25 Eylül 2002 Çarşamba


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Kuşlarla göç

Toplam 450 kişinin 4 yılda gerçekleştirdiği "Kuşlar: Kanatlı Uygarlık", sinematografiye yepyeni teknikler kazandırdı.


Sanki Mars’ı keşfe gittiler! Özel kameralar, özel araçlar, robot... Havaya ayrı, karaya ayrı! Doğa belgesellerine meraklı olmayabilirsiniz ama sinematografi denen sanat hakkında biraz olsun fikriniz varsa "Kuşlar: Kanatlı Uygarlık"ı izlerken "Aman...

 Ayrıntılı Haber 
11 Eylül edebiyata nasıl yansıyacak?
Malzemesini insan ve insan hayatından alan edebiyat, tüm yüzlerini hesaba kattığı 11 Eylül travmasını nasıl aktaracak? Yazar ve yayıncılar 11 Eylül 2001’in sonrasında yaşanan gelişmeleri, edebiyata kısa vadede etkisi ekseninde yorumladılar.


11 Eylül’den tam bir yıl sonra
Dünyaya değişim vaadeden "11 Eylül" olayının birinci yıl dönümünde New York, aynasındaki yeni yüzün anlamını çözümlemenin peşinde.


"Kendi içimde değişik bir kapıyı araladım"
"Perende", "Colombus’un Kadınları", "Arkası Yarın", "Yıkık Kentli Kadınlar" ve şimdi de zincirleme öyküler kitabı "Transit Yolcular". Müge İplikçi yeni kitabıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.


Retinanda kaç yüz saklı Ece?
Ece Temelkuran, tehlikeli sularda yüzmeye devam ediyor. Everest Yayınları’ndan çıkan yeni çalışması "Kıyı Kitabı", lirik bir anlatı, bir şarkılar kitabı, kanlı bir seyahatname ve tabii ki "İç Kitabı"nın devamı niteliğinde.


Gün ışığına çıkan hazineler
Anadolu’nun İslamiyet sonrası kültürlerini kapsayan kültürel ve sanatsal değerlerine paha biçilemeyen birçok eser Akbank’ın katkılarıyla Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.


Türkiye Beethovenfest’te!
7 Eylül’de başlayan ve 5 Ekim’e dek sürecek olan, yüzlerce sanatçının katılacağı Beethovenfest’e bu yıl konuk ülke olarak Türkiye seçildi.


Yeni bir oyuna hazır mısınız?
2000 tarihli "The Magnificent Tree" albümünden çıkma "Mad About You" ile milyonlarca hayran kazanan Belçikalı üçlü Hooverphonic, yeni albümleri "Jackie Cane" ile önümüzdeki hafta müzik marketlerdeki yerini almaya hazırlanıyor.


"Ben bir hayat tarzıyım"
Glam - rock’ın efsane ismi Marc Bolan, ölümünün 25. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bolan hızlı yaşadı, hâlâ yaşıyor.


Enis Batur’un 50. yaş kitabı
Enis Batur, yine yazdı. "Başka Yollar" adını verdiği ‘anlatı’da, farklı güzergâhlara seyahatlerini fotoğraflar eşliğinde anlatıyor. Kitap, editörlüğünü Cem Akaş’ın üstlendiği YKY İzdüşümler / Düş İzleri serisinden yayımlandı.


Üç okyanusun kralının trajedisi
Stefan Zweig "Macellanöda büyük kâşifin ruhunun derinliklerine inmeyi başarıyor. O yüzden "Macellan" sade bir biyografiden öte, bir ‘yaşam romanı’.


Saçma’nın babası Camus
Albert Camus, ‘saçma’ kavramında yoğunlaştığı ilk döneminde intihar; ‘başkaldırı’yı işlediği ikinci dönemdeyse cinayet olgusu üzerine fikir jimnastiği yapmıştı. Eserlerinin kaynağı "Defterler", İthaki’den yayımlanıyor.


Hamsi, taka ve heykel
Bu yıl Trabzon Şehir Girişleri Anıt Yarışması’nda ikincilik ödülü alan Ayhan Yılmaz, Karadeniz’e ait "hamsi" ve "taka" imgelerini kendi özgün anlayışıyla, günlük anlamlarından ayrıştırıp farklı bir düzleme taşıdı.


Savaşın plastik anlatısı
Galerist, Seza Paker ile sonbahar sezonunun ilk sergisini gerçekleştiriyor. ‘Kamuflaj’ başlıklı sergi bugün açılıyor.


Sakın ha, yaklaşmayın yanına
Yeni ismine o kadar âşık ki Nez, albümüne de başka bir isim seçmeye gerek duymamış; albümün adı da aynı üç harf: "Nez". Kısaca şöyle özetleyebiliriz: Bu albümü gördüğünüz yerde kaçın!


11 Eylül’e flütlü anma
Hürkan Ayvazoğlu, 11 Eylül faciasının acısını müzikle dindirmeye çalışıyor. Sanatçının konserleri St.Petersburg’da, Moskova’da, KKTC’de ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde devam edecek.


İstanbul’dan Ankara’ya caz
12. Akbank Caz Festivali, 3 - 12 Ekim tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’daki farklı mekânlarda düzenlenecek.


Bach ile dolu eylül
Hakan Erdoğan Productions tarafından düzenlenen Aya İrini Bach Günleri’nin üçüncüsü, 15 - 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.


Bir ajan da sokaklardan
Hollywood’un yeni aksiyon kralı Vin Diesel, ülkesinde büyük iş yapan son filminde James Bond’un alternatifi, altkültürden bir ajanı canlandırıyor.


Film festivali sezonu açılıyor
Sinemaseverler ajandalarını açsın, işlerini güçlerini film festivallerine göre ayarlasın. Sezon açıldı! Hem de sürprizlerle...


Altın Aslan Peter Mullan’ın
59. Venedik Film Festivali’nde İskoç aktör - yönetmen Peter Mullan’ın "Magdalene Kızkardeşler" adlı filmi güçlü rakiplerini geride bırakarak Altın Aslan kazandı.


Büyü bozuldu...
TRT yeni yayın döneminde çok önemli iki kültür sanat programını yayından kaldırdı: Erendiz Atasü, Talât Halman ve Mustafa Şerif Onaran’ın birlikte sundukları "Sözün Büyüsü" ve sinemaseverlerin yakından takip ettiği "Ve Sinema".
 SAYFA BAŞI 
YENİ YAYINLAR


YAZARLAR
 SIDIKA / ATİLLA ATALAY
 MURATHAN MUNGAN
 AVNİYE TANSUĞ


HABERİNİZ OLSUN


HAFTANIN
 Çok izlenenleri
 Çok okunanları
 Çok dinlenenleri
© 2002 Milliyet