16 Kasım 2002 Cumartesi


BİZE ULAŞIN



HABER İNDEKSİ



ARŞiV



YARDIM



KÜNYE



·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 





500 milyon dolarlık fon için son raund

İstanbul Yaklaşımı’nda bankaların riskinin giderilmesi açısından önemli olan fon için Dünya Bankası’nın sunduğu öneri Bankalar Birliği’ni bekliyor

     İstanbul Yaklaşımı olarak bilinen, zor durumdaki şirketlerin kurtarılmasına yönelik hazırlanan "Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması" için Dünya Bankası’ndan beklenen 500 milyon dolarlık fon desteği için çalışmalar sürüyor. Kredinin içeriği konusunda çıkan anlaşmazlığın giderilmesi amacıyla Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yeniden Yapılandırma Çalışma Grubu ile Dünya Bankası yetkilileri arasında görüşmeler yapılırken, Dünya Bankası heyeti tarafından gruba bir öneri sunuldu. Ekibin tasarladığı modele uygun olması halinde öneri, TBB Yönetim Kurulu’na gönderilecek.
     
     ‘Çelişki giderilmiş olabilir’
     TBB Yeniden Yapılandırma Çalışma Grubu Başkanı ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Memiş, gelecek olan fonun, ortaya koydukları modelin yapısıyla örtüşmesi halinde, bankaların da faiz ve vade risklerini nispeten azaltarak Yaklaşım’a daha sıcak bakacağını söyledi.
     Dünya Bankası’nın önerisi ellerine yeni geçtiği için henüz değerlendirmediklerini belirten Memiş, "Önümüzdeki günlerde bunu değerlendireceğiz. Eğer bizim tasarladığımız modele uygun bir zemin içindeyse, biz de onu TBB Yönetim Kurulu’na ileteceğiz" diye konuştu.
     Memiş, Dünya Bankası ile fon konusunda yaşadıkları farklılığa ilişkin olarak da "Çelişki yaşıyoruz, şu dakika söyleyecek durumda değilim. Çünkü bu önerdikleri son çalışmada ola ki bu, büyük ölçüde giderilmiş de olabilir. Bizi tatmin etmeyen noktalar varsa, bunu Dünya Bankası ile bir kez daha görüşebiliriz" dedi.
     Memiş, 500 milyon dolarlık fonun gecikmesinin, İstanbul Yaklaşımı’nın performansını engelleyip engellemeyeceği konusunda da şöyle konuştu:
     "Fon, bu işin kapsama alanını genişletebilecek bir unsur. Fon, ortaya koyduğumuz modelin kendi yapısıyla örtüşen bir yapıya bürünebilirse, doğal olarak bankalar da faiz ve vade risklerini nispeten azaltmış olarak bu yaklaşıma daha da sıcak bakacaklar."
     
3 milyar dolarlık sürece girildi
     Kapsama alanını tek başına olumlu etkileyecek unsurun sadece fonlama tarafı değil, Karşılıklar Yönetmeliği’nde de değişiklikler yapılması olduğunu belirten Memiş, bu konuda henüz yeterince yol alınmadığını söyledi. Memiş, "Yapılacak iyileşmeler, beklentiler karşılanabildiği ölçüde, Yaklaşım çok daha etkin, çok daha geniş kapsamlı bir yapıya bürünecektir ama şu haliyle bile yaklaşık 3 milyar dolara yakın bir yapılanma, süreç içerisinde bulunuyor. Bu da bu kadar eksiğine rağmen bankaların bu konuda gerçekten özverili bir yaklaşım içerisinde olduklarını gösteriyor" dedi.
     
     169 firma Yaklaşım’da
     Memiş, fon sağlandığı takdirde bankaların faiz ve vade risklerinin de giderilmiş olacağına dikkati çekti. TBB verilerine göre, ekim sonu itibariyle Yaklaşım kapsamına alınan firma sayısı 169’a ulaştı. Toplam ciro hacmi 1.1 katrilyon, aktif toplamı 2.5 katrilyon lira olan şirketlerin yapılandırılan borç tutarı 405.7 milyon dolar olarak belirlendi.
     



 EKONOMİ


DOLAR 4 EKİM 2001: 1.600.000 TL
DOLAR 15 KASIM 2002: 1.600.000 TL

TÜSİAD Avrupalının dilinden konuşacak
Tahammül kalmadı AKP kolları sıvasın
500 milyon dolarlık fon için son raund
Seçim bitti, zam yağdı
Borsa kaybettirdi, A tipi kazandırdı
IMF ile ilişkiler ve Irak, notunuzu belirleyecek
2004 - 2005 hedefleri bütçeye konulacak
Türkiye’ye Porsche yetiştiremiyorlar...
WorldCom’un başına HP’nin patronu
‘Arjantin ile anlaşacağız’
Alman telekom devinde tarihi zarar
Koçbank’a yılın ikinci sendikasyonu
Oral’dan AKP’ye Clinton örnekli uyarı
Memuriyet için ikinci olanak
Metal sektöründe anlaşma
Tüpraş, Ditaş’ı devraldı


 SAYFA BAŞI 





© 2002 Milliyet