mısırlıydı. Çok ilginç, Selami Şahin’in de annesi Mısırlı. Ve Selami Şahin aksansız Arapça konuşuyor. Bu yüzden o rolü ona verdik.
     
Önceden tanışıyor muydunuz?
     Tanımıyordum. Sinopsis çalışmaları sırasında tanıştık ve arkadaş olduk. Selami Şahin çok başarılı bir performans çıkardı. Keşfedilmemiş bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Devam edebilir.
     
Peki ya İlhan Şeşen? Bir anda çok popüler oldu, o yüzden mi?
     Biz ona rol teklif ettiğimizde albümü daha çıkmamıştı. Zaten biz insana göre rol yazmadık, var olan karakteri kim oynayacak diye baktık. Yahya, Mısır’da çalışan bir Türk arkeolog. Kısa bir rol. İlhan Şeşen’i klibinde görünce, onunla görüşmek istedim. İki dakikada anlaştık. Meğer İlhan beyin de hayali sinemaymış ve hep "Indiana Jonesölarda oynamak istermiş. Karakterin arkeolog olduğunu öğrenince hemen kabul etti. Ben "Sizi sonra ararız" dedim, "Ne araması, elimi sık" dedi, el sıkıştık. Şimdi soundtrack albüm için bir parça hazırlıyor. Klip çekeceğiz.
      PAZAR


"Bu kararı ‘Değiş Tonton’ deyip almadık, tabii ki gerginlik oldu"
"Q kızları Türk gençliğini temsil ediyor"
Bu kitabı yazmaya 11 Eylül’de başladı
"Mumya Firarda" Hollywood’da
Beyoğlu denizle öpüşüyor
Çizgi film klasiği geri dönüyor
"Başarılıyım dediğin anda düşüşe geçersin"
En moda deri
Biranın aile ağacı
Haz nesneleri
Afrika sirklerinden Bodrum lokantasına
Mamma'dan Nonna'ya
Osmanlı tarihinde harem üzerine
Duygu cahili
İstanbul ünlüleri Adapazarlı falcı Mazlum’un kapısında kuyrukta
Evet, uzun metin sevenlerdenim
Küçük Temel’den öğrenci fıkraları
Biz çıkalım kerevetine


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet