14 Aralık 2002 Cumartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 

BDDK, Cavit Çağlar’a beraate itiraz edecek

BDDK, İnterbank’tan, paravan şirketler aracılığı ile Cavit Çağlar ve yakınlarının hesaplarına para aktarılmasıyla ilgili davadaki beraat kararına itiraz için gerekçeli kararı bekliyor

     NEDİM ŞENER

     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sahibi olduğu Interbank’tan, kurduğu paravan şirketler aracılığı ile yine kendisine ait Nergis Grubu firmalarına 40 trilyon liraya yakın para aktaran Cavit Çağlar ve 39 sanık hakkındaki verilen beraat kararına itiraza hazırlanıyor. BDDK yetkilileri, itiraz girişimi için gerekçeli kararın beklendiğini açıkladı.
     Bilindiği gibi 7 Ocak 1999’da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilen ve ilgili bakanın başvurusu üzerine İstanbul 6’ıncı Ağır Ceza’da görülen İnterbank dava dosyası, kredilerin Bursa’daki şirketlere aktarılmasını gerekçe göstererek bu şehre gönderilmişti.
     Bursa 3 Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar ile dayısı Şükrü Şankaya’nın da aralarında bulunduğu 39 sanık, ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla yargılanmışlar, İstanbul Üniversitesi’inden Prof. Dr. Hüseyin Ülgen ve Ahmet İncekaya ile Doç. Dr. Yener Ünver tarafından hazırlanan bilirkişi raporu üzerine de 3 Kasım’da beraat etmişlerdi.
     
     Batık patronlarına yarıyor
     BDDK yetkilileri ise konunun takip edildiğine işaret ederek, "Konuya ilişkin BDDK’nın temyiz süresi başlamadı. Gerekçeli kararın gelmesi bekleniyor. Kararın gelmesini takiben temyize gidilecek" diye açıklama yaptılar.
     İnterbank davasında beraat kararının çıkması, sahibi olduğu bankaların içini boşaltan diğer batık patronları için de yeni bir umut oldu. Bu kararın Yargıtay tarafından onaylanması halinde, diğer banka patronları da dolandırıcılıktan yargılandıkları davada kararı emsal gösterebilecekler.
     
Raporda ağır suçlamalar vardı
     BDDK raporlarında yer alan verilere göre, Çağlar, grup şirketlerine Interbank’tan 1 milyar 160 milyon dolar, diğer fon bankalarından da 261 milyon dolar olmak üzere, toplam 1 milyar 421 milyon dolar para aktardı.
     Dava açılmasına gerekçe olan yeminli murakıp raporlarında ise Cavit Çağlar ile Şükrü Şankaya’nın Bankalar Kanunu’ndaki sınırları aşarak, 22 firmalarına 43 ayrı kredide 38.5 trilyon kredi verdikleri, bu paraların sonradan şahsi hesaplara aktarıldığı, aynı şekilde Mustafa Çağlar’ın da yasal sınırları aşarak, 28 firmaya açılan 58 kredi karşılığı 36 trilyon 796 milyar lira ile 47 milyon 137 bin doları şahsi hesabına aktardığı iddia edilmişti.
      EKONOMİ


Bu yoldan dönüş yok
Babacan’dan 35 katrilyonluk ret
Enişte Güler, kayınbiraderini kendisine danışman yaptı
İstihdamı artıracak projeye 10 milyar ödül
Gümrük Birliği’ni gözden geçirelim
Yerli üzüldü düştü yabancı sevindi çıktı
BDDK, Cavit Çağlar’a beraate itiraz edecek
Vakıfbank’tan temerrüt kolaylığı
Fak - Fuk - Fon’a yolsuzluk incelemesi
Fiat’ın yeni CEO’su Barberis
Favori, İstanbul Yaklaşımı’na alındı
Araç saltanatına tırpan
TCDD’de görevden alma


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet