24 Ekim 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Akbank’a taze kan

Akbank Kültür Merkezi, daha rahat, daha büyük ve daha aydınlık dekorasyonuyla beş gün beş gecelik yüklü bir programla açıldı. Merkezin genç ve yeni yöneticisi Miriam Dinç ile neler olup biteceğini konuştuk.

     AYŞEGÜL SÖNMEZ

     Akbank Kültür Merkezi’nin açılış programında yok yok. Programdaki etkinlikler gündüz bedava gece ücretli. Mustafa Ata’nın Vlam sergisi, Sunay Akın’ın söyleşisi, opera aryaları ve Zeynep Tanbay’ın gösterisi Açık Prova hepsi ama hepsi bu hafta Beyoğlu’nda numara 16’da. Merkezin genç ve yeni yöneticisi Miriam Dinç, Akbank Kültür Merkezi’nde neler olup biteceğini Milliyet Kültür Sanat Gazetesi’ne anlattı.
     
     Akbank Kültür Merkezi eskisine göre daha rahat daha modern görünüyor. Görünümüyle birlikte vizyonunda da değişiklikler oldu mu?
     Evet, kesinlikle. Hedefler tamamen farklılaştı. Büyük bir revizyondan geçti burası. Akbank Kültür Merkezi - Beyoğlu adı altında tamamen yenilendi. Etkinlikleri çoğaldı. Daha canlı ve daha interaktif bir yapıya sahip artık.
     
     Bu yeni yapıda plastik sanatlar adına neler var?
     Plastik sanatlar alanında yapılacak çalışmalar bundan böyle giriş katı ve birinci kat olmak üzere 450 metrekarelik bir alanda sergilenecek. Bu mekânlarda gelenekselden moderne, ulusal ve uluslararası sergiler yer alacak. Yeni vizyonumuzda en önem verdiğimiz şey, gençlerin önünü açmak. Onların farklı disiplinlerle yaptıkları yapıtlarını sergilemek istiyoruz. Yeni giriş katındaki alanımız bu tür işler için çok uygun. Koca bir projektörümüz var. Çok amaçlı sergiler için mekânı uygun hale getirdik. Mesela açılışını yaptığımız Mustafa Ata’nın sergisi, iki katta sergilenecek. İki kat olduğu için burada aynı anda iki farklı serginin gerçekleşmesi de mümkün. 2003 yılının Ekim’inde sürpriz bir sergimiz var. Plastik sanatlarda da diğer sanat dallarında da önem verdiğimiz şey hep aynı, bu kültür merkezini yaşanır kılmak, gençlerin, çocukların katılımlarıyla, ilgisiyle ve çoşkusuyla bunu gerçekleştirmek.
     
     Diğer disiplinlerdeki değişikliklerden de söz edebilir misiniz?
     Giriş ve birinci katımız plastik sanatlara ayrıldı. Üçüncü katımızda Özgün Baskı Atölyeleri var. 10 yıldır Aksanat ile çalışan Sinan Demirtaş, Nuri Kuzucan ve Ferhat Özatar gözetiminde bu atölyelerde serigrafi ve litografi üzerine workshoplar, çalışmalar olacak. Müzik dinleme odası ve kütüphanemizin kapısı her zamanki gibi yine herkese açık. Bunun dışında altıncı katta Zeynep Tanbay’ın dans atölyesi bulunuyor. Bu atölye zaman zaman Tanbay’ın yaptığı workshoplarla profesyonel olmayan dansçılara da açılıyor. Oda orkestramız da bu merkeze bağlandı. Çocuk tiyatromuz da...
     
 KÜLTÜR & SANAT


Aşk bazen de vazgeçmektir
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
"Her yazar önce bir dil işçisi"
Şeytanın gör dediği...
"Budala" ile yeniden Dostoyevski
Deliler, şairler ve devrim
Taşınabilir sözlük
İki kutuluk külliyat girişimi
Akbank’a taze kan
İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne
Zamansız bir sergi
Necmi Zekâ ve diğer tanıklar
Sokakta plastik obje edası
"Aile gailedir!"
"Politik bir şey yapardım ama..."
Genç âşıkların zaferi
Tiyatroda sanat - demokrasi ilişkisi
Adrenalin fıskiyesi
Yılın en iyisi
Aya İrini’de Mozart ve Holst
Dört altın yıl
"İbrahim Tatlıses öldüğü an bitecek"
Rastlantılar ve mucizeler
Samatya ve Semaver Kumpanya
Hayat atölyesi
"Aldatma"nın bilimsel açıklaması
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet