10 Kasım 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Aman dikkat!
TV ekranlarını vampirler bastı

Buffy, Angel, Pamir Komutan... TV’de yayınlanan vampir dizilerinin kahramanları... Bir de "Zaga"nın vampiri var. Yani bugünlerde boyunlarınızı korusanız iyi olur

     AYCAN GENLİK

     Zaga"nın nicedir bir vampiri vardı. Başarılı oyuncu Erkan Taşdoğan bu vampiri hepimize sevdirdi. Ama bir süredir Taşdoğan’ın deyimiyle "sevimli, zeki, şaşı ve gay" olan "Zaga" vampirinin rakipleri var. CNBC-e’de iki vampir dizisi birden yayınlanıyor. Biri "Buffy the Vampire Slayer", diğeri ise "Angel". "Buffy the Vampire Slayeröda "seçilmiş" üniversite öğrencisi ve arkadaşları vampirlere karşı savaş veriyor. "Angel"ın da benzer bir öyküsü var. Yabancılar yapar da biz yapmaz mıyız? Bizim de bir vampir dizimiz bulunuyor: "Efsane". "Üvey Baba" Şemsi İnkaya vampir rolünde. Ama farklı bir şekilde. Onun ısırdığı insanlar iyi oluyorlar... Siz siz olun bugünlerde boynunuzu iyi koruyun!
     
     Şemsi İnkaya
     "Tayfun çok uçarak, çok farklı yazmış"
•   Üvey Baba’dan sonra vampiri oynamak onun devamı gibi gelebilir ama bu çok farklı bir konu. Beni cezbeden de bu oldu. Tayfun Güneyer çok uçarak, çok farklı yazmış bu senaryoyu. Bildiğimiz gibi bir vampir değil. Seyirciyi çeken de bu. İki bölüm yayınlandı ve ummadığımız bir reyting geldi. İlk bölümleri olmasına rağmen dizi furyası içinde ilgi görmesi ilginç. Şimdi diziler feodal düzen ya da aile ve çocuk üzerine kurulu. Bunun arasına girmek, bu kulvarda olmak çok zor. Bu zorlukta böyle bir reyting almak dizi için bir başarıdır herhalde.
•   Çok eğlenceli buldum senaryoyu, çok ince espriler var. Onun için bu dizide yer alayım dedim. Onlar da beni istiyormuş. Umarım yazarın istediğini iyi bir şekilde aktarırız seyirciye ve o kulvarın içinden sıyrılıp gideriz.
•   Rolü alırken tereddüt etmedim. Hep söylüyorum: Oyuncuyum. Benim için fark etmiyor. "Üvey Baba"dan sonra çıtamı yükseltmek zorundaydım. Seyirciye farklı bir şey sunmak istiyordum. Bu rol benim için farklıydı ve çıtamı yükseltecekti. Beni yolda görenler "Abi ısırıyorsun, adamlar ne güzel oluyor" diyorlar. Böyle ısırdığımda herkes iyi olsaydı önce Ankara’ya TBMM’ye giderdim.
•   Farklı olduğu için ilgi gördü bence. Efsaneler daima seyirci üzerinde etki yaratır. Bu da o etkiyi yarattı ki reytingleri çok iyi.
•   Angel ve Buffy’yi biliyorum. Tabii ki o diziler Amerikan film teknolojisiyle çekiliyor. Bizde o imkanlar yok, yine de seyrettiğimde başarılı buluyorum ve daha da başarılı olacak.      
     
     Erkan Taşdoğan
     "Dışarıda maymun olacağıma TV’de vampir olayım"
•   "Bir vampiri canlandırmak benim için ekstra bir durum değil. Ben Devlet Tiyatrosu’nda oyuncuyum, bana verilen rolü oynamak zorundayım. TV dünyası sizi batıran ya da zirveye çıkaran bir dünya.
•   Zaga’daki vampir karakterinin sevimli ve pratik zekalı olması seyircinin ilgisini çekti. Şaşı olması, çok konuşması ve gay olması da onu sempatik kılıyor. Bu rol bana en fazla ağzımda tuttuğum dişlerde zorluk çıkarıyor.
•   Vampir dizilerini izliyorum ama beğenerek değil. Fantastik konuları sevsem de o dizilerin kendi içinde bir gerçekliği yok. Star’daki vampir dizisinde vampirler gündüz vakti dolaşıyor. TV dünyasında ve Türk sinemasında "Biz komiğiz" diye bir düşünce var. Bu dizi de o fikirle yola çıkmış ama olmamış. Vampiri insani duygularla insan içine sokup bu adam yine de vampir dediğinizde ortaya ucube gibi bir şey çıkıyor. Yurtdışında yapılan her şeyi tutacağız diye bir şey de yok. Francis Ford Coppola’nın "Kont Drakula"sı gelmiş geçmiş en güzel vampir filmidir.
•   Canlandırdığım vampirin, vampir olması dışında korkutucu bir yanı yok. Bu bir talk şovun daha eğlenceli olsun diye hazırlanan skeçlerinden biri. Tüm skeçlerimizi doğaçlama çekiyoruz. Bunun için pratiklik gerekiyor. Esas asıldığım şey vampirin sempatikliği oluyor. Sokaktaki insanlar genellikle beni tanımıyor. Ama tanıyanlar "Vampire ne kadar benziyorsunuz" diyor. Dışarıda maymun olmak da var. O yüzden TV’de vampir olmayı tercih ediyorum. Uzun süredir bir senaryo hazırlıyorum. Bu senaryo bir vampirin İstanbul’daki bir vatandaşla tesadüfi karşılaşmasını anlatıyor. Yönetmenimiz reklam filmleri çeken bir arkadaşım. Eğer iyi bir yapımcı bulursam vampir başa bela açmaya devam edecek. Filmde ayrıca sürpriz isimler olacak.     
     
     "Buffy the Vampire Slayer"
     Buffy, senin dizi doğurdu!
     "Buffy the Vampire Slayer", Amerikan televizyonlarının en ses getiren yapımları arasına girmiş, herhangi bir dizi film olmanın ötesine geçip kült haline dönüşmüştü. Fanatikler dizi hakkında internette sayısız site açtılar, çok sayıda dergi çıkardılar. Buffy’yi canlandıran Sarah Michelle Gellar da pek çok hayran kazandı. Dizinin konusu kısaca şöyle: Bu iş için "seçilmiş" olan üniversite öğrencisi Buffy ve bir grup arkadaşı, aramızda çeşitli şekillerde dolaşan vampirlere ve kötü niyetli dünya dışı yaratıklara karşı bitmek bilmeyen bir savaş veriyor. Öykü ABD’de, Sunnydale isimli bir kentte geçiyor.
     CNBC-e diziyi Nisan 2001’de yayınlanmaya başladı. Buffy ve arkadaşları (ve tabii vampir düşmanları), Türkiye’de de kısa zamanda geniş bir hayran kitlesine sahip oldu. CNBC-e yetkilileri, kanalları reyting ölçümlerine dahil olmadığı için net bir izlenme oranı veremiyorlar. Ancak dizinin saati değiştiğinde kanala pek çok tepki telefonu geldi. Dizi, özel gösterimler için de istek alıyor.
     
     "Angel"
     CNBC-e yaklaşık iki aydır yeni bir vampir dizisi yayınlıyor: "Angel". Bu diziye adını veren karakteri "Buffy’ciler" yakından tanıyor çünkü "Buffy the Vampire Slayeröda sarışın kızımızın sevgilisiydi. Dizi çok iş yapınca ve Angel sivrilince Warner Bros bir dizi de ona çekti. Angel geçmişinde büyük suçlar bulunsa da vicdan sahibi bir vampir. Bir gün Sunnydale’i ve Buffy’yi terk edip Los Angeles’a yerleşir. Geceleri melekler şehrinin sokaklarında iyilik için çalışmaya başlar. Tabii karşısında kötülükten vazgeçmeyen vampirleri bulur.
     
     "Efsane" vampir ısırınca kötüler iyi oluyor
     Başrollerini Şemsi İnkaya ve Ayşegül Aldinç’in paylaştığı "Efsane" adlı fantastik dizinin senaristi Tayfun Güneyer. Gündüz zabıta olan Pamir Komutan (Şemsi İnkaya) geceleri vampire dönüşüyor. Ama diğer vampirlerden bir farkı var: Kötü insanları ısırıp iyileştiriyor. Ancak belediye başkanı olan Safiye (Ayşegül Aldinç) bütün iyilikleri bozmaya çalışıyor. İkilinin tanışması
     1453 yılında Osmanlıların İstanbul’u fethettiği günlere dayanıyor. Ölmek istemediği için kadın kılığına girip Ayasofya’ya saklanan Pamirius (Şemsi İnkaya) vampirella Sofya’dan (Ayşegül Aldinç) ölümsüz olmak için kendisini ısırmasını istiyor. Böylece vampir olan Pamirius günümüze geldiğinde Pamir adını alarak zabıta memurluğu yapıyor. Sofya mı? O hâlâ kötü ama adı artık Safiye.
      PAZAR


‘Solcu yazarlarım AKP’ye girişimi onayladılar’
AKP’nin astrolojik portresi
Müşterilerini ölümsüzleştirdi
TV ekranlarını vampirler bastı
Almanca moda fotoğrafı başkadır
"Gerçek başarı yaşama sanatını öğrenmektir"
Taraftar! Sen sus, pankartlar konuşsun!
Zümrüt’ün albümü
Restoranda iş yemeği
Şarap ve sanat bir arada
Müziğin zirvesindeki kadınlar
"Türkus, doğruyus, çalışkanus"
Vegas’ta her otelin 10-15 lokantası var
‘Adım Bond, James Bond’
Arkeolojinin büyük hocası
Carissima!
Neşeli günler
Shenandoah’da Schubert


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet