24 Ekim 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Taşınabilir sözlük

Ekşi Sözlük kitabı, uzun ve yorucu bir çalışmanın sonunda, biraz da gecikmeyle Sel Yayıncılık’tan çıktı. Devamı da gelecek...

     "Ekşi Sözlük: Kutsal Bilgi Kaynağı" temmuz ayına yetişmesi planlanan bir projeydi. Epeyce bekledik. Ama herhalde yayın kurulu üyelerinin yoğun işleri yüzünden kitapla buluşmamız ekim ayına kadar sarktı. Kitabın çıkışı vesilesiyle Dolmabahçe Kitap Fuarı’nda da çok katılımlı bir panel düzenlendi, sözlüğün ne olduğunu yazarları anlattı.
     Bilmeyenler için "Ekşi Sözlük" nedir? Bundan üç - dört sene önce emekleye emekleye kurulan, zamanla bir yeraltı kulübü misali kulaktan kulağa yayılarak genişleyen ama son bir senedir medyanın da gözünü sık sık diktiği bir Internet sitesi. ‘Suser’ denen sözlük yazarları burada durum, kelime ve kişileri tanımlıyorlar. Çoğu isim hakkında bilinmeyen, medyada yer almayan ayrıntılar yer alıyor. Mesela futbolcu Hakan Ünsal’ın eşinin bir dönem ihlas.net’te çalıştığı sözlük kaynaklı bir bilgi. Öte yandan, sözlüğün moderatörleri (ssg, clairvoyant gibi) herhangi bir mahremiyet ihlali olduğunda, yahut hakarete varan sözler yer aldığında müdahale ediyorlar. Sonuçta, sözlük birbirinden bağımsız yazarların bir araya geldiği ve bilgilerini paylaştığı bir ortam ve başta bu tanışmama hali denetimi zorunlu kılıyor. Ne de olsa orası da bir medya.
     Ama Ekşi Sözlük’ün özelliği, üç sene öncesinde kendi dilini yaratmış olması. Sözlüğe gönderme yapılan muhabbetler hayatı kapladı ve bu site sayesinde neredeyse hiçbir tabu, değer kalmadı. "Almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık," gibi tarih klişelerinden "Türk astronot Houston replikleri"ne kadar bu ülkede de her şeyin dalga geçilebilir olduğu ortaya çıktı.
     İçinde yüzbinlerce madde olan bir Internet sitesini kitap yapmak, sözlükçülerin çoktandır panellerde tartıştığı, içeriğinin devamlı yeniden şekillendiği bir fikirdi. Nihayet, giriş mahiyetinde sözlükten maddeler içeren bir başlangıç yapıldı. Sözlüğün fikir babası ssg’nin kısa tanıtım yazısından sonra, alfabetik dizinle seçme maddeler yer alıyor.
     "Duş alırken ağlayan erkek" mesela: "Böyle zamanlarda erkek ağlarken duş almaz, sadece suyu açar, ağlama sesini bastırsın diye. Yoksa bir yandan ağlayıp bir yandan kafasını şampuanlamaz."
     Fikir tabii ki iyi hoş da eksiklikleri olduğu belirtilmesi gereken bir eleştiri. Sözlüğün kitap formasyonunda yer alan isimlerden bazılarının neden seçildiği anlaşılmıyor, tıpkı birçok ismin neden dışarıda bırakıldığının anlaşılmadığı gibi. Mesela, az çok bir Türkiye yansıması olması beklenen sözlük kitabında Ali Kırca maddesi yok. Düşünün işte... (Ama merak etmeyin Nur Çintay A., Engin Ardıç, Selçuk Erdem, Seinfeld ve Ertuğrul Özkök maddeleri mevcut.)
     Bir de tasarımın aceleye gelmesi, içinde birçok teknolojik beyin barındıran sözlükçülere yakışmamış. Daha şık bir kitap beklerdik. Fontların aşırı büyüklüğü de yer alabilecek maddelerden çalmış. Bazı maddelerde de, Internet sitesinde daha çarpıcı girişler olmasına rağmen belli isimlere torpil geçilmiş sanki. Birbirini tekrar eden çok fazla yazar ve yaratıcı olmayan çok fazla başlık var.
     Taşınabilir sözlük? İyi fikir aslında, devamı da geleceği için ilk atışın hatalarından cesaretlerinin kırılmaması, öfkelerinin tepeye vurmaması lazım. Merakla izliyoruz.
     
     Ekşi Sözlük
     Sel Yayıncılık
     238 s.
     Fiyatı: 8.500.000 TL.
      KÜLTÜR & SANAT


Aşk bazen de vazgeçmektir
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
"Her yazar önce bir dil işçisi"
Şeytanın gör dediği...
"Budala" ile yeniden Dostoyevski
Deliler, şairler ve devrim
Taşınabilir sözlük
İki kutuluk külliyat girişimi
Akbank’a taze kan
İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne
Zamansız bir sergi
Necmi Zekâ ve diğer tanıklar
Sokakta plastik obje edası
"Aile gailedir!"
"Politik bir şey yapardım ama..."
Genç âşıkların zaferi
Tiyatroda sanat - demokrasi ilişkisi
Adrenalin fıskiyesi
Yılın en iyisi
Aya İrini’de Mozart ve Holst
Dört altın yıl
"İbrahim Tatlıses öldüğü an bitecek"
Rastlantılar ve mucizeler
Samatya ve Semaver Kumpanya
Hayat atölyesi
"Aldatma"nın bilimsel açıklaması
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet